5 przepisów na ciasta w wersji fit

Czy pyszne ciasto musi być kaloryczne i niezdrowe? Nie musi! Nawet dbając o dobrą sylwetkę i licząc każdą kalorię, możesz pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Jak to możliwe? Wystarczy, że przygotujesz ciasta w wersji fit zgodnie z naszymi przepisami. 

Absolutnie każdy ma czasem ochotę na coś słodkiego. Wystawy w cukierniach kuszą, jednak strach przed liczbą, którą zobaczysz na wadze po zjedzeniu kilku ciast i ciasteczek, hamuje cię już w drzwiach. Całe szczęście pyszny i o wiele zdrowszy deser możesz przygotować sam w domu. Nie wymaga to od ciebie prawie żadnych zdolności cukierniczych i – co bardzo ważne – nie zajmie ci dużo czasu, a jednocześnie nie będzie atakiem na zdrowie i figurę. Przedstawiamy proste w przygotowaniu i przede wszystkim naprawdę smaczne ciasta w wersji fit.

BROWNIE Z CZERWONEJ FASOLI

Pyszne słodkie ciasto, które nie ma w sobie cukru, a na dodatek jest zdrowe i idealnie sprawdzi się jako poczęstunek na Święta. Wystarczy, że dodasz migdały, orzechy czy skórkę z pomarańczy. Brzmi idealnie? Zobacz, jak prosto je przygotować!

Składniki:

puszka czerwonej fasoli (ok. 240 g już po odsączeniu)
1 duży banan
2 jajka
1,5 łyżki oleju kokosowego
1,5 łyżki kakao
2 łyżki ksylitolu
łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na polewę:

1,5 łyżki oleju kokosowego (generalnie sugerujemy ograniczyć jego spożycie, ale akurat w przypadku ciast jego niewielka ilość nie powinna nikomu zaszkodzić, a świetnie wpłynie na smak)
1,5 łyżki wody
1 łyżki naturalnego kakao
1 łyżki naturalnego miodu.

Jest jeden warunek, który sprawi, że twoje brownie z czerwonej fasoli będzie obłędnie pyszne. Musisz bardzo dokładnie wypłukać fasolę. Najlepiej zrobić to na sitku pod bieżącą ciepłą wodą. Następnie wszystkie składniki zblenduj na gładką masę. To równie istotne, by gotowe ciasto się nie łamało. Tak przygotowaną masę pieczesz w 180 °C przez ok. 40-45 minut. Nie stosuj termoobiegu. Jeśli masz dużą blachę, zrób je z podwójnej ilości składników, bo brownie z fasoli raczej nie rośnie.

Aby przygotować polewę, wystarczy zmieszać wszystkie składniki. Pamiętaj, by były w postaci płynnej. Uważaj jednak z rozpuszczaniem miodu – rób to ostrożnie, by nie stracił swoich właściwości. Najlepiej skorzystaj z kąpieli wodnej.

Kiedy ciasto przestygnie, tak przygotowaną masą możesz je udekorować. Po 2-3 godzinach spędzonych w lodówce powinno być już gotowe do podania.

FIT PIERNIK MARCHEWKOWY

Składniki:

● 2 szklanki mąki jaglanej
● szklanka mleka 0,5%
● 2 jajka
● 3 łyżki miodu (60g)
● 200 g marchewki
● łyżeczka proszku do pieczenia
● łyżeczka sody oczyszczonej
● 4 łyżeczki przyprawy korzennej
● 2 łyżki kakao

Najpierw obierz i zetrzyj drobno marchewkę. Jajka zmiksuj, a następnie dodaj do nich miód, mąkę, przyprawy i kakao. W momencie połączenia się ich w gładką masę dodaj również proszek do pieczenia, sodę i marchewkę. Wszystko wymieszaj, a potem przelej do formy “keksówki”. Piecz około 45 minut w 160°C, bez włączonego termoobiegu. Aby twoje ciasto nabrało świątecznego charakteru, możesz dodać również migdały lub orzechy.
MAKOWIEC Z MASĄ BUDYNIOWĄ NA KRUCHYM PEŁNOZIARNISTYM SPODZIE

Składniki na ciasto:

● pół szklanki mąki pełnoziarnistej
● pół szklanki mąki pszennej
● 40 g oleju kokosowego
● 1 żółtko
● łyżeczka proszku do pieczenia
● 2 łyżki ksylitolu
● 2-3 łyżki wody

Składniki na masę budyniowo-makową:

● 1 proszek budyniowy (bez cukru)
● 400 ml mleka (0,5%)
● 100 g suchego maku
● 2 łyżki ksylitolu
● kilka kropel naturalnego ekstraktu migdałowego

Zacznij od ugniecenia ciasta z mąki, oleju, żółtka, ksylitolu oraz proszku do pieczenia. Tak przygotowane, owiń folią i schowaj do lodówki. Przygotuj budyń zgodnie ze wskazówkami z opakowania, zamiast cukru dodając ksylitol i zmniejszając ilość mleka do 400 ml. Zanim budyń wystygnie, dodaj do niego mak i kilka kropel ekstraktu migdałowego, a następnie dokładnie wymieszaj. Przygotowane wcześniej ciasto wyłóż dokładnie na spodzie formy (“keksówki”) i piecz w 180 °C przez maksymalnie 15 minut. Następnie wyłóż na nie przygotowaną masę i piecz 30-40 minut.

FIT SERNIK

Składniki:
● 500 g chudego twarogu
● 3 jajka
● 2 łyżki oleju kokosowego
● 4 łyżki mąki ryżowej
● 6 łyżek ksylitolu
● łyżeczka proszku do pieczenia
● laska wanilii (możesz zastąpić aromatem)
Ten sernik przygotowuje się wyjątkowo szybko, dlatego możesz zacząć od nastawienia piekarnika na 180 °C. Następnie utrzyj żółtka z ksylitolem i olejem kokosowym. Miksuj do uzyskania gładkiej masy, dodając powoli ser. Później dodaj mąkę ryżową oraz proszek do pieczenia. Dodaj wanilię lub aromat. Delikatnie wymieszaj masę ze sztywno ubitymi białkami. Całość wyłóż do formy i piecz około 40-50 minut.
KORZENNO – KAKAOWY TORCIK
Możesz przygotować go w dwóch wersjach – świątecznej, gdy dodasz przyprawę korzenną, lub jako np. tort urodzinowy, gdy z niej zrezygnujesz. Wybór należy do ciebie!

Składniki:

● 6 jajek
● ⅔ szklanki mąki owsianej
● 4 łyżki mąki ziemniaczanej
● 4 łyżki kakao
● ⅔ szklanki ksylitolu
● 1 łyżki ekstraktu z wanilii (możesz użyć cukru waniliowego)
● szczypta soli
● 2 łyżki przyprawy korzennej (opcjonalnie)

Ozdoby:

● 1 puszka dobrze schłodzonego mleczka kokosowego
● 3-4 łyżki ksylitolu
● 200 g konfitury malinowej
● 1,5 łyżki przyprawy korzennej
● 2 paski dobrej czekolady

Aby przygotować biszkopt, oddziel białka od żółtek, a następnie żółtka bardzo dokładnie roztrzep. Do białek natomiast dodaj sól i ubij je na sztywną pianę, przed zgęstnieniem dodając ksylitol i cukier waniliowy. Bardzo powoli i delikatnie dodawaj do gotowej masy żółtka. Wymieszaj w osobnej misce mąkę owsianą, mąkę ziemniaczaną, kakao oraz przyprawę korzenną i dodaj do piany. Delikatnie i dokładnie połącz wszystkie składniki. Wszystko wylej do wyłożonej papierem blachy i piecz około 30 minut w 170 °C z włączonym termoobiegiem.

Gdy gotowy biszkopt przestygnie, przekrój go na dwie lub nawet trzy części. Pierwszą warstwę posmaruj konfiturą. Na wierzchu oraz po bokach ciasta posmaruj masą z mleczka, a górę posyp startą czekoladą.

Jak wykonać masę z mleczka? Całą zawartość puszki ubijaj przez około 2 minuty. Po tym czasie zacznij dodawać ksylitol oraz przyprawę korzenną. Ważne jest, by masę przygotować, gdy biszkopt będzie już gotowy, by od razu nakładać ją na ciasto. Do tego czasu mleczko powinno być w lodówce, by było odpowiednio schłodzone. Dzięki temu masz gwarancję, że twoja masa będzie miała konsystencję gęstego kremu.

Zobacz również