Jak spalać tkankę tłuszczową? 5 podstawowych zasad spalania tłuszczu

Odchudzanie to zagadnienie, które spędza sen z powiek wielu osobom. Wątpliwości budzą różnego rodzaju diety, a nawet skuteczność wysiłku fizycznego. Poznaj najistotniejsze warunki, bez pilnowania których utrata nadmiaru kilogramów nie będzie tak efektywna (lub w ogóle możliwa).

Trening, którego skutkiem ma być pozbycie się tkanki tłuszczowej, powinien być oparty na kilku fundamentalnych zasadach, podobnie jak dieta. Musimy się do nich dostosować i być w tym konsekwentni. Z drugiej strony – nie możemy nakładać na siebie przesadnej presji ani dręczyć organizmu ekstremalnymi głodówkami czy katorżniczymi treningami.

Odchudzanie powinno być konsekwencją całościowej poprawy trybu życia, a nie odwrotnie. W przeciwnym razie skutki mogą być opłakane, a kilogramy wrócą do nas jak bumerang. Zebraliśmy dla ciebie pięć najważniejszych zasad przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Stosując się do nich, szybciej osiągniesz wymarzone efekty.

  1. Żeby schudnąć, musisz jeść

Pierwszą rzeczą, która nasuwa się na myśl o odchudzaniu, jest właśnie jedzenie. Wiele osób podchodzi do tej kwestii bardzo restrykcyjnie, odrzucając kolejne produkty oraz obniżając dzienne spożycie kalorii. Aby spalić jak największą ich liczbę, powinieneś zadbać przede wszystkim o regularność spożywanych posiłków (4-5 dziennie) oraz ich porcje (nie przejadaj się, ale zaspokój uczucie głodu). Możesz zadbać również o ujemny bilans energetyczny, ale nie obcinaj zbyt dużo kalorii. W przeciwnym razie spowolnisz swój metabolizm, co przyniesie skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego.

  1. Pamiętaj o regeneracji

Skoro wspomnieliśmy już o diecie, trzeba odnieść się również do treningów. Codzienne sesje treningowe cardio, trwające po półtorej godziny, nie sprawią, że zrzucisz 10 kg w tydzień. Zadbaj o regularne ćwiczenia, ale również o czas niezbędny dla organizmu na regenerację. Dobrym rozwiązaniem będą 3-4 treningi w tygodniu. Warto zastanowić się też nad urozmaiceniem. Może połączysz trening siłowy z cardio albo np. zumbą? W ten sposób zapobiegniesz rutynie, a to zmniejszy szanse na to, że zrezygnujesz po drodze do celu.

  1. Zadbaj o odpowiednie tętno w czasie ćwiczeń

Kluczem do sukcesu jest prowadzenie treningu w odpowiednim tempie, w odniesieniu do poziomu naszego tętna. Dla wysiłku na spalanie tkanki tłuszczowej najlepszy jest przedział między 60 a 70% jego wartości maksymalnej. W ten sposób możemy najszybciej spalać kalorie. Powyżej tej wartości organizm zaczyna czerpać energię z cukrów, a nie tłuszczów, a to nie na tym nam zależy. Podobnie zbyt niskie tętno obniży skuteczność wykonywanych ćwiczeń.

  1. Postaw na pełnowartościowe posiłki

Niezwykle ważne jest, aby komponować jadłospis, uwzględniając makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze. Dwa pierwsze z nich powinny bezwzględnie wchodzić w skład posiłków potreningowych. Pozwolą na lepszą regenerację tkanek uszkodzonych w trakcie ćwiczeń oraz uzupełnią zapotrzebowanie organizmu w tym zakresie. Spożywanie produktów bogatych w białko zapobiegnie też „spalaniu mięśni”.

  1. Chudnij maksymalnie 1 kg na tydzień

Niestety, mimo rosnącej świadomości w zakresie zdrowego stylu życia, dużą popularnością cieszą się nadal tzw. diety cud. Przy wykorzystaniu rozmaitych metod pozwalają one niejednokrotnie spalić znaczną liczbę kilogramów nawet w kilka dni. Równolegle z utratą masy następuje jednak rozdrażnienie i pogorszenie samopoczucia. Największa rozpacz przychodzi jednak dopiero wtedy, gdy jak bumerang wracają utracone kilogramy (czasem nawet z nadwyżką). Aby tego uniknąć, zadbaj o odpowiednią (rozsądną i dobrze zbilansowaną) dietę oraz plan ćwiczeń. W czasie odchudzania kobiety powinny tracić maksymalnie 0,5 kg tygodniowo, a mężczyźni – ok. 1 kg.

 

jak-schudnac-szybko

Zobacz również

# #