Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Niezależnie od tego, czy trenujesz grupowo w klubie, czy z jakiegoś powodu musisz wykonać trening w domowym zaciszu – powinieneś dysponować sprzętem i akcesoriami odpowiedniej jakości. Tak naprawdę nie potrzebujesz wiele – liczą się przede wszystkim wygodny strój i dobre buty. Jednak nie bez znaczenia jest także mata do ćwiczeń. To właśnie ona odpowiada za bezpieczeństwo i wygodę twojego treningu.

Maty do ćwiczeń – rodzaje

W sklepach sportowych wybór mat jest naprawdę ogromny, a niektóre ceny szokują. Ważne, abyś umiał rozróżniać ich poszczególne rodzaje. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków na specjalistyczne maty, które nie spełnią twoich oczekiwań, bo po prostu służą do czegoś zupełnie innego.

W sklepach dostępne są maty:

  • ochronne, które wykorzystuje się do stabilizowania niektórych przyrządów do ćwiczeń, by się nie ślizgały, ale także tłumienia dźwięków i zabezpieczania podłogi;
  • gimnastyczne, które wyróżniają się zarówno wielkością, jak i grubością – wykorzystywane przede wszystkim do ćwiczeń korekcyjnych czy rehabilitacyjnych, ale także akrobatycznych;
  • do jogi, które cechuje najniższa grubość wahająca się pomiędzy 2,5 a 3,5 mm – ich celem jest ochrona przed poślizgnięciem;
  • tatami, które wykonane są z bardzo wytrzymałych tworzyw syntetycznych, by sprawdziły się podczas treningów wschodnich sztuk walki;
  • treningowe, które są przeznaczone do większości ćwiczeń: fitnessu, pilatesu czy aerobiku, a ich celem jest zabezpieczenie nie tylko przed ślizganiem i zimną podłogą, ale także otarciami i potencjalnymi stłuczeniami.

Najczęściej wybierane są z pewnością mata do jogi i mata treningowa. Pierwsza sprawdzi się m.in. wśród miłośników porannej medytacji, wykonujących różnego rodzaju asany, podczas gdy druga będzie bardziej uniwersalna. W związku z tym, że mata treningowa jest dobra do wielu rodzajów aktywności, na rynku dostępnych jest wiele jej wariantów. Jak wybrać najlepszy?

Mata treningowa – jak wybrać najlepszą dla siebie?

idealna-mata-do-cwiczen

Matę treningową musisz dobrać do rodzaju wykonywanych ćwiczeń i ich intensywności. Dlatego podczas zakupów zwróć uwagę na:

Grubość maty

Standardowa grubość maty treningowej mieści się pomiędzy 5 a 6 mm. Jeśli ćwiczysz rekreacyjnie lub jesteś miłośnikiem jogi, możesz zdecydować się na jej cieńszą wersję. W przypadku intensywnego fitnessu czy treningu wymagającego amortyzacji, lepiej zainwestować w grubszą, wykonaną z gęstszego tworzywa. Chodzi bowiem o to, by mata treningowa pozwalała ci na komfortowe wykonywanie ćwiczeń w każdej pozycji – także na plecach i na brzuchu.

Wymiary maty

Najpopularniejsze wymiary maty treningowej to 200×100 cm i 200×120 cm. Wybierając tę dla siebie, zwróć uwagę, by całe twoje ciało się na niej zmieściło.

Elastyczność

Dobrej jakości mata, która ma ci służyć przez lata, nie powinna łamać się podczas rolowania. Właśnie dzięki elastyczności możesz bez trudu przechowywać matę, gdziekolwiek zechcesz, czy też zabierać ją ze sobą na trening.

Materiał

Mata treningowa ma styczność z bakteriami pochodzącymi od pocącego się człowieka, a także brudem z podłogi, na której leży. Zwróć zatem uwagę, czy materiał, z którego jest wykonana, można prać w pralce. Nie bez znaczenia będzie też fakt, czy tworzywo jest wytrzymałe i ekologiczne.

Przyczepność

Niezależnie od tego, jak intensywny trening planujesz na niej wykonywać, twoje bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze i zapewni ci je mata o odpowiedniej przyczepności. Jeśli decydujesz się na dynamiczne ćwiczenia i szybko zmieniasz pozycje, zainwestuj raczej w model z jodełkowym bieżnikiem.

Cena

Nie powinna być czynnikiem warunkującym zakup, ale nie można udawać, że jest bez znaczenia. Zazwyczaj za jakość trzeba dopłacić. Produkt renomowanej marki przeważnie będzie służył ci dłużej.

Dodatki

Matę treningową być może niejednokrotnie zabierzesz na siłownię czy ćwiczenia w plenerze. Dlatego zwróć uwagę, czy producent przewidział ułatwiające transport i/lub zapobiegające rozwijaniu się ściągacze. To bardzo wygodne.

Mata treningowa to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i wygody, ochrona przed upadkiem i kontuzją. Bez niej w zasadzie nie powinieneś zaczynać treningu – to taki must have, jeśli chodzi o sprzęt do ćwiczeń (przyda ci się nawet, jeśli chcesz jedynie wykonać w domu kilka serii brzuszków). Wybierając się na zajęcia grupowe do klubu fitness, oczywiście otrzymasz do dyspozycji matę, ale być może któregoś dnia uznasz, że chcesz lub potrzebujesz mieć taką, która będzie jeszcze lepiej dopasowana do twoich potrzeb i preferencji. Wtedy koniecznie wróć do tego artykułu!

 

Zobacz również