Jak dobrać maseczkę antysmogową?

Data dodania: 2019-12-20

Gdy nadchodzi zima, wszystkie aplikacje alarmują o coraz wyższym stężeniu pyłów zawieszonych w powietrzu. W związku z tym wiele osób postanawia kupić specjalną maskę antysmogową, która znacząco ułatwia oddychanie i chroni zdrowie.

To także obowiązkowy element wyposażenia każdego sportowca, który decyduje się na trening na zewnątrz. Na rynku jest jednak całe mnóstwo modeli i bardzo łatwo się w tym pogubić. Na co zwrócić uwagę i jak w prawidłowy sposób dobrać maseczkę antysmogową?

Kto powinien kupić maskę antysmogową? 

Tak naprawdę maska antysmogowa jest potrzebna każdej osobie, która planuje przebywanie na świeżym powietrzu w dniach, gdy poziom smogu jest alarmująco wysoki. To nie znaczy jednak, że nie istnieją przeciwwskazania czy sytuacje, w których jej zakup należy skonsultować z lekarzem.

Maska antysmogowa może zaszkodzić osobom, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Względnymi przeciwwskazaniami do jej noszenia są m.in. astma POChP, niektóre alergie oraz problemy z krążeniem. Okazuje się, że znaczące utrudnienie oddychania czy nie dość skuteczne odprowadzanie dwutlenku węgla i wilgoci może być śmiertelnie dla tych osób niebezpieczne. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który po wstępnych badaniach stwierdzi, czy maskę można używać. Często to właśnie specjalista pomoże ci ją dobrze dobrać, uwzględniając poziom zaawansowania twojego schorzenia i twój styl życia. 

Co z treningiem, gdy na zewnątrz smog?

Teoretycznie każda aktywność fizyczna jest lepsza niż spędzanie czasu przed telewizorem. Jednak kilkukrotnie przekroczone normy stężenia pyłów zawieszonych to znak, by taki trening na zewnątrz dobrze przemyśleć. Biegając w smogu, wdychasz nawet 3 razy więcej szkodliwych dla zdrowia związków. Zdecydowanie bezpieczniejszy w tym okresie będzie trening na siłowni. W Fitness Platinium na bieżąco kontrolujemy stan powietrza, by zapewnić członkom naszego klubu bezpieczeństwo o każdej porze roku i dnia (więcej o jakości powietrza w naszych klubach przeczytasz tutaj). Jeśli więc można i uprawiać sport, i zadbać o swoje drogi oddechowe – wybór wydaje się być naprawdę łatwy.

Gdy jednak bardzo chcesz trenować na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj, aby:

  • zawsze przed wyjściem z domu sprawdzić stan zanieczyszczenia i zrezygnować z treningu, gdy pojawiają się alarmy,
  • jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy ze strony układu oddechowego, przerwać i wrócić do domu,
  • najlepiej ćwiczyć około godz. 12:00, gdy zanieczyszczenie powietrza powinno być najmniejsze.

maska-antysmogowa-jak-dobrac

Jak dobrać maskę antysmogową?

Kształt maski 

Pamiętaj, że pył zawieszony to naprawdę drobne cząsteczki. Ze względu na ich rozmiar konieczne jest, by maska ściśle przylegała do twarzy. Gdy chcesz ją kupić, wybierz tę z możliwością regulacji. Zwróć uwagę na jej kształt i rozmiar.

Filtry 

Kwestia dobrego filtru to właściwie podstawa. Tymczasem oprócz tego, że musi być wymienny, cała reszta jego parametrów może być dla laika czarną magią. Zanim kupisz maskę antysmogową, upewnij się, czy zastosowany w niej filtr ma kształt zbliżony do owalu twojej twarzy. Zwróć jednak przede wszystkim uwagę na jego skuteczność. Znajdź informację, jakie frakcje pyłu zatrzymuje. Upewnij się, że maska, którą chcesz wybrać dla siebie, ma niezbędne certyfikaty. Są dla ciebie potwierdzeniem, że rzeczywiście zatrzymuje ona zanieczyszczenia.

Poziom ograniczenia dostępu powietrza do płuc

Skuteczna maska antysmogowa jest wykonana z materiału do maksimum ograniczającego ilość przepływającego powietrza. Właśnie dlatego niektórzy nie mogą nosić jej wcale, bo utrudnienie oddychania może być dla nich groźniejsze niż samo zanieczyszczenie.

System odprowadzania CO2 i wilgoci

Dobra maska antysmogowa i zastosowane w niej filtry mają taką konstrukcję, by móc swobodnie usuwać z niej nagromadzone wilgoć i dwutlenek węgla. 

Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie wciąż istnieje pozwolenie na palenie węglem w piecach (czyli w większości polskich miast), maska antysmogowa to bardzo rozsądna inwestycja. Powinien zdecydować się na nią każdy, kto na co dzień porusza się pieszo lub komunikacją zbiorową, spędzając tym samym sporo czasu na zewnątrz. Treningi na czas zimy natomiast znacznie bezpieczniej będzie przenieść na siłownię, nie narażając się tym samym na uszczerbek na zdrowiu. 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: