Jak zacząć biegać i dobrze się przygotować?

Data dodania: 2021-04-13

Zazwyczaj wraz z wiosną pojawia się również dodatkowa motywacja. Warto ją wykorzystać i znaleźć dodatkową aktywność, która pozwoli na spożytkowanie energii. Obecnie coraz większą popularność zdobywa bieganie, między innymi dzięki szeregowi zalet dla zdrowia. Jak się do niego przygotować i jak zacząć?

Bieganie to jeden z tych sportów, które nie wymagają dużego przygotowania – na początek wystarczą dobre chęci i motywacja. Z czasem, kiedy już okaże się, że lubisz biegać, możesz udać się na zakupy i wybrać sprzęt, który sprawi, że ten sport będzie przyjemniejszy.

Jak zacząć biegać?

Jeśli myślisz o tym, jak przygotować się do biegania, musisz zastanowić się nad tym, jaki jest Twój stan zdrowia. O ile nie masz problemów zdrowotnych, które byłyby przeciwwskazaniem do rozpoczęcia przygody z tym sportem – nie masz się nad czym zastanawiać! Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, czy bieganie będzie dla Ciebie bezpiecznym wyborem, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy już wiesz, że bieganie jest sportem, który możesz bezpiecznie uprawiać, postaw sobie cel. Pamiętaj, że cel powinien spełniać kilka kryteriów, aby był dla Ciebie jakąkolwiek motywacją. Po pierwsze, musi być realny – nie ma możliwości, aby ktokolwiek po miesiącu był w stanie przebiec maraton. Oprócz tego warto stawiać sobie cele tak, aby były one mierzalne i określone w czasie. Możesz na przykład zdecydować, że po miesiącu treningów chcesz przebiec 30 minut bez zadyszki i jednym ciągiem. Określenie celu pozwoli Ci na wytrwanie w postanowieniu biegania i ułatwi odrzucanie wymówek.

Jak przygotować się do biegania? 

Wybierając się na trening biegowy ubierz wygodne ubrania i sportowe buty, w których bieg będzie dużo bardziej komfortowy. Dzięki temu nie zniechęcisz się już na samym początku i łatwiej będzie Ci trzymać się swojego celu. Kompletowanie bardziej profesjonalnego sprzętu pozostaw na czas, gdy okaże się, że lubisz biegać. To pozwoli Ci na nieodkładanie treningu na później.

Przydatny może okazać się plan, dzięki któremu uporządkujesz swoje treningi. Umożliwi Ci on rozsądne dawkowanie wysiłku i stopniowe przyzwyczajanie organizmu do nowej aktywności. Posiłkowanie się takim planem jest także sposobem na utrzymanie motywacji i ciągłości treningów, a z czasem do obserwowania progresu. Z tych powodów nie warto rezygnować z planu nawet wtedy, kiedy będziesz już na poziomie wyższym, niż początkujący. Na początek zdecyduj się na 3-4 sesje treningowe w tygodniu. Taka ilość treningów umożliwi Ci regenerację przy jednoczesnym zachowaniu regularności.

Korzyści z biegania

Decydując się na bieganie masz pewność, że ten sport przyniesie Ci wiele korzyści. Szybko zaobserwujesz u siebie poprawę kondycji i nastroju. W dłuższej perspektywie okaże się, że Twój układ sercowo-naczyniowy pracuje sprawniej, a układ immunologiczny jest wzmocniony.

  • Poprawa kondycji fizycznej – bieganie doskonale wpływa na wydolność i kondycję. Dzięki regularnym treningom zauważysz, że wchodzenie schodami na czwarte piętro albo szybki marsz pod górę nie powodują u Ciebie zadyszki.
  • Poprawa nastroju – bieganie wpływa na redukcję napięcia mięśniowego, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości snu. Podczas biegania następuje także wyrzut endorfin, czyli hormonu szczęścia, skutkujący ogólną poprawą nastroju.
  • Poprawa układu sercowo-naczyniowego – bieganie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca, a to za sprawą między innymi poprawy krążenia.
  • Wzmocnienie systemu immunologicznego – treningi na świeżym powietrzu, które często wykonywane są w różnych warunkach atmosferycznych, sprawiają, że organizm jest zahartowany i dużo lepiej znosi zmiany ciśnienia atmosferycznego.
  • Wzmocnienie kości i ścięgien – regularny ruch przyczynia się do poprawy gęstości kości, a w efekcie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Podsumowując, bieganie to sport prawie dla każdego. Wyróżnia go brak konieczności zaopatrywania się w profesjonalny sprzęt, na początek wystarczą wygodne buty. Biegać możesz wszędzie – w pięknych okolicznościach natury, na przykład w lesie, ale też w mieście. Pamiętaj, że bieganie służy Twojemu zdrowiu, nie tylko w krótkiej perspektywie czasu – dlatego warto rozważyć wdrożenie treningów biegowych do swojej rutyny.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: