Jak dbać o zdrowie podczas smogu?

Data dodania: 2021-02-02

Szczególnie w sezonie zimowym słyszymy o przekroczonych normach stężenia pyłów w powietrzu. Każdy z nas wie już, jak bardzo negatywne skutki może wywierać na zdrowie smog. Jak jednak chronić się przed jego złym wpływem?

Czym jest smog?

Smog to nic innego, jak zanieczyszczenie, które powstaje na skutek nagromadzenia się w powietrzu takich związków, jak dwutlenek siarki i tlenek azotu. O wchodzących w skład smogu substancjach  mówi się tak wiele, ponieważ mogą powodować alergie, nasilać astmę, a nawet mieć działanie kancerogenne. Ocena szkodliwości poszczególnych cząsteczek zależy od ich wielkości. W ten sposób możemy rozróżnić pył PM2,5, który zawiera cząsteczki o średnicy 2,5 mikrometra oraz PM10, którego cząsteczki mają rozmiar 10 mikrometrów. Ten pierwszy, ze względu na niewielki rozmiar, wraz z wdychanym powietrzem dostaje się do płuc, a stamtąd do krwioobiegu. Pył PM10 pozostaje w płucach.

W Polsce ustalone są normy pyłu PM10, których progi informują o stanie powietrza.

  • Poziom dopuszczalny (50 µg/m), który mówi, że jakoś powietrza nie ma bardzo dużego negatywnego wpływu na zdrowie;
  • Poziom informowania (200 µg/m), kiedy stan powietrza jest zły;
  • Poziom alarmowy (300 µg/m) mówiący, że stan powietrza jest bardzo zły.

Co jest przyczyną smogu?

Główną przyczyną smogu jest transport drogowy oraz paleniska domowe. W Polsce wciąż bardzo często do opału wykorzystywane są bardzo niskiej jakości paliwa, zdarzają się także przypadki spalania odpadów komunalnych. Dodatkowym problemem są również pojazdy, które nie mają zamontowanych filtrów cząstek stałych. Kumulacja obu tych czynników następuje szczególnie zimą, kiedy spadają temperatury, więc ludzie poruszają się samochodami dla wygody i komfortu oraz dbają o zachowanie temperatury w swoich mieszkaniach.

Jak dbać o zdrowie, kiedy stężenie pyłów jest wysokie?

Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących postępowania w przypadku wysokiego stężenia pyłów jest po prostu ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz. Bezwzględnie należy zaprzestać uprawiania sportów, które wymagają wyjścia na zewnątrz, ponieważ podczas wykonywania sportów męczymy się, a co z tym idzie oddychamy szybciej, więc więcej szkodliwych cząsteczek dostaje się do naszego organizmu. Wydawać się to może trudne do zrealizowania, jednak wato pamiętać, iż takie zachowanie może uchronić nas przed wieloma problemami zdrowotnymi w przyszłości. Warto więc aktywność na zewnątrz zamienić na taką, którą można wykonywać w swoim domu. Jeśli nie masz pomysłu na trening z pewnością pomoże ci ta playlista, na której znajdziesz różne propozycje przygotowane przez naszych trenerów. Jeśli natomiast czujesz, że brakuje Ci na przykład joggingu na świeżym powietrzu może warto rozważyć wypożyczenie odpowiedniego sprzętu? W ten sposób nie będziesz musiał rezygnować z ulubionej aktywności i jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie. Pamiętaj, że trening w domu może być równie efektywny, jak ten wykonany na siłowni czy na zewnątrz!

Jeśli natomiast naprawdę musisz wyjść na zewnątrz, najlepiej byłoby zminimalizować ten czas. Warto również zabezpieczyć się maską antysmogową, która ogranicza przepuszczalność szkodliwych cząsteczek, a dodatkowo zatrzymuje dym i spaliny. Przy wyborze takiego rozwiązania pamiętaj o regularnej zmianie filtrów.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: