Boostery testosteronu - czym są i czy warto je przyjmować?

Boostery testosteronowe są dość powszechnie stosowanymi preparatami, których zadaniem jest podniesienie poziomu testosteronu w ludzkim organizmie. Ich przyjmowanie jest stosunkowo bezpieczne, bo bardzo rzadko wywołują nieprzyjemne skutki uboczne. Czy jednak powinieneś po nie sięgać? Co właściwie dają boostery testosteronu? Zanim zdecydujesz się je wypróbować, poznaj ich skład i działanie.

Czym są boostery testosteronu?

Boostery testosteronu to suplementy, które – jak sugeruje sama nazwa – służą podnoszeniu poziomu testosteronu w organizmie. Nie jest to żadna nowość – w różnych częściach świata są stosowane od bardzo dawna. Dla przykładu, w Chinach żeń-szeń w odpowiedniej mieszance innych ziół przyjmował cesarz, którego zadaniem było spłodzenie wielu potomków z kilkoma lub nawet kilkunastoma żonami. Jeśli chciał utrzymać dynastię, musiał dbać o libido i płodność. Wcześniej z fenomenalnego działania żeń-szeniu korzystali Inkowie. Znany jako maca służył im dokładnie w tym samym celu.

Wiele lat później naukowcy podjęli próbę testowania na szczurach buzdyganka naziemnego, który znacząco podnosił poziom testosteronu w ich ciałach. Odkrycie tego miało duży wpływ na rozwój kulturystyki. Wraz z postępem nauki i medycyny do boosterów testosteronu dodano także:

  • kwas D-asparaginowy (DDA), który mimo zupełnego syntezowania przez ludzki organizm ma realny wpływ na podniesienie testosteronu;
  • witamina B6, której zadaniem jest przede wszystkim przyspieszenie regeneracji po treningu;
  • cynk podnoszący męskie libido;
  • saw palmetto, czyli roślina wspomagająca pracę prostaty, która również podnosi libido.

To oczywiście nie wszystko, co wykorzystuje się w boosterach. Pamiętaj jednak, że te, których skład jest dłuższy, nie są wolne od dopingu i nie dostaniesz ich w legalnym źródle, a przyjmowanie ich wiąże się z poważnym ryzykiem dla twojego zdrowia i życia.

Czy warto zażywać boostery testosteronu?

W organizmie musi zostać zachowany balans wszystkich hormonów. Testosteron odpowiada za pewne cechy charakteru – to właśnie dzięki niemu stajesz się na przykład pewny siebie. Jego poziom u różnych osób bardzo się od siebie różni – ważne jest jednak to, by nie było go ani za mało, ani za dużo. A jaki ma to wpływ na trening?

Mężczyźni, który mają niski poziom testosteronu, nie odczuwają potrzeby rywalizacji, także w sporcie. Są ponadto słabsi fizycznie niż ci, u których jest on wysoki. Testosteron pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej, a także efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej i osiąganiu lepszych wyników w sporcie.

boostery-testosteronowe

Stosowanie boosterów testosteronowych jest widoczne w efektywności treningu. Niemniej przyjmować je mogą również osoby, które po prostu narażone są na większy wysiłek fizyczny, np. z powodu wykonywanego zawodu.

Oprócz wyżej wymienionych skutków, warto podkreślić, że testosteron ma wpływ również na zagęszczenie struktury kośćca oraz poziom siły mięśniowej. Silniejsze kości i mniejsze ryzyko kontuzji to korzyści, które docenią nie tylko zawodowi sportowcy.

Dla mężczyzn nie mniej istotne jest także podniesione libido. Oznacza ono nie tylko zwiększony popęd seksualny, ale także pewność siebie, która sprawia, że stają zwiększa się ich atrakcyjność Co więcej, wzrasta odwaga do podejmowania trudnych decyzji i chęć do stawiania czoła wyzwaniom.

Efekty uboczne stosowania boosterów testosteronowych

W związku z tym, że boostery testosteronowe są pochodzenia naturalnego, ich przyjmowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi (oczywiście, jeśli nie jesteś uczulony na żaden z ich składników!). Dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania najlepiej udać się na badania lekarskie. Nie tylko po to, żeby potwierdzić dobry stan zdrowia, ale przede wszystkim po to, żeby ustalić obecny poziom testosteronu i dobrać odpowiednie dawkowanie.

Przyjmowanie boosterów testosteronowych to dobry pomysł, kiedy regularnie trenujesz, twój styl życia wymaga od ciebie większej aktywności fizycznej lub borykasz się z jego niedoborami. Pozwala to uniknąć problemów z niską samooceną i brakiem akceptacji dla własnego ciała, ale także z problemami z erekcją i utrudnioną regeneracją.

Zobacz również