Co to jest tabata? Korzyści intensywnego treningu

Data dodania: 2022-07-26

 

Na hasło tabata przechodzą cię ciarki i masz ochotę uciec? Zastanów się, czy nie warto spróbować. Treningi tabaty są nie tylko skuteczne, jako trening cardio, ale poprawią także siłę i wytrzymałość twojego organizmu. Jeśli nie masz czasu, by całymi dniami siedzieć w klubie fitness i cyzelować poszczególne partie mięśniowe – uderz raz a porządnie! Wpadnij na zajęcia tabaty, a gwarantujemy, że… za trzecim razem wyjdziesz z sali o własnych siłach 😉 Żartujemy – będzie dobrze już za pierwszym!

Trzy główne zalety tabaty:

  •         Spala mnóstwo kalorii
  •         Zwiększa wydolność tlenową i beztlenową
  •         Nie prowadzi do nadmiernej rozbudowy mięśni, ale jednocześnie chroni tkankę mięśniową

Historia tabaty

Zapewne się zdziwisz, ale tabata znana jest już od 1996 roku. Na salony sale fitness weszła jednak znacznie później, dlatego wydaje się, że to relatywnie nowy trend. Nazwa „tabata” pochodzi od nazwiska dr Izumi Tabaty, który opracował i zastosował autorską metodę treningową w japońskiej drużynie olimpijskiej łyżwiarstwa szybkiego. W 1996 roku naukowiec przeprowadził badanie, dzieląc zespół na dwie grupy. Pierwsza miała stosować zwykłe cykle o umiarkowanej intensywności przez pięć dni w tygodniu (trening trwał godzinę), druga grupa stosowała czterominutowe treningi o wysokiej intensywności, cztery dni w tygodniu, a łącznie 6 tygodni.

Łatwo się domyślić, że druga grupa nie robiła nic innego, jak trening tabata. Po sześciu tygodniach okazało się, że druga grupa zwiększyła wydolność beztlenową o 28% procent i 14% wzrost V02, który odnosi się do ilości tlenu, jaką możesz użyć podczas ćwiczeń. Im większe V02, tym więcej tlenu jest w twoim organizmie.

Tabata – jedyna w swoim rodzaju

Tabata jest jednym z niewielu rodzajów treningu, które mają olbrzymi, pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz zwiększenie wydatku kalorycznego. Jeśli chodzi o czas potrzebny na trening vs. korzyści – tabata nie ma sobie równych.

3 zalety treningu Tabata

  1. Spala mnóstwo kalorii

Tabata bardzo skutecznie zwiększa powysiłkową konsumpcję tlenu. EPOC, bo tak nazywa się to zjawisko, odpowiada za zwiększone spalanie kalorii jeszcze długo po skończonym treningu. Możesz więc śmiało założyć, że wydatek kaloryczny będzie wzmożony aż do końca dnia.

Tabata i interwały biją na głowę dowolne inne formy treningu, jeśli chodzi o prędkość spalania tkanki tłuszczowej.

  1. Zwiększa wydolność tlenową i beztlenową

Wydolność beztlenowa reprezentuje maksymalną ilość energii, jaką nasz organizm może wytworzyć w przypadku braku tlenu. Podczas gdy wydolność tlenowa, jest miarą zdolności płuc i serca do dostarczania tlenu do organizmu. Bez zbędnego wchodzenia w detale – wydolność tlenowa sprawia, że możesz dłużej wykazywać się wzmożoną aktywnością fizyczną, a beztlenowa poprawia eksplozywność mięśni. Jeśli grasz w piłkę, to za sprinty, zrywy i zmiany tempa odpowiada właśnie ona. 

  1. Nie prowadzi do nadmiernej rozbudowy mięśni (idealna dla pań), ale jednocześnie chroni tkankę mięśniową

Zawsze gdy tracisz wagę, istnieje ryzyko nie tylko utraty tłuszczu, ale także spadku masy mięśniowej. Dzięki niewielkiej ilości czasu potrzebnego na trening tabaty, nie będziesz wpływać destrukcyjnie na tkankę mięśniowej, jak ma to miejsce podczas dłuższych sesji cardio. Działa to też w drugą stronę – celem tabaty nie jest rozbudowa mięśni. Trening ma wpływać na wytrzymałość i wydolność. Wysmukli więc i uelastyczni ciało, nie doprowadzając do rozrostu tkanki mięśniowej.

Co zrobić?

Teraz pozostało ci już chyba tylko jedno – wypróbować tabaty i włączyć ją do swojego planu treningowego. Na początek wystarczy ci jedna sesja tygodniowo (pod warunkiem oczywiście, że trenujesz też w inny sposób).

 

 

 

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: