Dyskopatia - czym jest i jak ją leczyć?

Bóle kręgosłupa to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych, które spotykają Polaków. Wiele osób cierpi na bóle utrudniające codzienne funkcjonowanie – w wielu przypadkach ich przyczyną jest dyskopatia. Na czym ona polega? Jakie jeszcze są jej symptomy i przyczyny? W jaki sposób przebiega jej leczenie i jakie metody wykorzystuje się w celu powrotu do zdrowia? Na te i inne pytania dotyczące opisywanego schorzenia odpowiadamy w poniższym artykule.

Dyskopatia – choroba cywilizacyjna

Współczesna rzeczywistość zdominowana przez komputery, maszyny i inne nowoczesne urządzenia sprawia, że miliardy ludzi na całym świecie spędzają wiele godzin w pracy i szkole w pozycji siedzącej. Z kolei po powrocie do domu „odpoczywają” na kanapie przed telewizorem czy ekranem komputera lub smartfonu – tym razem naprzemiennie siedząc i leżąc. Jak można się domyślać, ma to negatywny wpływ na zdrowie pleców i kręgosłupa.

Wykonywanie czynności zawodowych w trybie zdalnym jeszcze bardziej nasilało wprowadzenie ograniczeń gospodarczych związanych z ogłoszeniem pandemii koronawirusa. Wszystko to w połączeniu z brakiem regularnej aktywności fizycznej prowadzi do rozwoju rozmaitych schorzeń kręgosłupa. Zaniechanie ruchu i spędzanie większości życia w pozycji siedzącej to główne czynniki powodujące również dyskopatię, która zdarza się obecnie nawet u osób w wieku poniżej 30 lat.

Mając na uwadze przyczyny i nasilenie występowania tego schorzenia we współczesnym świecie, można je określić chorobą cywilizacyjną, która wynika przede wszystkim z aktualnego trybu i stylu życia. Łatwo więc dojść do wniosku, że skuteczną metodą zapobiegania dyskopatii jest aktywność fizyczna, dlatego bezwzględnie ją polecamy, tym bardziej że ma wiele innych zalet.

Dyskopatia – co to jest?

W medycznej terminologii tym mianem określa się zwyrodnienie dysków międzykręgowych lub inaczej krążków, które odpowiadają za amortyzowanie i mobilność kręgosłupa podczas każdego ruchu. Fakt, że są wyposażone w specjalne tarcze, pozwala uniknąć zjawiska ich stykania się ze sobą, które mogłoby być przyczyną dolegliwości bólowych, a nawet poważniejszego uszkodzenia kręgosłupa, włącznie z jego unieruchomieniem.

I właśnie na patologicznych zmianach w obrębie tarcz okalających dyski międzykręgowe polega dyskopatia, która prowadzi do zaniku ich funkcji, a tym samym skutkuje bólem z powodu ocierania się krążków o siebie. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tego schorzenia jest w dużej mierze wspomniany tryb życia, ponieważ brak ruchu, zła dieta, nadmierna masa ciała i przede wszystkim spędzanie większości dnia na siedząco przyczyniają się powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Symptomy dyskopatii

Wśród najczęściej występujących symptomów dyskopatii można wymienić m.in.:

  • chroniczny ból kręgosłupa o intensywności utrudniającej wykonywanie codziennych czynności,
  • dolegliwości potęgujące się podczas chodzenia i łagodniejące w pozycji leżącej,
  • uczucie spięcia mięśni w okolicach kręgosłupa,
  • cierpnięcie nóg,
  • niedowład kończyn.

Zakres symptomów jest szeroki, a ich intensywność różnorodna, co może utrudniać diagnostykę dyskopatii.

objawy-dyskopatii

Leczenie dyskopatii

Gdy zauważysz występowanie jednego lub kilku powyżej wymienionych symptomów specyficznych dla dyskopatii, pierwszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie lekarza rodzinnego. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu zostanie zlecone odpowiednie badanie diagnostyczne, którego analiza pozwala określić ewentualne występowanie schorzenia lub jego brak. W razie potwierdzenia postępujących patologicznych zmian lekarz powinien wystawić skierowanie do specjalisty, np. ortopedy, który zajmie się szczegółową diagnostyką i terapią.

Na czym polega leczenia dyskopatii? Ma ono głównie charakter zachowawczy, tzn. wykorzystuje się w tym celu niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które można łączyć ze środkami miorelaksacyjnymi. Bardzo ważnym, a często zaniedbywanym aspektem pomagającym w powrocie do zdrowia i pozbyciu się bólu jest inwestycja w wysokojakościowy materac, który zapewnia prawidłowe, naturalne ułożenie ciała podczas snu. Poleca się egzemplarze o średniej lub dużej twardości, które zmniejszają odczuwanie dolegliwości.

Leczenie farmaceutyczne i zdrowy sen warto uzupełnić o regularną aktywność fizyczną, wspomaganą poprzez rehabilitację, którą nadzoruje wykwalifikowany fizjoterapeuta wyspecjalizowany w dyskopatii. Do jego zadań należy prawidłowy dobór ćwiczeń i przeprowadzenie ich we właściwy sposób. Teoretycznie możliwe jest także leczenie chirurgiczne, jednak o ile tylko się da, należy go unikać i stosować jedynie w najpoważniejszych sytuacjach, gdy dyskopatii nie da się usunąć żadnymi innymi, mniej inwazyjnymi metodami.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa spowodowane dyskopatią

Po wystąpieniu objawów zaleca się spędzanie jak najwięcej czasu w pozycji leżącej, tzw. krzesełkowej. Polega ona na położeniu się na płaskim, twardym podłożu i zgięciu uniesionych nóg pod kątem prostym, tak aby „siedzieć” na leżąco. Stopy mogą być podparte, co pozwala na przebywanie w tej pozycji przez długi czas.

W kolejnych dniach można przejść do stretchingu – jednym z polecanych ćwiczeń jest unoszenie wyprostowanych nóg w siadzie pod kątem 90 stopniu w stosunku do podłoża, pamiętając o utrzymaniu wyprostowanych stóp. Jeżeli w takiej pozycji rozciągnięcie łydek i ud jest wyraźnie odczuwalne, świadczy to o prawidłowym wykonaniu ćwiczenia. Na dyskopatię zalecamy także przyciąganie zgiętych w kolanach nóg do klatki piersiowej i chwilowe przytrzymanie.

Skuteczne rozciąganie zapewnia tzw. koci grzbiet. Na czym on polega? Wyjściową pozycją jest klęk podparty, po czym na wydechu powinno się unieść centralną część kręgosłupa. Warto praktykować również unoszenie ramion nad głowę na leżąco. Niezależnie od wykonywanego ćwiczenia na dyskopatię zawsze trzeba pamiętać o prawidłowym, kontrolowanym, powolnym oddechu i unikać zbytniego forsowania tkanek, tzn. przesadnego rozciągnięcia. Zalecana liczba powtórzeń wynosi 10 na jedną serię.

Od jakich aktywności stronić? Niewskazane są ruchy wymagające skrętów tułowia i wykonywane w wielu płaszczyznach, jak np. gra w tenisa ziemnego, koszykówka, golf czy wykroki ze sztangą. Zamiast nich zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ćwiczenia ukierunkowane na stabilną postawę, np. z wykorzystaniem podpór i taśm oporowych. Rehabilitację i treningi warto odbywać pod okiem fizjoterapeuty czy trenera osobistego, szczególnie na początku, gdy ma się małe pojęcie o przeciwdziałaniu dyskopatii. Aktywność podporządkowaną jej leczeniu jest możliwa w Platinium Fitness – zapraszamy do naszej kompleksowo wyposażonej siłowni, która jest dostosowana do różnych potrzeb.

Zobacz również