Wszystko, co musisz wiedzieć o pompkach

Z pompkami stykamy się już na pierwszych lekcjach wf-u w szkole podstawowej. Na tym etapie liczy się przede wszystkim liczba wykonanych powtórzeń, która często decyduje o klasowej hierarchii. Z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać również inne korzyści, jakie przynoszą, a samo ćwiczenie wydaje się mieć jeszcze więcej sensu niż kiedyś nam się zdawało.

Gdyby zapytać przypadkową osobę na ulicy, co kojarzy jej się z zajęciami wychowania fizycznego, odpowiedź prawdopodobnie wyglądałaby mniej więcej tak: „dwa ognie, fikołki i pompki”. To ostatnie ćwiczenie pokazywane jest uczniom już od najmłodszych lat jako recepta na silne i wytrzymałe ręce oraz klatkę piersiową. Największą popularnością cieszy się oczywiście wśród chłopców, służąc im jako swoisty test na twardziela. W rzeczywistości rola pompek jest znacznie większa. Bazują one na masie ciała ćwiczącego, poprawiając jego ogólną siłę i wytrzymałość. Doskonale sprawdzają się w budowie między innymi: mięśni barków, klatki piersiowej, brzucha i pleców.

Pompki – nie tylko dla panów!

Panuje powszechne przekonanie, że pompki są ćwiczeniem skierowanym wyłącznie do mężczyzn. Wynika ono prawdopodobnie z siły, jaką trzeba wykorzystać przy podnoszeniu się, i tego, że zwykle w filmach czy na zdjęciach pokazuje się pompki wykonywane przez mężczyzn. Krążą również pogłoski o negatywnym wpływie tego rodzaju pozycji dla kobiecego biustu. W rzeczywistości pompki wzmacniają klatkę piersiową, w krótkim czasie pozwalają ujędrnić i unieść biust. Ponadto, regularnie wykonywane okażą się kluczem do zwalczenia obwisłej skóry ramion oraz kształtowania całego ciała.

Do pań kierowana jest specjalna wersja tego ćwiczenia. Zamiast opierać nogi na czubkach palców, całość wykonuje się na delikatnie ugiętych kolanach. Dłonie pozostają rozstawione nieco szerzej niż barki. Stopy – uniesione do góry i skrzyżowane. Dzięki temu ćwiczenie jest prostsze, ale nadal gwarantuje znakomite efekty (dodatkowo angażuje mięśnie nóg i pośladków).

Dlaczego właśnie pompki?

Wraz ze wzrostem świadomości na temat budowy sylwetki oraz popularności treningów na siłowniach pojawiła się cała seria ćwiczeń angażujących rozmaite części ciała. Wśród nich znaleźć można zarówno te o niższym, jak i wyższym stopniu skomplikowania oraz wymaganych umiejętności. Wobec tego pojawia się pytanie, dlaczego to właśnie pompki od lat pozostają jednym z najpopularniejszych ćwiczeń.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, to ćwiczenie angażuje nie tylko bicepsy. Gdy przyjrzymy się mięśniom pracującym w trakcie podnoszenia oraz opuszczania ciała do podłoża, okaże się, że równie ważne są wówczas inne partie z obszaru od barków aż do stawów kolanowych. Pompki są prawie tak skuteczne jak brzuszki, gdy mówimy o pracy mięśni brzucha (a w przeciwieństwie do nich nie nadwyrężają dolnego odcinka kręgosłupa). Ich regularne wykonywanie pozwoli także poprawić kondycję i wytrzymałość.

Osoby, które pompki wykonują już od dłuższego czasu, twierdzą, że jedną z ich głównych zalet jest różnorodność. Dzięki prostym modyfikacjom można regulować poziom trudności i urozmaicać trening. Pompki można robić na kolanach, przy szerokim i wąskim rozstawie rąk czy nóg. Poza tym istnieją również wersje przy ścianie, z poręczami, a nawet obciążeniem. Poniżej prezentujemy cztery propozycje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!

pompki

Zobacz również