Jak długo trzeba czekać na efekty treningów?

Data dodania: 2018-08-01

Dzięki regularnym treningom pierwsze zmiany sylwetki oraz poprawę samopoczucia możesz zauważyć już po kilku tygodniach ćwiczeń. Ważne jest jednak to, aby ich częstotliwość, długość i intensywność dostosować bezpośrednio do własnych możliwości. Jeżeli będziesz trenował zbyt ciężko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeciążysz organizm lub w pewnym momencie po prostu odpuścisz.

Tempo zmian, jakie zachodzą w twoim ciele, jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników, takich jak metabolizm, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz stopień zaawansowania. Niemniej jednak chyba każdy ćwiczący wyczekuje efektów pracy z utęsknieniem. W związku z tym pojawiają się pytania, ile trzeba na nie czekać, czego dokładnie się spodziewać oraz w jaki sposób śledzić postępy.

Niektórzy drastycznie zwiększają obciążenie treningami oraz stosują coraz bardziej rygorystyczne diety, aby przyspieszyć zmiany. Niestety, można w ten sposób łatwo przesadzić i zamiast osiągnąć sylwetkę marzeń w krótkim okresie, tylko sobie zaszkodzić. Przygotowaliśmy dla ciebie plan z informacjami o tym, jakich zmian możesz oczekiwać w kolejnych tygodniach treningów. Odłóż wagę do kąta i przestań mierzyć się co pół godziny. Nie wywieraj na sobie nadmiernej presji. Skup się na zdrowym trybie życia, a smukłą figurę potraktuj jako przyjemny skutek uboczny tego, co robisz.

Początki na siłowni (tydzień 1-2)

To czas, w którym przyzwyczajasz organizm do wprowadzanych zmian. W twoim rozkładzie tygodnia pojawiają się 3-4 sesje treningowe, w koszu lądują kolorowe napoje, ciasteczka i inne produkty przeszkadzające w walce o nowego siebie. Zmiany w tym okresie będą dotyczyły przede wszystkim twojego samopoczucia. Dzięki uwalnianym w trakcie treningu endorfinom poprawi się twój stosunek do siebie i otaczającego świata. Dodatkowa dawka aktywności sprawi, że będziesz mieć więcej energii, która pozwoli ci jeszcze efektywniej wykonywać powierzone zadania (nie tylko na siłowni).

Zmiany obejmą również sferę fizyczną. Podczas pracy nad prawidłową techniką wykonywanych ćwiczeń nauczysz się kontrolować swoje mięśnie i bardziej świadomie z nich korzystać.

Pierwsze efekty wizualne (tydzień 3-4)

Na tym etapie zauważysz pierwsze zgubione centymetry. Zmiany mogą być jeszcze na tyle subtelne, że bez dokładnego wskazania nie będą tak oczywiste dla osób trzecich, jednak ty je dostrzeżesz i bez wątpienia zmotywują cię do dalszej pracy. Twoje ciało stanie się jędrniejsze, a skóra bardziej napięta. Przy angażowaniu do wysiłku poszczególnych grup mięśniowych poczujesz, że są mocniejsze. Mogą być już nawet delikatnie zarysowane.

Możesz oczekiwać także większej sprawności i lepszej kondycji. Zmiany w tym aspekcie zauważysz nie tylko podczas treningów, ale także podczas codziennych czynności, jak wchodzenie po schodach czy dźwiganie zakupów.

Dla wytrwałych (po 5 tygodniu)

Jeżeli nie odpuściłeś po miesiącu ćwiczeń i przez cały ten czas trenowałeś regularnie (3-4 razy w tygodniu), prawdopodobnie możesz już śledzić z coraz większą satysfakcją zmniejszające się lub zwiększające obwody poszczególnych partii ciała (zależnie od obranego celu).

Od tego momentu warto bardziej szczegółowo mierzyć postępy. Możesz zacząć prowadzić dzienniczek z pomiarami wagi (najlepiej osobno tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej; pozwolą ci na to specjalistyczne urządzenia, które znajdziesz m.in. w naszych klubach) czy obwodów. Pamiętaj, by pomiarów dokonywać zawsze o tej samej porze, np. tylko rano albo tylko wieczorem. Warto także zwrócić uwagę na ciśnienie i tętno, o których szerzej piszemy w tym artykule.

Cały czas powinna się poprawiać twoja kondycja. Jeżeli w zadowalającym stopniu opanowałeś ćwiczenia, które wykonywałeś dotychczas, możesz spróbować ich bardziej zaawansowanych wersji. Pamiętaj, że twój organizm ciągle będzie potrzebował nowych bodźców.

W kolejnych miesiącach powinieneś obserwować wzrost lub spadek interesujących cię wartości (w zakresie wagi czy obwodów). Jeżeli przestaniesz zauważać postępy, zastanów się nad modyfikacją wykonywanych ćwiczeń czy diety. Możesz w tej sprawie skonsultować się z trenerem lub dietetykiem. W Fitness Platinium raz w miesiącu organizujemy darmowe treningi personalne oraz konsultacje dietetyczne dla naszych klubowiczów.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: