Dlaczego warto zabrać rękawiczki na siłownię?

Data dodania: 2021-12-29

Czy należy trenować w rękawiczkach? Tak! Zalet jest wiele i jedyne czym trzeba się martwić, to żeby je od czasu do czasu odświeżyć. 

Dźwiganie ciężarów wymaga od twoich dłoni sporo pracy, a dodatkowo naraża delikatną skórę na różnego rodzaju uszkodzenia. Na pewno jest kilka ćwiczeń – w tym snatch z kettlem – gdy rękawiczki nieco przeszkadzają (w snachu materiał na spodniej części rękawicy lubi się zwijać, gdy uchwyt kettla robi obrót), ale jest ich tak niewiele, że można je policzyć na palcach jednej… dłoni.

Para rękawiczek, to o parę odcisków mniej

Odciski są jednym z pierwszych objawów zbyt dużego nacisku i tarcia wywieranego na spód twoich dłoni. Nie wyglądają estetycznie, z czasem pękają i mogą powodować dodatkowy ból. To z kolei skutecznie obniży twoje możliwości podczas treningów. Przed odciskami ochronią cię już najzwyklejsze (nawet rowerowe) rękawiczki. Dla ekstra ochrony szukaj takich z żelowymi wkładkami. Bardzo dobrym wyborem będą też skórzane (ze skóry naturalnej lub eko) rękawiczki, z dodatkowymi przeszyciami u podstawy palców.  

Dodatkowa stabilizacja

Do naprawdę dużych ciężarów (lub jeśli wiesz, że twoje nadgarstki są narażone na kontuzje – niestety, mamy różne budowy ciał i niektóre osoby nie mogą przeciążać okolic dłoni) polecamy rękawice w połączeniu z dodatkowymi paskami nadgarstkowymi. Mamy tutaj na myśli dwa osobne sprzęty – rękawiczki + paski. Rękawiczki zintegrowane z pasami nie dają takich rezultatów, ponieważ pasek może się przesuwać w momencie, gdy ruszasz dłonią lub palcami. Dzięki pasom ciężar, który dźwigasz będzie lepiej ustabilizowany, a napięcie z nadgarstka przeniesione bardziej równomiernie na całą dłoń.

Pomagają się skupić…

… dzięki temu, że redukują ból i napięcia, które zazwyczaj odwracają uwagę od wykonywanego ćwiczenia. Zamiast martwić się, czy to, co właśnie poczułeś, to oderwany odcisk lub nagniotek, pełną uwagę przenieś na ruch, który wykonujesz i kontrolowanie poprawnej techniki ćwiczenia. Podniesiesz więcej, a przy okazji zmniejszysz ryzyko kontuzji.

Chronią przed wyślizgnięciem się ciężaru

Powierzchnia dowolnych rękawic – czy to skórzanych, czy syntetycznych jest zdecydowanie bardziej antypoślizgowa, niż twoje spocone dłonie. Nie ma nic gorszego, niż świadomość, że jeśli wykonasz jeszcze jedno powtórzenie, to ciężar upadnie na podłogę. Mimo że mięśnie mogłyby pracować dalej. Niestety wycieranie rąk o spodenki niewiele daje. Tym  bardziej, że i one zazwyczaj są wilgotne podczas intensywnego wysiłku. Mały protip: jeśli zapomnisz wziąć rękawice, skorzystaj z papieru, który służy do wycierania sprzętu. Zdecydowanie lepiej, niż powierzchnia twojego stroju, osuszy dłonie przed kolejnym powtórzeniem.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: