3 sposoby na utrzymanie motywacji na siłowni

Data dodania: 2023-02-10

 

Kiedy próbujesz osiągnąć swoje cele fitness, posiadanie spójnego planu, który prowadzi do regularnych ćwiczeń, jest kluczowe. Czasami jednak trudno jest utrzymać motywację – zwłaszcza jeśli konsekwentnie chodzisz na siłownię od miesięcy. Sprawdza się tu stare powiedzenie – im dalej w las, tym trudniej. Jak utrzymać motywację, gdy powtarzanie wciąż tych samych ćwiczeń staje się nużące? Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować motywację, abyś mógł osiągnąć swoje cele fitnessowe!

Cierpliwość (najtrudniejsza!)

Cierpliwość jest niezbędna, jeśli chodzi o utrzymanie motywacji na siłowni. Jeśli Twoim celem jest utrata wagi lub budowa mięśni, ważne jest, aby pamiętać, że wyniki nie pojawiają się z dnia na dzień. Może minąć kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim zaczniesz widzieć namacalne rezultaty swojej ciężkiej pracy. Zachowanie cierpliwości i skupienie się na celu (nagrodzie za trud!) pomoże ci utrzymać motywację w trudnych chwilach. W takich, gdy wydaje się, że w Twoim ciele nie zachodzą żadne pozytywne zmiany.

Budowanie dobrych nawyków

Budowanie dobrych nawyków może również pomóc utrzymać motywację do ćwiczeń. Nie jest to przesadnie skomplikowana sprawa i polega na robieniu czegoś małego każdego dnia. Idź na siłownię z nastawieniem – 15 minut na bieżni pomoże mi się zresetować; zrobię po jednej serii każdego ćwiczenia, żeby trochę się rozruszać po całym dniu siedzenia za biurkiem; itp.. Pamiętaj, konsekwencja jest tu kluczem! Im częściej będziesz przychodzić do klubu, tym bardziej naturalne będzie się to stawać.

Określenie celu

Wreszcie, znalezienie celu w tym, co robisz może zrobić WIELKĄ różnicę w utrzymaniu motywacji podczas ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy wyznaczasz sobie konkretny, długofalowy cel, czy po prostu pamiętasz o tym, jakie wspaniałe uczucie towarzyszy Ci po dobrym treningu, posiadanie (i mierzenie) celu, dla którego ćwiczysz, wpływa pozytywnie na utrzymanie motywacji przez dłuższy czas… a przynajmniej do osiągnięcia celu! 😉

Regularne trenowanie jest trudne – nie będziemy oszukiwać. Łatwo jest znaleźć się w sytuacji w której pomijasz treningi i robisz przerwy, trwające kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Ale wcale nie musi tak być! Jeśli chcesz utrzymać zaangażowanie, skorzystaj z dwóch wskazówek, które Ci w tym pomogą.

 

Poczuj, dlaczego to robisz

W tym punkcie znów chodzi o motywację i wyznaczanie celów. Zadaj sobie pytanie „Dlaczego to robię?” i naprawdę zastanów się nad odpowiedzią. Czy ćwiczysz dla utraty wagi? A może by zbudować siłę i mięśnie? A może potrzebujesz więcej energii w ciągu dnia? Wiedza o tym, dlaczego ćwiczysz, jest kluczem do utrzymania długoterminowej motywacji. Zapisz powody, dla których zacząłeś ćwiczyć i trzymaj je gdzieś w widocznym miejscu (przyklejone na odwrocie smartfona? Jako tapeta na pulpicie?) jako przypomnienie, dlaczego robisz to, co robisz – to pomoże utrzymać wysoki poziom motywacji.

Mierz swoje postępy

Mierzenie postępów jest jednym z najlepszych sposobów, aby pozostać zmotywowanym, gdy próbujesz osiągnąć jakikolwiek cel. Cele fitness nie są wyjątkiem! Spróbuj śledzić, jak często i jak intensywnie ćwiczysz w każdym tygodniu. Wystarczy kartka papieru albo aplikacja taka jak MyFitnessPal lub Fitbit Coach App. Dzięki mierzeniu i zapisywaniu wyników staniesz się odpowiedzialny za to, co sobie postanowił_ś i trudniej będzie Ci porzucić to, co już wypracował_ś.  

Motywacja do fitnessu wymaga MNÓSTWA dyscypliny. Rozpoczynając jakikolwiek nowy program fitness lub dowolny trening, zacznij od małych, osiągalnych celów, abyś mógł stale czynić postępy. Pragnienie osiągnięcia zbyt dużo w zbyt krótkim czasie może prowadzić do bardzo szybkiego wypalenia i utraty motywacji. Pamiętaj: rób rzeczy powoli, ale stabilnie i zawsze miej z tyłu głowy, DLACZEGO ważne jest to, że poświęcasz swój wolny czas na dbanie o zdrowie!

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: