Czy trening na czczo rzeczywiście jest tak skuteczny?

Data dodania: 2017-08-21

Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że ćwiczenie o pustym żołądku pozwala spalić więcej kalorii. Z drugiej strony spotykamy się z opiniami specjalistów starających się obalić tę tezę. Gdzie leży prawda? Pośrodku!

Trening na czczo – skuteczność

Zwolennicy ćwiczenia na czczo najczęściej powołują się na badania przeprowadzone na grupie młodych mężczyzn i kobiet, prowadzących aktywny tryb życia. W trakcie treningów, które wykonywali przed śniadaniem (aerobik o umiarkowanym stopniu intensywności) spalali więcej tkanki tłuszczowej niż wtedy, gdy ćwiczyli po pierwszym posiłku. Zapomina się jednak o bardzo istotnej kwestii. Grupa biorąca udział w eksperymencie spalała więcej kalorii podczas treningu, tymczasem jego efektywność powinno mierzyć się w znacznie większym przedziale czasowym (np. 24-godzinnym). Jeśli spojrzeć na trening na czczo pod tym kątem, okazuje się, że jego przewaga wcale nie jest tak duża.

Zagadnienie zgłębiła grupa naukowców, przeprowadzając badania na kilkunastu młodych kobietach. Podzielone zostały na dwie grupy: jedna z nich 25-minutowy, intensywny trening wykonywała przed śniadaniem, a druga po jego zjedzeniu. Wszystkie stosowały jednakową dietę dla uniknięcia dodatkowych rozbieżności. Po 6-tygodniowych treningach okazało się, że spaliły bardzo podobną ilość tkanki tłuszczowej. Trening na czczo sprzyja teoretycznie lepszemu spalaniu tłuszczu, z którego głodny organizm pozyskuje siłę. Nie sięga wtedy do glikogenu, który jest pierwszym źródłem energii u osób ćwiczących po śniadaniu. Realna redukcja będzie zależna od diety i aktywności, a nie pory ćwiczeń. Powinno się je dobrać w zależności od celu i czasu, jaki możemy poświęcić na treningi.

Głód kontra śniadanie

To, czy trening wykonujesz przed, czy po śniadaniu, wydaje się więc nie mieć większego znaczenia. Liczba spalonych kalorii zależy przede wszystkim od intensywności wysiłku oraz stosowanej przez ciebie diety. Ćwiczenie przed śniadaniem ma jednak sens w kilku sytuacjach. Wybierając porę na trening, powinieneś przyjrzeć się przede wszystkim swoim indywidualnym predyspozycjom i dopiero wówczas podjąć decyzję. W szczególności zwróć uwagę na…

… cel treningów. Na sam początek powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie efekty chcesz osiągnąć. Czy zależy ci na utracie tkanki tłuszczowej, a może na poprawieniu wytrzymałości i ogólnej wydolności organizmu? Będzie to kluczowa kwestia przy określaniu, jaka pora ćwiczeń będzie dla ciebie lepsza – przed czy po śniadaniu. Początkujący, by wykonać trening o znacznej intensywności, powinni zjeść wcześniej posiłek, dostarczając do organizmu odpowiednią dawkę węglowodanów. Spadek poziomu glukozy pod wpływem ćwiczeń na czczo będzie niebezpieczny zwłaszcza dla cukrzyków. Bez względu na to, czy jesteś zdrowy czy chory, warto zasięgnąć opinii dietetyka, który doradzi, co jeść, by trening był skuteczny. Trzeba zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości białek, które budują mięśnie.

Kiedy lepiej odpuścić trening na czczo?

  • Jeżeli zależy ci na budowie mięśni lub poprawie ich wydolności przy zastosowaniu długich, intensywnych sesji treningowych.
  • W okresie niepełnej regeneracji i przetrenowania.
  • Jeżeli powracasz do aktywności po dłuższej przerwie lub jesteś osobą początkującą.
  • Jeżeli jesteś ektomorfikiem.
  • Gdy nie pozwala ci na to stan zdrowotny.
  • W najbardziej intensywnych i stresujących momentach życia.

Trening na czczo ma również swoje zalety:

  • Pozwala efektywniej spalać tkankę tłuszczową (choć nieznacznie).
  • Pomaga w organizacji dalszej części dnia.
  • Zapewnia dawkę energii na cały dzień.

Nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, która forma treningu jest bardziej efektywna. Ćwiczenia na czczo bez wątpienia są znacznie większym wyzwaniem dla organizmu i ze względu na to nie każdy powinien je wykonywać. Warto zastanowić się, które z ćwiczeń bardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom. Jeśli rano czujesz się lepiej, możesz wykonać trening nawet kilka minut po wstaniu z łóżka. Efekty w redukcji masy ciała nie będą się znacząco różnić, jednak niektórzy wolą trenować rano na czczo Badania naukowe dowiodły, że czas treningu – przed lub po śniadaniu – nie ma większego wpływu na utratę tkanki tłuszczowej. Decyzję dotyczącą tej kwestii powinniśmy dostosować do naszych upodobań, możliwości i predyspozycji.

trening-na-czczo-fitness-platinium

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: