Czy trenowanie i mindfulness mogą iść w parze?

Data dodania: 2022-04-07

Krótka odpowiedź – tak! Dłuższa – przychodzenie na siłownię, czy do klubu fitness po to, żeby za każdym razem się katować do granic wytrzymałości, do niczego nie doprowadzi. Są hardkorowi sportowcy, dla których liczy się tylko cel, ale dla większości z nas klub fitness powinien być miejscem, do którego przychodzimy po to, by się zrelaksować, zapomnieć o problemach i zrobić coś dobrego dla siebie. Bez rozpraszaczy, bez patrzenia w ekran, bez niezdrowej pozycji dla kręgosłupa. Pomyśl o tym w ten sposób, a wizyta w klubie fitness stanie się dla ciebie super przyjemnym nawykiem. Na pewno zdrowszym niż kolejny sezon serialu!

Pamiętamy, że łagodniejsze czynności, takie jak joga, czy stretching, przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu i lepszego skupienia, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Wiele osób zaczyna postrzegać fitness jako zdrową przystań zarówno dla ciała, jak i umysłu. I nie chodzi tylko o to, że znajdziesz odpowiednie dla siebie ćwiczenia. Chodzi o kontrolę oddechu podczas ich wykonywania, skupienie, a nawet rozciąganie połączone z medytacją po zakończeniu treningu.

Mindfulness – co to takiego?

Mindfulness jest tłumaczone jako „uważność”, a czasami jako „uważna obecność”. To stan świadomości będący wynikiem świadomego i celowego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Tu i teraz. Pomaga to wyciszyć emocje, odsunąć na bok złe myśli i skupić się na wykonywanej czynności (nawet jeśli to tylko leżenie). Należy starać pozbyć się wszelkiego ładunku emocjonalnego.

Mindfulness i sprawność fizyczna to gwaranci naszego dobrego samopoczucia. Ważne jest to, że nie zawsze muszą występować parami. Każde z nich osobno także świetnie wpływa na kondycję psychiczną. Połączenie możesz naleźć podczas takich zajęć, jak Zdrowy Kręgosłup, Pilates, Stretching, a nawet na Zumbie!

Zastanów się, kiedy wolisz robić intensywny trening. Wtedy, gdy jesteś zestresowany, czy w sytuacji pełnego rozluźnienia? Większość osób wybiera drugą opcję. Treningi działające łagodząco na stres mogą w dłuższej perspektywie przełożyć się na dużo lepsze efekty. Będziesz po prostu chętniej i częściej ćwiczyć, a przecież głównie o to chodzi w zdrowym trybie życia.

Skoncentruj się na oddechu

Skoncentruj się na oddechu. Uważna obecność połączona ze świadomym oddychaniem pomaga zwiększyć świadomość ruchu. Skupiaj się przede wszystkim na wykonywanych ćwiczeniach. Pamiętaj – tu i teraz. Nie rozpraszaj się, zostaw wszystkie problemy (a nawet radości) za sobą. Liczy się tylko chwila obecna.

Zwracaj uwagę na swoje ciało podczas ćwiczeń. Ćwiczenie uważności podczas treningu może być trudne, ponieważ nasze umysły mają tendencję do rozpraszania się i zamiast o aktualnej czynności, będziesz myśleć o liście zakupów, które musisz zrobić po wyjściu z klubu. To jest normalne, ale za każdym razem, gdy zauważysz, że uciekasz myślami, przywołaj je do porządku.

Pamiętaj, nie liczy się cel, a droga!

 

 

 

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: