Wszystkie korzyści płynące z ćwiczenia rano - poranny trening

Bez względu na to, czy wstawanie o świcie nie jest dla Ciebie żadnym problemem, czy potrzebujesz naprawdę ważnego powodu, by podnieść się z łóżka, poranna aktywność to doskonały pomysł na dobry start. Brakuje Ci czasu lub sił na trening po pracy? Ćwicz rano i odkryj korzyści, jakie zapewni Ci aktywne wejście w dzień. Przeczytaj ten poradnik i poznaj 7 najważniejszych powodów, dla których warto rozpoczynać poranek od ćwiczeń!

Poranne ćwiczenia – 7 powodów, by je wykonywać

To, że wykonanie treningu o poranku to jeden z najlepszych przepisów na udany dzień, zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych. Poranne ćwiczenia zapewniają nam dobry nastrój na kolejne godziny, pomagając przetrwać w pracy lub poradzić sobie z natłokiem obowiązków. Są też bardziej efektywne niż sesje wieczorne, które wykonywane bezpośrednio przed snem mogą utrudniać regenerację. Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Sprawdź najważniejsze korzyści, jakie zapewni Ci regularna, ranna aktywność.

1. Trening reguluje Twój zegar biologiczny

Nawet jeśli za nic w świecie nie wyobrażasz sobie aktywności wczesnym rankiem, już po kilku regularnych treningach stanie się ona Twoim zdrowym nawykiem. Z czasem pobudka przed budzikiem nie będzie już żadnym problemem.

2. Trenując rano, masz energię na cały dzień

Codzienna dawka endorfin, jaką zapewnią Ci poranne ćwiczenia, pomoże utrzymać pozytywny nastrój przez cały dzień. Dzięki treningom zyskasz solidny zapas siły i energii, które z pewnością przydadzą się w pracy, na uczelni czy podczas załatwiania spraw na mieście.

3. Poranne ćwiczenia napędzają metabolizm

Jeśli jednym z Twoich priorytetów jest redukcja masy ciała, trening rano będzie doskonałym pomysłem. Ranna aktywność (także na czczo) stanowi istotny bodziec, który przyspiesza przemianę materii i sprawia, że już od wczesnych godzin spalasz kalorie.

4. Po południu masz wolne

Brakuje Ci czasu na popołudniową lub wieczorną siłownię? Ćwiczenia poranne rozwiążą ten problem i pozwolą systematycznie realizować plan. Czas, który zaoszczędzisz po pracy lub szkole, możesz przeznaczyć na inne aktywności, np. spotkanie z przyjaciółmi.

5. Mniej zapłacisz za karnet

Trenowanie rano jest korzystne nie tylko dla Twojego zdrowia i kondycji, ale także budżetu. W Fitness Platinium za ranne wejścia na siłownię zapłacisz mniej! W dniu publikacji tego artykułu karnet Half Open kosztuje u nas tylko 69 zł – sprawdź aktualny cennik. Jeśli szukasz dodatkowej motywacji do trenowania przed pracą, sprawdź, jak wiele możesz zaoszczędzić.

6. (Prawie) całą siłownię masz dla siebie

Dodatkowym plusem porannych ćwiczeń jest znacznie mniejsze obłożenie sal w klubach fitness. Większość maszyn stoi wolna, dzięki czemu unikniesz kolejek i możesz bez przeszkód realizować wszystkie założenia treningowe.

7. Trening rankiem = mniej stresu w ciągu dnia

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów, by obniżyć poziom stresu na co dzień. Jeśli masz wymagającą pracę, rozpoczęcie dnia treningiem już na starcie pozwoli Ci opanować napięcie, wyciszyć nerwy i oczyścić umysł.

Czy poranne ćwiczenia są dla wszystkich?

Wykonywanie treningu wczesnym rankiem zapewni Ci szereg korzyści i z pewnością warto spróbować włączyć go w swój plan dnia. Naukowcy z Pensylwanii wykazali jednak, że wczesne wstawanie może nie być korzystne dla wszystkich, szczególnie jeśli wiąże się z regularnymi niedoborami snu. Osoby o nieunormowanym rytmie dobowym są znacznie bardziej podatne na choroby układu krążenia, migreny czy otyłość. Niedostateczna regeneracja może również negatywnie wpływać na Twoją wydajność w trakcie samego treningu.

Kiedy lepiej odpuścić trening?

Jeśli Twój tryb życia nie pozwala Ci zasypiać przed 23, lepiej zrezygnować z porannych ćwiczeń i wykonać trening o innej porze, będąc w pełni wypoczętym. Pamiętaj również, że aktywność z rana wymaga dobrej organizacji – warto już poprzedniego dnia spakować torbę na siłownię lub przygotować niezbędny sprzęt, jeśli trenujesz w domu.

zasady-porannego-treningu

Ćwiczenia rano – zestaw dla każdego

Wiesz już, dlaczego, warto zacząć dzień od treningu – czas sprawdzić, jakie aktywności warto wykonywać. Poniżej publikujemy uniwersalny zestaw, który możesz od zaraz włączyć do swojego planu treningowego, niezależnie od tego, czy planujesz trenować w domu, czy odwiedzać nasz klub fitness.

Zacznij od rozgrzewki!

Rozpoczęcie aktywności krótką rozgrzewką poprawi krążenie, pobudzi Twoje mięśnie i zaktywizuje całe ciało, przygotowując je na większe obciążenia w trakcie właściwych serii. Wszechstronny zestaw na start może obejmować m.in.:

 • wymachy nóg do przodu i do tyłu,
 • krążenia ramion oraz bioder,
 • podskoki na skakance,
 • skłony tułowia,
 • kilka minut jazdy na rowerze stacjonarnym.

Przysiady

Wielką zaletą tego elementu treningu jest fakt, że angażuje on cały szereg zarówno górnych, jak i dolnych grup mięśniowych – nie tylko mięśnie nóg. Poranne ćwiczenia w formie przysiadów możesz wykonywać również z dodatkowym obciążeniem – np. sztangą nad głową lub hantlami.

Wykroki i zakroki

Niezwykle proste, a przy tym bardzo efektywne akcenty na nogi, które pomagają budować siłę, ale też dodatkowo wzmacniają ciało i poprawiają stabilizację. Wykrok polega na wysunięciu jednej nogi (wykrocznej) daleko do przodu oraz ugięciu jej w kolanie. Druga noga, także ugięta, spoczywa pod obniżonym środkiem ciężkości. Zakroki wyglądają podobnie, z tym że jedną z nóg (zakroczną) uginasz w kolanie i odstawiasz do tyłu. Pamiętaj o zachowaniu prostych pleców i unikaj nadmiernego wysuwania ugiętego kolana do przodu!

Podciąganie

Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie pleców, ramion oraz brzucha, warto w planie porannych ćwiczeń umieścić podciąganie. Jeśli tylko posiadasz w domu drążek, możesz codziennie wykonywać tę prostą aktywność, która pozwoli Ci budową ogólną sprawność i siłę. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, wpadnij do nas – w Fitness Platinium znajdziesz wszystko, co niezbędne, by bezpiecznie wykonać cały trening.

Pompki

Jedną z największych zalet pompek jest bez wątpienia to, że do ich wykonywania nie potrzebujesz żadnego sprzętu i możesz robić je dosłownie wszędzie. Poza tym świetnie angażują nie tylko ramiona, ale także brzuch i grzbiet, dlatego należą do najbardziej uniwersalnych zajęć. Ich najbardziej podstawową wersję możesz wykonać w domowym zaciszu, a jeśli chcesz robić pompki na profesjonalnych przyrządach, odwiedź jeden z naszych klubów fitness.

Ćwiczenia na brzuch

W swój plan treningowy warto wkomponować również trening brzucha. Zamiast popularnych, a zarazem dość mocno obciążających plecy brzuszków, zalecamy inne, bardziej przystępne formy aktywności. Jako poranne ćwiczenia na brzuch doskonale sprawdzą się m.in.:

 • uginanie nóg w zwisie lub leżeniu,
 • serie z piłką lub gumami,
 • kołyska,
 • nożyce,

a także wszelkie odmiany planka, czyli popularnej deski.

Stretching na koniec

Ostatnim akcentem Twojego treningu zawsze powinno być łagodne rozciąganie. Dzięki niemu schłodzisz mięśnie, poprawisz mobilność oraz ogólną sprawność, a Twoje ciało stanie się elastyczniejsze i mniej podatne na urazy i przeciążenia.

Ćwiczysz rano? Pamiętaj o wartościowym paliwie!

Niezależnie od tego, czy jesteś regularnym bywalcem siłowni, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z porannymi ćwiczeniami, pamiętaj, że wartościowe śniadanie lub lekka przekąska przed treningiem to Twoi sprzymierzeńcy. Posiłek podkręci Twój metabolizm, zwiększy poziom glukozy i zapewni dawkę energii niezbędną, by móc trenować efektywnie. Co warto zjeść przed treningiem siłowym, aby mieć moc i jednocześnie nie obciążać żołądka? Doskonale sprawdzą się nasze poniższe propozycje, takie jak m.in.:

 • jogurt naturalny z owocami,
 • połówka batona białkowego,
 • musy lub przeciery owocowe,
 • owsianka lub granola,
 • płatki zbożowe (suche lub w formie batona).

Co w takim razie z trenowaniem na czczo? Zalecamy, aby bez śniadania wykonywać jedynie sporadyczne treningi o niewielkiej objętości i niskiej intensywności. Pobudzisz w ten sposób organizm do korzystania z zapasów energii. Pamiętaj jednak, że regularne i intensywne poranne ćwiczenia bez zadbania o odpowiednią dawkę przedtreningowego paliwa mogą sprawić, że będziesz czuć się ospale i bez sił.

Pamiętaj, że nawet najlepiej dopasowany i najsumienniej wykonywany plan treningowy nie zapewni Ci sukcesu, jeśli nie zadbasz o prawidłową regenerację oraz odpowiednio zbilansowaną dietę!

Zobacz również