10 popularnych mitów związanych ze zrzucaniem wagi

Data dodania: 2019-03-06

Prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek próbował przejść na dietę i zrzucić zbędne kilogramy, przynajmniej raz poczuł się naprawdę skołowany. Informacji na temat odchudzania jest w internecie i prasie całe mnóstwo… a spora ich część wzajemnie się wyklucza! W co wierzyć? Jak skutecznie się odchudzać? Na dobry początek na pewno warto przeanalizować dokładnie wszystkie znalezione informacje. Będzie ci łatwiej, gdy zapoznasz się z naszą listą 10 najpopularniejszych mitów na temat odchudzania.

Najważniejsze w drodze do wymarzonej sylwetki jest po prostu zmiana trybu życia na zdrowszy. Najważniejsza jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Przed wprowadzeniem w życie tych zmian warto udać się do dietetyka i trenera personalnego, którzy pomogą realizować je w sposób rozsądny i dopasowany zarówno do twoich potrzeb, jak i możliwości. Jednak nieważne, czy korzystasz z gotowych diet, czy tych indywidualnie dobranych – w żadnym razie nie powinieneś dać się złapać na szerzące się w sieci mity na temat zrzucania wagi. A zatem…

MIT 1: Zrezygnuj z ziemniaków i makaronu

Wykluczenie z diety ziemniaków oraz makaronu pełnoziarnistego jest kiepskim pomysłem, bo obydwa te produkty dostarczają organizmowi potrzebnych mu węglowodanów. Pozbawiasz się ponadto witamin i składników mineralnych, które są bardzo istotne w procesie odchudzania. Nie rezygnuj z samych ziemniaków czy makaronu, ale z tuczących dodatków – ciężkich sosów czy okrasy.

MIT 2: Jasne pieczywo tuczy bardziej niż ciemne

Oba rodzaje pieczywa mają bardzo zbliżoną wartość kaloryczną. Zaletą ciemnego pieczywa jest natomiast ilość zawartego w nim błonnika oraz innych składników odżywczych. Bardzo istotne jest to, że ze względu na niski indeks glikemiczny nie powoduje wahań w poziomie cukru we krwi. Spożywając je, zmniejszasz szanse na nagłe ataki głodu.

MIT 3: Produkty light pomagają w odchudzaniu

Produkty light rzeczywiście mają niższą zawartość tłuszczu lub cukru, jednak nie są najlepszą alternatywą dla ich “pełnowartościowej” wersji. Najlepiej całkiem z nich zrezygnować w codziennej diecie, bo są znacznie bardziej przetworzone (ich produkcja opiera się na licznych zmianach w procesie technologicznym). Warto też zapoznać się z naszym artykułem o produktach, które mają więcej cukru niż myślisz.

MIT 4: Nie wolno jeść po 18:00

Prawdą jest, że rano metabolizm jest znacznie lepszy niż wieczorem, dlatego kolacja zdecydowanie powinna być lekka. Zasada jest jednak taka, że nie powinno się niczego spożywać na około 2-3 godziny przed spaniem. Zatem rezygnacja z jedzenia od godziny 18:00 ma sens jedynie wtedy, gdy kładziesz się około 21:00. Jeżeli natomiast chodzisz spać około północy (co odradzamy), możesz zaplanować ostatni posiłek na 20:00-21:00.

MIT 5: Głodówka sprawi, że schudniesz

Główne efekty głodówki to anemia z powodu niedostarczenia niezbędnych organizmowi składników odżywczych oraz efekt jo-jo. Prowadzi ona bowiem do spowolnienia metabolizmu i sprawia, że twój organizm odkłada energię pod postacią tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście masa ciała spada, ale tylko dlatego, że twoje ciało traci nadmiar wody.

MIT 6: Na diecie nie można jeść tłuszczu

Każdy człowiek potrzebuje tłuszczu w diecie. Dzięki niemu ludzki organizm może przyswoić witaminy. Oczywiście, tłuszcz to także składnik, który dostarcza najwięcej kalorii. Rozwiązaniem jest spożywanie odpowiedniego rodzaju tłuszczów – przede wszystkim pochodzenia roślinnego. Dla tego warto wykorzystywać tłuszcze roślinne w diecie .

MIT 7: Owoce nie tuczą

Oczywiście, warto zadbać o obecność owoców w naszej diecie każdego dnia. Musisz jednak pamiętać, że owoce to także źródło cukrów prostych, a te wymuszają na trzustce zwiększone wydzielanie insuliny. Finalnie, karmiąc się tylko owocami bogatymi w węglowodany, możesz doprowadzić u siebie do rozwoju cukrzycy.

MIT 8: Za nadwagę odpowiedzialne są geny

Owszem, kształt twojej sylwetki zależy w bardzo dużej mierze od genów. Jednak powodem otyłości są przede wszystkim czynniki środowiskowe (niekiedy chorobowe), a jedynie w niewielkim procencie geny. To, że twoi bliscy również się z nią zmagają, oznacza jedynie, że wszyscy powinniście wziąć pod lupę wasz styl życia. Przebadajcie się gruntownie, rozważcie zmiany w diecie i rozpocznijcie regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

MIT 9: Odchudzanie musi być drogie

Tak, odchudzanie MOŻE być drogie, jeśli na takie chcesz sobie pozwolić. Niektóre drogie superfoods – jak nasiona chia (które, swoją drogą, wcale nie są aż tak zdrowe, jak można usłyszeć) czy jagody goji – możesz zamienić na znacznie tańsze zamienniki o takich samych właściwościach (np. siemię lniane).

MIT 10: Zdrowe jedzenie można jeść bez ograniczeń

Każda dieta, jeśli ma być skuteczna, musi mieć swoje ograniczenia. Nawet jeśli przejdziemy na posiłki o niższej wartości energetycznej, ale jednocześnie zjemy ich więcej, ostatecznie dostarczymy organizmowi tyle samo albo nawet więcej kalorii. Uważaj też na zbyt radykalne zmiany w diecie – drastyczna zmiana o 180 stopni w jadłospisie może być wręcz groźna dla twojego zdrowia. Wszelkie modyfikacje wprowadzaj stopniowo i obserwuj uważnie zachodzące zmiany.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: