4 mity dotyczące treningu w domu

Data dodania: 2021-02-16

Wokół treningu w domu narosło wiele mitów, które często bardzo skutecznie ograniczają chęci do podjęcia tego typu aktywności. Pomimo to, wciąż można znaleźć wiele osób, dla których ta droga jest sposobem na rozpoczęcie przygody ze zdrowym stylem życia.

Spośród najbardziej popularnych mitów dotyczących treningu w domu, do najczęściej przywoływanych należą te wymienione poniżej:

  • Sprzęt do ćwiczeń w domu jest drogi.
  • Ciężko się zmotywować.
  • Trening w domu nie przynosi efektów.
  • Trening w domu powoduje kontuzje.

Na pierwszy rzut oka wydają się być to uzasadnione dylematy, których jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się nie warto traktować  jako podstawy do rezygnacji z treningu w domu.

Sprzęt do ćwiczeń w domu nie musi być drogi!

Wydaje Ci się, że aby zacząć efektywnie trenować w domu potrzebujesz różnorodnych sprzętów i wielu akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Za akcesoria, które będą potrzebne do treningów mogą służyć przedmioty codziennego użytku. Krzesło, butelka z wodą, a nawet ręcznik to przedmioty, które zupełnie nie kojarzą się z czymś przydatnym podczas ćwiczeń, tymczasem podczas domowego treningu mogą zastąpić ławeczkę, hantle czy podkładki poślizgowe.

Co prawda jest kilka elementów, w które warto zainwestować, aby zadbać o swój komfort podczas treningu, jednak nie musisz obawiać się o to, że wydasz na nie fortunę. Na pewno przyda Ci się mata, na której można położyć się na przykład podczas wykonywania brzuszków. Ponadto będziesz mieć pewność, że podczas poszczególnych ćwiczeń nie będziesz ślizgać się po podłodze.

Jeśli natomiast czujesz, że trening z ciężarem własnego ciała lub niewielkim obciążeniem w postaci butelek z wodą to dla Ciebie za mało, możesz skorzystać z naszej wypożyczalni sprzętu. W ofercie znajdziesz między innymi kettle, sztangi i talerze obciążeniowe, które pozwolą Ci na wykonanie pełnego treningu siłowego. Oprócz tego możesz również wypożyczyć sprzęt do treningu cardio, taki jak bieżnie, ergometr czy rowerki stacjonarne.

Bądź swoją motywacją!

Wydaje Ci się, że wstanie z kanapy i rozpoczęcie treningu nie może się udać? Taki problem z pewnością wystąpi, jeśli nie postawisz sobie jasno wyznaczonych celów. Sposobem, który na pewno pomoże Ci znaleźć w sobie pokłady motywacji i energii do treningów jest obranie sobie celu, który będzie osiągalny, a przez to motywujący. Wymyśl sobie pewną treningową rutynę – wyznacz porę na ćwiczenia w domu, wybierz wygodny strój. Warto tez zadbać o odpowiedni klimat – włącz swoją ulubioną playlistę z rytmiczną muzyką, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca, na przykład przesuwając na czas treningu stolik. Pamiętaj też, że robisz to dla siebie i swojego zdrowia, a sukces nigdy nie przychodzi łatwo – musisz walczyć o swoje marzenia!

Efekty widoczne gołym okiem

Być może obawiasz się, że trening w domu nie będzie przynosił wystarczających efektów. Zastanów się jednak, skąd to podejrzenie? Czy nie chodzi o to, że martwisz się swoim brakiem motywacji? Jeśli tak, wróć do poprzedniego punktu.

To, jak będzie przebiegał Twój trening w domu zależy tylko od Ciebie – nie będzie rozpraszać Cię rozmowa ze znajomym, reklama, którą obejrzysz na telewizorze zawieszonym na ścianie w siłowni, nie stracisz też czasu na dojazdy. To, jak bardzo zaangażujesz się w trening zależy tylko od Ciebie. Zacząć możesz nawet teraz!

Pamiętaj o tym, że na początku Twojej przygody z fitnessem wystarczy zadbać o regularność treningów, które w połączeniu ze zdrową dietą mogą szybko przynieść świetne rezultaty.

Praca nad techniką

W domu prawdopodobnie ciężko będzie Ci znaleźć kogoś, kto mógłby poprawić Cię podczas wykonywania ćwiczeń czy zasugerować inny sposób. Obawa o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń w domu ma swoje podstawy, jednak podchodząc do treningu z rozsądkiem, możesz zminimalizować ryzyko popełniania kardynalnych błędów. Przede wszystkim, skorzystaj z telefonu i nagraj swoje ruchy – staraj się ustawiać urządzenie pod różnymi kątami, aby mieć pewność, że wykonujesz ćwiczenia poprawnie. To najlepszy sposób na to, aby sprawdzić, czy ustawiasz stopy odpowiednio szeroko i czy utrzymujesz plecy w odpowiedniej pozycji.

Jeśli jednak masz tylko taką możliwość, skonsultuj się z profesjonalnym trenerem lub osobą, która będzie mogła naprowadzić Cię na prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń. Najważniejsze jest Twoje zdrowie i warto być pewnym, że minimalizujesz ryzyko kontuzji.

Trening w domu może być świetną okazją do podszlifowania swojej techniki, zadbania o detale, koordynacji oddechu. Nie zapominaj, że są to bardzo ważne elementy treningu i nie należy ich zaniedbywać!

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: