Dlaczego warto podjąć współpracę z trenerem personalnym?

Data dodania: 2018-11-10

Nie każdy potrafi sam przygotować swój plan treningowy. Nie każdego interesują też ćwiczenia grupowe. Jednak coraz więcej osób pragnie mieć zdrowe ciało i piękny wygląd. W tym celu coraz częściej decydują się na treningi indywidualne pod okiem trenera personalnego. Choć to rozwiązanie droższe od zwykłego karnetu na siłownię, posiada cały szereg plusów.

W związku z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju treningami liczba instruktorów personalnych w ostatnich latach stale rosła. Nie sztuką jest więc znaleźć takiego fachowca, ale wybrać takiego, który naprawdę zna się na rzeczy i posiada odpowiednie doświadczenie. Na co zwrócić uwagę?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to osoba, której zadaniem jest ułożenie indywidualnego planu treningowego dla danego klienta (biorąc pod uwagę jego płeć, wiek, stopień zaawansowania, możliwości, ograniczenia etc.), ale to dopiero początek jego pracy. Do jego zadań należy również dbanie, by wszystkie treningi zostały prawidłowo wykonane.

Rolą trenera personalnego jest również odpowiednia motywacja do ćwiczeń i regularnego odwiedzania siłowni. Instruktor potrafić podpowiedzieć, do jakiego lekarza się wybrać, gdzie szukać dietetyka czy jaką odzież sportową wybrać. Generalnie – ćwiczący powinien mieć wrażenie, że trener personalny koncentruje się na nim w stu procentach i dba o każdy aspekt jego starań o wymarzoną sylwetkę.

Jaki powinien być trener personalny?

Profesjonalistę od amatora odróżni przede wszystkim wiedza. Trener personalny powinien mieć szerokie pojęcie na temat anatomii, biomechaniki, a także fizjologii. Na pierwszym spotkaniu powinien przeprowadzić z tobą obszerny wywiad, dzięki któremu pozna dobrze twój cel, dowie się o twoich dotychczasowych kontuzjach i urazach, pomoże w rozwiązaniu ewentualnych problemów czy znajdzie “obejście” dla twoich ograniczeń (związanych np. z dysfunkcjami ruchowymi czy zwyrodnieniami kręgosłupa). Ta wiedza w połączeniu z danymi takimi, jak waga, wzrost czy wiek, pozwoli mu ułożyć twój indywidualny plan treningowy.

Profesjonalny trener personalny zadba także o twoje bezpieczeństwo. Powinien przypilnować twojej techniki podczas treningu. Kontuzjowany, przez długi czas nie wrócisz na siłownię i wpłynie to niekorzystnie na twoją motywację. Co ważne, twój opiekun z siłowni powinien też szczegółowo wytłumaczyć ci, na jakie partie ciała działa dane ćwiczenie i w jakim celu je wykonujesz.

Dlaczego warto podjąć współpracę z trenerem personalnym?

Po przeprowadzonym na samym początku wywiadzie trener personalny układa indywidualny plan treningowy, który jest odpowiedzią na twoje potrzeby. Na podstawie twoich danych (takich jak wiek, waga, wzrost etc.) oraz doświadczenia z aktywnością fizyczną czy informacji o przebytych w przeszłości kontuzjach i chorobach pokaże ci, które ćwiczenia będą dla ciebie zarówno efektywne, jak i bezpieczne, a których zdecydowanie nie powinieneś wykonywać.

Dzięki trenerowi personalnemu wyznaczysz sobie cel – mierzalny i przede wszystkim realny do wykonania. To właśnie jego pomoc ma ustrzec cię przed przetrenowaniem. To on może pokazać ci, że to, czego chciałeś dokonać, nie jest w tej chwili najważniejsze. Przykładowo, być może zanim zrzucisz oponkę z brzucha, warto wzmocnić kręgosłup lub mięśnie ramion?

Nie każdy, kto idzie na siłownię, wie, do czego służą poszczególne maszyny i przyrządy. Podczas pierwszej wizyty każdy może liczyć na wprowadzenie, ale rzeczy do zapamiętania jest tak dużo, że niemal niemożliwe jest wszystko zapamiętać. Tymczasem nieudolne próby ćwiczenia na poszczególnych stanowiskach mogą doprowadzić do kontuzji. Trener personalny zapewni ci bezpieczeństwo – nie tylko pokaże, jak wykonywać dane ćwiczenie, ale także będzie kontrolował jego poprawność przez wszystkie serie. Nawet jeśli nie planujesz długofalowej współpracy z instruktorem, rozważ odbycie chociaż kilku treningów personalnych, podczas których nauczysz się ćwiczyć prawidłowo.

Istotne jest to, że trener personalny dobierze poziom trudności ćwiczeń do twojego poziomu. Jeśli jesteś początkujący, nie zasypie cię treningiem dla zaawansowanych. Gdy ćwiczysz sam, nie wiesz, w którym momencie podnieść sobie poprzeczkę. Tymczasem trener osobisty zadba o to, by w odpowiedniej chwili dodać ci kolejne 5 kilogramów do sztangi.

Osobisty trener to także motywacja, by nie odpuszczać, kiedy zaczynamy tracić motywację. To prędzej czy później dopada każdego. Każdy miewa kryzysy. Zbyt duża liczba przerw, na które pozwalają sobie często osoby ćwiczące samodzielnie, prowadzi do zmniejszenia efektywności treningu i finalnie przesunięcia w czasie pierwszych widocznych jego skutków. A to z kolei prowadzi do zniechęcenia.

Okazuje się, że treningi indywidualne nie pozostają bez wpływu na regularność podejmowania aktywności fizycznej. Wyższe koszty i sam fakt umówienia się z trenerem sprawiają, że decydujemy się wyjść z domu mimo nieprzychylnej aury czy po prostu cięższego dnia, po którym najchętniej schowalibyśmy się pod ciepłym kocem.
Trening indywidualny – dla kogo?

Trener personalny to doskonały wybór dla osób, które:

  • dopiero rozpoczynają przygodę z siłownią i jeszcze nie wiedzą, jak ćwiczyć (jakie ćwiczenia wykonywać, w jaki sposób etc.);
  • chcą, aby ich trening był jeszcze bardziej efektywny, a zarazem bezpieczniejszy;
  • nie potrafią samodzielnie rozwiązać pewnych problemów, np. tych zdrowotnych;
  • obawiają się, że prędzej czy później stracą motywację do chodzenia na siłownię, albo już ją straciły i potrzebują dodatkowego bodźca.

Tak naprawdę z usług trenera personalnego może skorzystać każdy, kto chce poznać lepiej swoje ciało i jego możliwości oraz zacząć czerpać jeszcze więcej z wizyt na siłowni. Z pewnością przyda się on także tym, którzy mają problem z motywacją. Niestety, ale wciąż zbyt wiele osób rezygnuje z regularnej aktywności fizycznej w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze przeszkody, takie jak uraz (którego pewnie udałoby się uniknąć, ćwicząc pod okiem fachowca) czy właśnie spadek motywacji (na który także powinien zaradzić kompetentny i zaangażowany instruktor).

Trenerów personalnych znajdziesz w każdym z naszych klubów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nich usługach, wystarczy, że podejdziesz do jednego z nich. Zapraszamy cię także na organizowane przez nas regularnie (co miesiąc) darmowe treningi personalne, podczas których możesz poznać zalety ćwiczenia pod okiem fachowca.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: