5 sposobów na zdrowszą pizzę

Pizza to przysmak uwielbiany na całym świecie. Zajadają się nim zarówno dzieci, jak i dorośli, chociaż wszyscy mamy świadomość, że nie należy do najzdrowszych posiłków. Jak więc skutecznie odchudzić domową pizzę, aby przygotować równie smaczną wersję light?

Spód do pizzy

Spód do pizzy najlepiej przygotować samodzielnie w domu, wtedy będziemy wiedzieć jakie składniki wykorzystaliśmy. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotować podstawę tego włoskiego specjału możemy wspomóc się gotowymi spodami do pizzy, najlepiej wykonanymi z mąki razowej. Tego typu danie praktycznie nie różni się niczym w smaku, a jednak jest zdecydowanie mniej kaloryczne. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na ciasto:

Składniki:

  •   szklanka mąki razowej,
  •   szklanka wody,
  •   10 g drożdży,
  •   szczypta soli,
  •   1 łyżka oliwy,
  •   1 łyżka oleju kokosowego.

Na początku należy dodać do siebie wszystkie składniki – wymieszać mąkę z wodą i drożdżami, dodać sól, oliwę i olej kokosowy. Wszystkie elementy trzeba wyrabiać, aż osiągną konsystencję ciasta. Następnie wystarczy uformować je w kulkę. Tak przygotowany spód do pizzy przykrywamy i odstawiamy na około 2 godziny, aby drożdże mogły wyrosnąć. Po tym czasie można przystąpić do uformowania ciasta – rozwałkować je na grubość około 1 cm i piec przez 5 minut w temperaturze 220°C. Po wszystkim można skupić się na dodaniu kolejnych składników.

Co z sosami w dietetycznej wersji pizzy?

Sos również warto przyrządzić samodzielnie. Najlepiej sprawdzi się ten przygotowany ze świeżych pomidorów. Powinniśmy przygotować kilka czerwonych egzemplarzy i sparzyć wszystkie przy pomocy wrzątku, aby móc pozbyć się skórki. Obrane pomidory można przetrzeć na tarce lub delikatne zblendować i dodać oregano lub zioła prowansalskie dla smaku. Tak przygotowany sos będzie świetną podstawą zdrowej pizzy.

Jaki ser wybrać do dietetycznej pizzy?

Nie ma prawdziwej pizzy bez dodania chociażby odrobiny sera! Warto jednak zastąpić ten żółty innymi zamiennikami. Coraz popularniejsza jako dodatek do pizzy staje się mozzarella, która po rozgrzaniu nabiera ciągnącej się konsystencji, a także bardzo dobrze smakuje. To także bogate źródło wapnia – ser ten umieszczony na średniej pizzy, dostarcza aż 20% dziennego zapotrzebowania na białko. Z kolei parmezan, popularnie dodawany do makaronów, również wzbogaci smak pizzy, a jego łyżeczka zawiera jedynie 21 kcal! Parmezan można również wykorzystać jako końcowy dodatek, nadający lepszy smak. Jeśli chcemy odchudzić włoski przysmak możemy również wykorzystać ser feta czy nawet kozi ser. Najważniejsze jest, aby korzystać z jak najbardziej naturalnych produktów. Tradycyjne żółte sery dostępne w sklepach i wytwarzane na masową skalę jak np. gouda czy ser podlaski mają zazwyczaj bardzo dużo kalorii, sztucznych barwników i konserwantów oraz soli, a niewiele smaku.

Najlepsze warzywa do pizzy light

Specjaliści uznają, że do dietetycznej pizzy zdecydowanie warto dodać grzyby shitake, które nie tylko dobrze działają na układ odpornościowy, ale także przyspieszają przemianę materii i pozwalają zachować szczupłą sylwetkę. Oczywiście w dietetycznej pizzy nie powinno zabraknąć pomidorów, oliwek, brokuł, kiełków, posiekanego imbiru, choi i rukoli. Pod względem ilości i różnorodności dodawanych warzyw można naprawdę zaszaleć.

Owocowa pizza

Największą wariacją na temat włoskiego przysmaku jest jego owocowa wersja. Jakie warzywo posłuży najlepiej jako podstawa tego typu pizzy? Oczywiście przekrojony na pół arbuz! Plastry można następnie skropić syropem klonowym i sokiem z cytryny. Na wierzchu zaś można ułożyć ulubione owoce np. kiwi, winogrono, maliny lub przygotować owocową pizzę w wersji wytrawnej z dodatkiem sera feta, czarnych oliwek i liści mięty.

Bez względu na to, jaką pizzę do tej pory znaliście, warto przygotować jej dietetyczną wersję, która będzie odmianą dla kubków smakowych i ciekawą alternatywą dla osób dbających o linię. 

Zobacz również