Czym jest kalistenika

Najprościej rzecz ujmując, kalisteniką można określić ogólnorozwojowy trening oporowy przy użyciu ciężaru własnego ciała. Ta forma ćwiczeń cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie, dlatego warto poświęcić jej odrębny artykuł. Dowiedz się więcej, na czym dokładnie polega i jakie przynosi korzyści!

Historia kalisteniki

Etymologia tego słowa ma korzenie greckie – „kallos” oznacza bowiem piękno, a „sthenos” siłę, co swoją drogą automatycznie daje do zrozumienia, z jakiego rodzaju treningiem mamy do czynienia. Aktywność, o której mowa, choć nigdy wcześniej nienazywana w ten sposób, jest uprawiana od wieków, a konkretnie od starożytności. Tradycje związane z tym, co dzisiaj określa się kalisteniką, czynią ją jedną z najstarszych metod aktywności fizycznej.

W źródłach historycznych można się doszukać informacji, że gladiatorzy i antyczni wojownicy przygotowywali się do walk na śmierć i życie właśnie za pomocą ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Stosowali je także średniowieczni rycerze i pruscy żołnierze, podczas gdy w XX i XXI kalistenika urosła do rangi odrębnej formy treningu, znanej m.in. jako street workout. Wszystko to potwierdza uniwersalność, skuteczność i zarazem prostotę aktywności, która jest kultywowana na różne sposoby dosłownie od tysięcy lat.

Na czym polega kalistenika

Jak już wspomnieliśmy, jej podstawą jest posługiwanie się ciężarem własnego ciała w celu wykonywania treningu oporowego. Automatycznie pojawiają się zatem skojarzenia z takimi ćwiczeniami jak:

 • pompki,
 • brzuszki,
 • przysiady,
 • podciąganie na drążku.

Każde z tych ćwiczeń w różnych wariantach wykorzystuje się w kalistenice – to niejako jej fundamenty, jednak wybór jest znacznie szerszy. Specyfiką tego typu treningu jest fakt, że obejmuje całe ciało – w odróżnieniu od planów stricte siłowych i na budowę muskulatury brakuje tu typowego podziału na poszczególne partie. Trening ma zatem charakter bardziej sprawnościowy i ogólnorozwojowy, choć oczywiście też wspomaga rozwój tkanki mięśniowej i siły. W trakcie wykonywania większości ćwiczeń pracuje całe ciało, unika się natomiast izolacji konkretnych mięśni, do czego dążą z kolei kulturyści.

Korzyści z kalisteniki

Odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone ćwiczenia z kalisteniki uławiają uzyskanie takich efektów jak m.in.:

 • poprawa ogólnej sprawności całego ciała,
 • mocniejsze i odporniejsze stawy,
 • atrakcyjna, smukła sylwetka,
 • zwiększenie siły,
 • lepsza motoryka i elastyczność ciała.

Poza wszystkimi wymienionymi powyżej zaletami za kalisteniką przemawia jeszcze jeden aspekt, a mianowicie jest dostępna praktycznie dla każdego. Można ją uprawiać niezależnie od płci, wieku czy stylu życia, zaczynając choćby od zaraz i posuwając się do przodu małymi kroczkami. Ponadto jest to wyjątkowo łatwa i tania w organizacji aktywność, którą można wykonywać dosłownie wszędzie – wystarczy jedynie drążek i nieco miejsca. Tym samym oszczędza się pieniądze na sprzęcie, choć oczywiście warto też zaopatrzyć się w akcesoria do treningu kalisteniki lub uczęszczać do siłowni, w której istnieje infrastruktura przygotowana specjalnie pod kątem tej dyscypliny.

Kalistenika – trening dla średniozaawansowanych

Co istotne, pod pojęciem średniozaawansowanych rozumiemy osoby, które od jakiegoś czasu wykonują aktywność fizyczną, niekoniecznie wyłącznie z użyciem ciężaru własnego ciała. Chodzi np. o ludzi, którzy dotychczas uprawiali kulturystykę, trójbój, sporty drużynowe, pływanie czy inne dyscypliny. Jeżeli do nich należysz i poszukujesz kalistenicznego planu treningowego, oto nasza propozycja:

 • uginanie i prostowanie ramiom w podporze przodem, czyli tzw. pompki, z pełną kontrolą każdego powtórzenia i bez szarpanych ruchów,
 • przysiady (tzw. air squat) z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa,
 • podciąganie na drążku – to fundament kalisteniki, jednak jeżeli to ćwiczenia sprawia Ci problem, możesz je wykonać z podparciem pod stopami,
 • unoszenie nóg w zwisie lub podporze – doskonałe ćwiczenie na mięśnie brzucha,
 • półmostek lub pełny mostek,
 • stanie i chodzenie na rękach.

W trakcie jednego treningu każde ćwiczenie należy wykonywać w 2-6 seriach w zależności od poziomu zaawansowania, masy ciała czy ogólnej sprawności. Trudno też określić jednoznaczną liczbę powtórzeń – należy dobierać ją indywidualnie z uwzględnieniem własnych możliwości. Im bardziej się rozwijasz w kalistenice, tym trudniejsze warianty ćwiczeń możesz wprowadzać do treningu, jak np. przysiad na jednej nodze (tzw. pistol squat), stanie i podciąganie na jednej ręce czy wymyk.

Co istotne, choć kalistenika jak najbardziej bywa główną, pełnoprawną aktywnością ukierunkowaną na cele sylwetkowe i sprawnościowe, to równie dobrze można ją potraktować jako jeden z elementów treningu siłowego czy sylwetkowego. Ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała doskonale urozmaicają sesje kulturystyczne, trójbojowe czy dwubojowe, wspomagając uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów także w tych podstawowych dyscyplinach. Dotyczy to też wszelkich innych sportów, np. drużynowych, pływania czy tenisa. Kalistenika jest zatem bardzo wszechstronną i uniwersalną aktywnością fizyczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów.

Gdzie trenować kalistenikę na dobrym sprzęcie

Jeżeli szukasz miejsca, w którym w profesjonalny sposób możesz wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem ciężaru własnego ciała przy użyciu wielu drążków i innego rodzaju sprzętu do kalisteniki, zapraszamy do Fitness Platinium Solvay Park, gdzie odbywają się zajęcia kalisteniki. Zajęcia są dostępne dla każdego klubowicza dysponującego karnetem, bez dodatkowych opłat – są wliczone w jego cenę.

 

Zobacz również