Fitness/siłownia dla dzieci i młodzieży. Kiedy zacząć i jak ćwiczyć?

Data dodania: 2018-06-11

Kluby fitness cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci, które chciałyby rozwijać swoją sylwetkę w określony sposób (wysmuklić ją czy nabrać tężyzny). Regularne ćwiczenia na siłowni to dla nich doskonała dawka ruchu, pod warunkiem odpowiedniego dostosowania rodzaju aktywności do możliwości fizycznych ćwiczących.

Na pytanie o najlepszy wiek do podjęcia regularnej aktywności fizycznej trudno jednoznacznie odpowiedzieć. To zależy od rozwoju dziecka, jego indywidualnych możliwości oraz treningu, który chciałoby wykonywać. Na ogół można się natomiast spotkać z ogólną informacją, że najbezpieczniejszy okres to ten po ukończeniu 15 roku życia. To czas, kiedy bez obaw możesz wyrobić swojej pociesze pierwszy karnet. W naszych klubach jest to minimum wiekowe, które należy spełnić.

Jednak również w tym przypadku najlepiej zasięgnąć opinii trenera personalnego, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz obciążenie. Wszelkiego rodzaju przysiady z dodatkowym ciężarem umieszczonym na karku oraz wyciskanie, dodatkowo obciążające kręgosłup, to formy, z których najbezpieczniej całkiem zrezygnować. Ze względu na zbyt duże zaangażowanie do pracy wybranych obszarów ciała mogą wpływać na ich nieprawidłowy rozwój np. w obszarze wspomnianego wyżej kręgosłupa (skutkując m.in. zahamowaniem wzrostu).

Kluczową kwestią, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jest prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń. Nastolatkowie – marzący o tym, by jak najszybciej zobaczyć efekty – nierzadko nastawiają się przede wszystkim na liczbę powtórzeń, spychając jakość na margines. Tymczasem nieprawidłowe przeprowadzenie treningu może skutkować mniej lub bardziej poważnymi kontuzjami, a wykonywanie zbyt dużej liczby powtórzeń prowadzi do przetrenowania organizmu (podobnie, jeśli treningi będą zbyt częste).

Aby nauczyć dziecko prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, zabierz je ze sobą do klubu, stań z nim przed lustrem i spokojnie wytłumacz, na jakim obszarze ciała powinien się w tym momencie skoncentrować. Oczywiście jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę. Jeśli nie, poproś o pomoc trenera (znajdziesz go w każdym naszym klubie), który dobierze odpowiednie ćwiczenia, optymalną liczbę powtórzeń oraz zwróci uwagę na wszelkie istotne szczegóły (związane m.in. z pozycją).

Dzieci i młodzież powinny rozpocząć swoją przygodę ze sportem od treningu ogólnorozwojowego, wykonywanego 2-3 razy w tygodniu. W trakcie jednej sesji należy przeprowadzić ćwiczenia na każdą z grup mięśniowych. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, będzie trzeba poświęcić nieco czasu (najczęściej kilka miesięcy), jest to jednak idealny sposób na kształtowanie regularności i silnej woli od najmłodszych lat.

Podczas pierwszych treningów nastolatek powinien skoncentrować się na wprowadzeniu prawidłowego oddechu w trakcie ćwiczeń oraz wyczuciu poszczególnych grup mięśniowych, aby nauczył się je świadomie angażować. Kolejne wizyty w klubie upłyną na pracy nad prawidłową techniką przy wykonywanych powtórzeniach oraz poznawaniem kolejnych rodzajów ćwiczeń.

Jeżeli trening zostanie odpowiednio dobrany, może przynieść wiele korzyści nie tylko dla wyglądu, ale również zdrowia fizycznego i psychicznego młodego ćwiczącego. Świadomość zmian, na które ma wpływ, będzie dla niego dodatkowym dowartościowaniem i pozwoli uniknąć kompleksów, jakie często towarzyszą nastolatkom.

Wybierając się z dzieckiem do jednego z naszych klubów, warto umówić się na trening wprowadzający. Jest on bezpłatny i może z niego skorzystać zarówno niepełnoletni, jak i dorosły.

trening-nastolatka-fitness-platinium

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: