Gadżety, które przydadzą ci się podczas treningów (i nie tylko)

Data dodania: 2019-04-08

To zupełnie naturalne, że każdy regularnie ćwiczący chciałby jak najbardziej udoskonalić swój trening. Niezależnie od obranego celu, warto orientować się w swoich postępach i sprawiać, że aktywność stanie się bardziej efektywna. W dużej mierze ułatwiają to specjalne gadżety, które posłużą ci zarówno w trakcie, jak i po wizycie na siłowni. Co polecamy szczególnie?

Jeszcze niedawno gadżety treningowe były poza zasięgiem przeciętnego ćwiczącego. Ich cena potrafiła powalić na kolana, a niektóre po prostu były trudno dostępne lub nieosiągalne w sprzedaży detalicznej. Obecnie sporą część z nich można kupić w każdym sklepie sportowym za nie więcej niż równowartość miesięcznego karnetu na siłownię. Za którymi gadżetami warto się rozejrzeć?

Stoper

Urządzenie, za które nie zapłacisz nawet 50 złotych, a przyda ci się podczas każdego treningu. Nie ma bowiem najmniejszego znaczenia to, czy rzeźbisz ciało, czy też zrzucasz nadprogramowe kilogramy przed latem, musisz trzymać się odpowiedniej długości przerw między seriami i ćwiczeniami. Dla efektywności są one nie mniej istotne od samych prawidłowo wykonanych powtórzeń. Stoper na siłowni to także prawidłowo wykonane treningi cardio i fazy w interwałach.

Pulsometr

Kolejny gadżet, który w podstawowej wersji kupisz za grosze. Co zyskujesz? Sprzęt, który pozwoli ci zapanować nad swoim tętnem w trakcie ćwiczeń cardio. Oczywiście nie tylko, ale to właśnie cardio metodą ciągłą wymaga jego kontroli w jak największym stopniu. W skład zestawu wchodzi odbiornik (najczęściej w postaci zegarka lub opaski) oraz nadajnik, który najczęściej zakładany jest na klatkę piersiową, by być blisko serca.

W wersji bardziej rozbudowanej może on liczyć także ilość spalonych w czasie treningu kalorii, wskazywać minimalne, maksymalne lub średnie tętno w jego czasie oraz czas treningu, który wykonany został w prawidłowym zakresie tętna. Obecnie najkorzystniejsze są tzw. smartbandy, które łączą w sobie cechy pulsometru, krokomierza i GPS, a ich cena to często nie więcej niż 150 złotych.

GPS

Chociaż na pierwszy rzut oka może bardziej kojarzy się z podróżowaniem niż sportem, GPS to fantastyczny gadżet dla biegaczy! Chociaż dobrze wyposażone zegarki sportowe (smartwatche) to wydatek najczęściej kilkuset złotych, każda złotówka wydana jest w słusznym celu.

Oprócz samego bardzo dokładnego mierzenia dystansu, który pokonałeś, zyskujesz także monitoring wysokości nad poziomem morza. Dzięki temu możesz realnie ocenić na przykład swój trening biegowy przeprowadzony pod gołym niebem.

Krokomierz

Jedno z najprostszych i najtańszych urządzeń wspomagających trening. Pozwala on mierzyć kroki zarówno podczas ćwiczeń, jak i na co dzień, podczas takich czynności, jak przejście z samochodu do biura czy zakupy w osiedlowym dyskoncie. W ten sposób orientujesz się, jak blisko jesteś pokonania 10 tysięcy kroków każdego dnia (to dystans, który lekarze zalecają pokonywać dla utrzymania dobrego stanu zdrowia).

Krokomierz pozwala również oszacować, jaki dystans pokonałeś w czasie ćwiczeń cardio (wystarczy pomnożyć liczbę kroków razy długość jednego). Oczywiście, nie jest to wynik dokładny, bo nie jesteś w stanie postawić dwóch identycznych, ale dzięki temu możesz ocenić, czy twój trening ma szansę być efektywny.

A może jednak smartfon?

Oczywiście, większość opisanych powyżej funkcji znajdziesz w smartfonach. Czasem nawet nie musisz instalować żadnych aplikacji, bo twój telefon domyślnie monitoruje liczbę kroków czy dystans pokonany każdego dnia. Jednak nie każdy lubi ćwiczyć ze smartfonem. Niektórzy wolą używać dodatkowych gadżetów, dedykowanych konkretnym pomiarom. Czasem wynika to z obawy o uszkodzenie drogiego sprzętu (koszt zakupu najnowszego flagowca to w dzisiejszych czasach 4-6 tys. zł, zaś wymiana samej szybki może kosztować 1-2 tys. zł), a czasem z chęci uzyskania większego komfortu (niektóre smartfony ledwo mieszczą się w dłoni). A skoro o komforcie mowa…

Co podniesie komfort treningu?

Pamiętaj, że oprócz gadżetów podnoszących efektywność treningu warto postawić także na te, które poprawią jego komfort. Co to może być? Polecamy:

  • ubranie termoaktywne – jako argumenty “za” wystarczy wymienić następujące właściwości: likwidacja zapachu potu, idealne dopasowanie do sylwetki, eliminacja szelestu, pochłanianie wilgoci, poprawa mobilności ruchów, termoizolacja;
  • rękawice do ćwiczeń – idealnie chronią dłonie przed odciskami i otarciami, a dodatkowo wzmacniają przyczepność, co jest bardzo istotne podczas ćwiczeń z obciążeniem;
  • opaska na czoło i/lub nadgarstki – te wykonane z bawełny idealnie wchłaniają pot, zatem wpływają na wygodę szczególnie u osób cierpiących na nadpotliwość;
  • odtwarzacz muzyczny – gdy słuchasz podczas treningu tego, co lubisz, jesteś efektywniejszy, a prawidłowo dobrana do tempa ćwiczeń muzyka motywuje i dodaje energii.

Dodatkowe sprzęty dla regularnie trenujących

Twój trening może być efektywny i komfortowy… ale co potem? Czym sprawdzać jego skuteczność, jak się motywować do dalszej pracy? Najprościej – efektami! To bardzo ważne, by je śledzić, dlatego inwestycja w jeszcze kilka niedrogich sprzętów nie będzie wcale szaleństwem.

Bardzo dobrym pomysłem – mającym na celu poprawę twojego samopoczucia, ale i zdrowia – jest kupno wagi z pomiarem poziomu tkanki tłuszczowej. To istotne wtedy, gdy się odchudzasz oraz kiedy chcesz zbudować masę mięśniową. Dzięki niej uzyskasz naprawdę rzetelny obraz twoich postępów.

Dodatkowo polecamy inwestycję w miarkę krawiecką, która pozwoli ci kontrolować obwody ciała. Zachodzące w nich zmiany będą wynikiem połączenia odpowiedniej diety i regularnych treningów.

Doskonałym pomysłem jest też robienie zdjęć i nagrywanie filmików – możesz robić to telefonem, aparatem fotograficznym albo kamerką. To będzie kolejny dowód na to, że robisz postępy!

Gadżety treningowe to nie obowiązek. Nie musisz ich mieć, by regularnie pojawiać się w klubie fitness. Pamiętaj jednak, że technologia jest po to, by służyć człowiekowi. Jeśli można dzięki niej sprawić, że czas poświęcony treningom będzie jeszcze efektywniejszy, a twoja satysfakcja jeszcze większa – zdecydowanie warto rozważyć ich zakup.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: