Ćwiczenie a problemy z kręgosłupem

Data dodania: 2018-03-08

Aktywność fizyczna jest najskuteczniejszą metodą wykorzystywaną do walki z bólem kręgosłupa. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą wzmocnić mięśnie grzbietu i zapobiec dalszym urazom. Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, powinieneś jednak wybierać formę aktywności rozsądnie. Przy problemach z kręgosłupem niestety nie możesz wykonywać wszystkich.

Do tego, że ruch ma zbawienny wpływ dla obolałego kręgosłupa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wykonywane regularnie ćwiczenia wzmacniają oraz uelastyczniają sąsiadujące z nim mięśnie i więzadła, wpływające na jego ruchomość. Jeżeli odczuwana przez ciebie dolegliwość wywołuje zaledwie dyskomfort, już sam trening może poprawić sytuację. Z kolei ostre napady bólowe wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

W przypadku problemów z kręgosłupem najlepiej sprawdzi się trening o umiarkowanej intensywności, zawierający ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz aerobowe (poprawiające krążenie krwi). Mimo, iż twoim głównym celem są plecy, skoncentruj się na całym ciele tak, aby zapewnić równoczesny rozwój poszczególnych grup mięśniowych. Delikatny stretching pozwoli ci zmniejszyć napięcie mięśni wspierających kręgosłup (ich nadmierne przykurczenie może wzmagać ból), a także poprawi ogólny zakres ruchu i mobilność.

Z punktu widzenia szkieletu osiowego najgorszymi codziennymi przewinieniami są długie godziny w pozycji siedzącej oraz dźwiganie ciężkich toreb lub (czasem wymaga tego praca) kartonów i towarów. Twój krzyż będzie znosił te czynności tylko do pewnego momentu. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji albo chociaż je zminimalizować, wprowadź do swojego codziennego planu półgodzinny trening wzmacniający. Zadbaj o sprawne mięśnie grzbietu i zapomnij raz na zawsze o kłującym bólu.

Tego nie rób pod żadnym pozorem

Osoby zmagające się z problemami z kręgosłupem powinny zadbać przede wszystkim o zachowanie neutralnej pozycji pleców w trakcie ćwiczeń. Nie mogą obciążać kręgosłupa na żadnym odcinku (w szczególności lędźwiowym). W tym czasie zalecamy rezygnację z ćwiczeń powodujących gwałtowne ruchy kręgosłupa, takich jak bieganie, skoki czy skręty tułowia. Należy zrezygnować również z pracy na dużych ciężarach. Nieprawidłowo wykonane powtórzenia (wynikające niejako z bólu krzyża) mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najpierw zadbaj o kręgosłup, później pomyśl o powrocie do dotychczasowego rodzaju aktywności.

Uwaga – po konsultacji z lekarzem/fizjoterapeutą możesz wdrożyć do planu treningowego wybrane ćwiczenia siłowe, bazujące na niewielkim obciążeniu, w celu wzmocnienia mięśni grzbietu.

Sposób na trening

Jednym z najpopularniejszych rodzajów aktywności dla osób borykających się z bólem kręgosłupa jest pływanie. Regularne wizyty na basenie (który znajdziesz w naszym klubie przy ul. Wadowickiej) pozwolą ci równocześnie wzmocnić mięśnie oraz zminimalizować ich napięcie (zwłaszcza na odcinku lędźwiowym i szyjnym). Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego stylu. Kraul czy pływanie na plecach powinny pomóc, z kolei żabka może niepotrzebnie nadwyrężać kręgosłup.

Równie cenną formą wysiłku będzie pilates, który już z założenia dąży do wzmocnienia mięśni przy równoczesnym odciążeniu grzbietu. W trakcie treningu najintensywniej pracują mięśnie głębokie, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa.

Z myślą o osobach cierpiących na ból pleców wprowadziliśmy w naszych klubach zajęcia Zdrowy kręgosłup. W ich trakcie wzmocnisz mięśnie stabilizujące kręgosłup, uelastycznisz je oraz zmniejszysz ich napięcie. Ponadto nasi instruktorzy wprowadzają elementy związane z prawidłową postawą oraz nawykami ruchowymi, aby jak najlepiej zapobiegać schorzeniom kręgosłupa oraz zminimalizować skutki jego przeciążeń.

Jeżeli nie jesteś fanem zajęć grupowych, bez problemu możesz wybrać się na siłownię i poćwiczyć na orbitreku lub rowerku stacjonarnym. Dobrym sposobem na aktywność będą też ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej, która pozwoli ci odciążyć kręgosłup w trakcie kolejnych powtórzeń. Na siłowni możesz skorzystać również z pomocy naszego wyspecjalizowanego instruktora, który z pewnością pomoże ci przygotować odpowiedni plan treningowy.

miesnie-grzbietu

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: