Ćwiczenia wielostawowe - czym są i co mogą ci dać?

Równoczesna praca kilku partii mięśniowych i stawów przekłada się na większą intensywność wysiłku fizycznego. Prowadzi do poprawy ogólnej sprawności fizycznej, przyspieszenia metabolizmu, ale także szybszego rozwoju siły i masy mięśniowej.

Ćwiczenia wielostawowe pozwalają na harmonijny rozwój sylwetki. Wykonywane są na wolnych ciężarach, zapewniając tym samym pełen zakres ruchu. Pracuje wówczas wiele grup mięśniowych, a wysiłek jest bardziej intensywny niż w przypadku form izolowanych. Mało tego, ich równoczesne zaangażowanie pozwala wykorzystywać w treningu większe obciążenia.Podstawą dla wykonywanych powtórzeń są naturalne wzorce ruchowe (większość codziennych czynności wymaga współpracy wielu grup równocześnie).

Ćwiczenia wielostawowe – dlaczego warto je robić?

W zależności od wykorzystanego obciążenia oraz liczby powtórzeń, ćwiczenia wielostawowe pomogą ci zrealizować wybrany cel treningowy. Osoby na redukcji powinny wykonywać więcej powtórzeń przy mniejszym obciążeniu. Ponieważ jest to stosunkowo prosta forma ćwiczeń, powinni się nią zainteresować także początkujący. Ćwiczenia wielostawowe, w przeciwieństwie do izolowanych, mogą przyczynić się do wzrostu siły mięśni w stosunkowo krótkim czasie. Odpowiednia ilość pracy pomoże łatwo zmienić kształty figury i uwydatnić te elementy, na których Ci zależy.  Aby zmniejszyć masę ciała i poprawić wygląd sylwetki, warto przekonać się do treningu polegającego na wyciskaniu sztangi na ławce albo też wykonywać przysiad, który świetnie angażuje dolne partie ciała. Przy tego typu ćwiczeniach na początku należy dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, by nie dopuścić do przetrenowania organizmu. Wraz z upływem czasu można zwiększyć liczbę powtórzeń, zależy to również od wyznaczonego celu treningu. Należy jednak pamiętać, że kluczowa jest technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Dopiero, gdy się z nią oswoisz, sięgaj po większe obciążenia.

Trening oparty na ćwiczeniach wielostawowych to także propozycja skierowana do zabieganych osób. W jego trakcie pracuje równocześnie kilka grup mięśniowych, a co za tym idzie – nie ma konieczności, aby dzielić czas między każdą z nich z osobna. Należy jednak pamiętać, by wysiłek rozpocząć powtórzeniami angażującymi przede wszystkim duże partie mięśniowe, a następnie przejść do małych. Dzięki temu trening będzie jeszcze bardziej efektywny. Warto pamiętać, że skupiając się na wielu grupach mięśniowych jednocześnie, osiągniesz lepsze rezultaty niż wykonując ćwiczenia izolowane, co jeszcze bardziej może zmotywować Cię do pracy. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i systematyczność.

Równoczesne uszkodzenie wielu mikrowłókien mięśniowych wpływa na produkcję testosteronu. Hormon ten jest kluczowy dla budowania masy mięśniowej, a ponadto wspiera proces spalania tłuszczu. Ćwiczenia wielostawowe powodują znacznie większy wyrzut hormonu wzrostu niż izolowane, stwarzając tym samym warunki idealne do rozwoju muskulatury.

Mięśnie, o których zapominamy

W trakcie ćwiczeń wielostawowych do pracy stymulowane są mięśnie posturalne, które chronią organizm przed kontuzjami. Wspierają główne grupy mięśniowe w trakcie wykonywania poszczególnych ruchów, dodatkowo je stabilizując. Trening na wolnych ciężarach to także doskonała okazja, aby wzmocnić mięśnie rdzenia. Mocny grzbiet to gwarancja prawidłowej postawy ciała, która nie tylko wpłynie na wygląd sylwetki, ale również zabezpieczy cię przed bólem kręgosłupa. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi oraz wzmacniają mięsień sercowy. Osoby, które chcą przyspieszyć rozwój wielu różnych grup mięśniowych na raz, powinny wykonać treningi ze sztangą. Pompki z odpowiednio dobranym obciążeniem doskonale wpływają na stan mięśni górnej części tułowia: ramion, przedramion, grzbietu i brzucha.

Trening na wolnych ciężarach pozwala równomiernie rozwinąć sylwetkę dzięki jednoczesnemu zaangażowaniu wielu mięśni, m.in. tych działających antagonistycznie. Aby jednak przyniósł zadowalające efekty, pamiętaj o prawidłowej regeneracji organizmu. Przypominamy o tym przy każdej możliwej okazji – twoje mięśnie rosną, kiedy ty odpoczywasz!

Zobacz również