Cała prawda o noworocznych postanowieniach

Data dodania: 2022-12-28

Zaledwie 8% ludzi potrafi wytrwać w postanowieniach noworocznych. Część z nas inwestuje pieniądze np. w karnet na siłownię, obiecując sobie zrzucenie kilku kilogramów i ogólną zmianę stylu życia, po czym w lutym wraca do wieczornych seansów filmowych z chipsami. 

To przejaskrawiony przykład, ale niestety doskonale obrazuje, jak wygląda silna wola po 1 stycznia. Czy zatem jest sens cokolwiek sobie obiecywać? Czy da się to zrobić mądrze? Jak dotrzymać postanowień noworocznych w 2020 roku?

To nie jest tak, że postanowienia noworoczne nie mają zupełnie sensu. Każda okazja, by coś poprawić, jest dobra i warto z niej skorzystać. Jest jednak cała lista błędów, które popełniamy, pokładając nadzieję w tej konkretnej przełomowej chwili, jaką jest zmiana starego roku na nowy. Co nas gubi i jak sprawić, by realizacja postanowień noworocznych była możliwa? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by było ci łatwiej zrealizować zamierzone cele. 

Jak się przygotować?

Znajdź swoje mocne i słabe strony. To bardzo ważne, by dobrze poznać siebie, swoją psychikę i swoje możliwości, zanim zabierzemy się za stawianie sobie celów. Może się okazać, że zawieszamy sobie poprzeczkę zbyt wysoko, co w krótkim czasie prowadzi do zniechęcenia i rezygnacji z obranej drogi.

Realne spojrzenie na swoje możliwości pozwoli ci uniknąć frustracji, kiedy podejmiesz się próby nauczenia czegoś, co cię przerasta. Warto przemyśleć dokładniej, czy to, do czego dążysz, to aby na pewno to, czego naprawdę pragniesz. Przykład? Twoi znajomi wyciskają 100 kilogramów na klatkę, więc postanawiasz nie być gorszy. Jednak po porządnym przemyśleniu możesz dojść do wniosku, że właściwie do niczego nie jest ci to potrzebne i że wolałbyś np. poprawić wydolność albo zrzucić kilka kilogramów. Postanowienia noworoczne muszą być naprawdę twoje. 

Zmiany, które wprowadzamy 1 stycznia każdego roku, są najczęściej dużymi planami, których realizacja zajmie kilka tygodni czy nawet miesięcy. Aby osiągnąć sukces, warto pamiętać, że cele powinny być przede wszystkim:

  • realistyczne,
  • konkretne i mierzalne,
  • określone konkretnym rezultatem,
  • uporządkowane hierarchicznie,
  • z wyznaczonym terminem realizacji.

W ten sposób wiesz doskonale, do czego dążysz, i możesz mierzyć efekty. Zyskujesz świadomość, która pozwala ci rozpisać plan na kilka miesięcy. 

Ustal swoją motywację i podtrzymuj ją na bieżąco. Niestety może cię ona opuścić w każdej chwili, a bez niej sobie nie poradzisz. Wcześniej wspomniane poprawne sformułowanie celu to nie wszystko. Spróbuj drogę do niego podzielić na mniejsze etapy, porównuj swój obecny poziom do tego, który prezentowałeś kilka tygodni wcześniej i ciesz się postępami. 

Pamiętaj także, by wybrać to, co najważniejsze, i nie próbować wprowadzać wielu zmian jednocześnie. Rok ma 12 miesięcy – w tym okresie ciężką pracą można osiągnąć wiele. Gdy jednak będziesz chciał w tym samym czasie zmienić pracę, podejście do związków, dietę, a do tego nauczyć się nowego języka, po prostu poczujesz się zmęczony. To doprowadzi cię do frustracji i z postanowień noworocznych najprawdopodobniej nic nie zostanie. Nabywanie nowych nawyków rozkładaj więc w czasie.

Przestań myśleć, że musisz być perfekcyjny w tym, czego właśnie się uczysz. Dla jednej osoby włoski będzie łatwy, dla drugiej trudny. Ktoś po kilku tygodniach chodzenia na siłownię będzie mógł pochwalić się jędrnym i gibkim ciałem, a ktoś inny w tym czasie dopiero zapomni o zadyszce na schodach. Każdy ma swoje tempo oraz indywidualne predyspozycje (jeden lepsze, drugi gorsze) i ważne jest tylko to, by rzeczywiście posuwać się do przodu. 

Zdarzył ci się błąd? Odwołałeś dwie lekcje hiszpańskiego albo nie poszedłeś na siłownię? To jeszcze nie koniec świata – po prostu zacznij jeszcze raz. Zadzwoń do native’a, spakuj torbę na trening i działaj. Nie biczuj się za pomyłkę, ale wyciągnij wnioski. Przeanalizuj, co poszło nie tak. Dlaczego mimo dobrego startu w którymś momencie przestało ci się chcieć?

Jeśli na czymś naprawdę ci zależy, nie czekaj! Pamiętaj, że jeśli np. chcesz kupić karnet do klubu fitness, możesz to zrobić w każdej chwili, choćby i teraz. Cokolwiek planujesz zrobić, miej na uwadze, że nadejście nowego roku to tylko dodatkowy bodziec do działania. Tak naprawdę wcale go nie potrzebujesz, by zrobić krok w stronę swojego marzenia.

Przełom starego i nowego roku to symbol, który może dać ci energię do działania. Często wpływa na ludzi nostalgicznie i w pewnym sensie ułatwia im podjęcie decyzji, bo to czas podsumowań – tego, co nam wyszło lub nie. Nie podważamy jego znaczenia, ale jednocześnie przypominamy, że każda zmiana powinna być wprowadzona rozsądnie. Gdy zrobisz to mądrze, na pewno ci się uda!

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

  • Spisz je na kartce i powieś ją w widocznym miejscu, byś wiedział, do czego dążysz.
  • Znajdź sobie grupę wsparcia – np. znajomych, którzy dążą do tego samego.
  • Wyznaczaj sobie mniejsze cele, np. gdy zależy ci na zrzuceniu 10 kg, określ czas, w którym twoja waga ma spadać o kolejne 2 kg.
  • Monitoruj swoje postępy, by mieć motywację do dalszego działania.

Powodzenia!

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: