Wiek metaboliczny - jak go obniżyć i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem?

Pomimo upływu lat czujesz się młodo? A może mimo młodego wieku, dokucza ci permanentne zmęczenie, ciągle narzekasz i nie najlepiej wyglądasz? Dowiedz się, co mówi o tobie twój organizm. Sprawdź, jaki jest twój wiek metaboliczny i co to właściwie dla ciebie znaczy. Data wpisana w dowodzie osobistym wcale nie jest najważniejsza w kontekście twojego zdrowia.

Wiek metaboliczny – co to takiego?

Nawet bliźniacy, którzy przecież urodzili się dokładnie tego samego dnia, mogą czuć się zupełnie inaczej. Oprócz wieku metrykalnego, który w ich przypadku jest jednakowy, mogą mieć zupełnie rozbieżny wiek biologiczny, powszechnie znany jako metaboliczny. Różnić się może zatem ich wygląd i samopoczucie. Wszystko zależy od przyjętego przez nich stylu życia, wprowadzonej diety, aktywności fizycznej czy równowagi hormonalnej. Należy jednak zaznaczyć, że czynnikiem decydującym pozostają geny.

Wiek metaboliczny to bardzo istotny wskaźnik, który warto znać. Nie należy go ignorować, gdyż to w gruncie rzeczy informacja o stanie naszego ciała, która ma wpływ na nasze zdrowie i ostateczną długość życia. Dzięki niemu znamy tempo przemiany materii czy zdolność tkanek naszego organizmu do regeneracji. Niestety, okazuje się, że nasze społeczeństwo się starzeje – wiek metaboliczny większości ludzi przekracza ich wiek metrykalny!

Jak obliczyć swój wiek metaboliczny?

Świadomość wieku metabolicznego wzrosła wraz ze zrozumieniem, że skuteczne ćwiczenia i dietę powinny poprzedzać analiza składu masy ciała oraz konsultacje z dietetykiem. Dzięki nim dowiadujesz się znacznie więcej o stanie twojego ciała, poznając jego wiek biologiczny. Co jest uwzględniane w czasie badania? Przede wszystkim:

  • podstawowa przemiana materii, czyli ilość energii zużywana w celu podtrzymania podstawowych czynności życiowych,
  • masa mięśni,
  • masa tkanki tłuszczowej,
  • masa wody.

Aby badanie było wiarygodne, należy się do niego właściwie przygotować. Przede wszystkim dzień wcześniej nie decyduj się na intensywne ćwiczenia, gdyż wpływa to na zatrzymywanie wody w mięśniach. Staraj się również unikać mocnej kawy i herbaty, bo zawarta w nich kofeina działa odwadniająco. Na 3 godziny przed samym badaniem nie przyjmuj żadnych posiłków i płynów.

Istnieje metoda na samodzielne zbadanie wieku metabolicznego. W internecie dostępne są testy przygotowane przez amerykańskich naukowców z Kliniki Mayo, jednak ich dokładność jest dość prosta do podważenia. Dlatego najlepiej w tym celu udać się do specjalisty. Pamiętaj, że w naszych klubach co miesiąc możesz skorzystać z darmowej porady dietetyka. Dysponujemy także urządzeniami służącymi do badania składu ciała.

Jak obniżyć wiek metaboliczny organizmu?

Dobra informacja jest taka, że jest to możliwe i w dużym stopniu zależne od dobrej woli danego człowieka. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wiek metaboliczny człowieka są wprawdzie jego geny, ale nie oznacza to wcale, że nie możesz nic zrobić, by go obniżyć. W końcu każdy jest w stanie zmienić swój styl życia. Obniżenie wieku metabolicznego wiąże się z przyspieszeniem przemiany materii, zwiększeniem masy mięśni oraz nawodnienia organizmu, a także zmniejszeniem tkanki tłuszczowej.

Najważniejszym krokiem, który przybliży cię do obniżenia wieku metabolicznego, jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Możliwości jest tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie lubisz dźwigać ciężarów? Spróbuj ćwiczeń interwałowych. Samotne treningi cię nie motywują? Przyjdź na zajęcia grupowe. I tak dalej, i tak dalej…

Dla dobra twojego organizmu powinieneś również zdecydować się na wizytę u dietetyka. Po zapoznaniu się z twoimi wynikami badań oraz poznaniu historii chorób w twojej rodzinie powinien rozpisać dla ciebie odpowiednio zbilansowaną dietę. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne dla niego mikroskładniki. Jednocześnie zrezygnuj z żywności wysokoprzetworzonej, produktów bogatych w sól oraz tłustych potraw. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – każdego dnia powinieneś wypijać około 2 litrów płynów.

Nigdy nie jest za późno na obniżenie wieku metabolicznego. Nie czekaj, aż zaczniesz czuć się staro i źle, z wprowadzeniem w życiu zmian. Zdecyduj się na nie, zanim pojawią się problemy, i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem na długo. Czasu nie zatrzymasz, ale twój wiek metaboliczny jesteś w stanie!

Zobacz również