Jak dobrać odpowiednie buty do klubu fitness/na siłownię

Data dodania: 2018-11-22

Jeśli właśnie zaczynasz lub planujesz zacząć regularne treningi w klubie fitness/na siłowni, z pewnością zastanawiasz się nad właściwym strojem. Bez obaw – możesz śmiało ćwiczyć nawet w starym wyciągniętym dresie po starszym bracie lub starszej siostrze. Pod warunkiem, że będziesz miał odpowiednią bieliznę oraz dobrze dobrane buty – to one pełnią znacznie ważniejszą rolę. Tym razem skupimy się na obuwiu. Jak je odpowiednio dobrać?

Wybierając się na siłownię, nie musisz od razu kupować drogich ubrań, które widziałeś u profesjonalnych sportowców. Wystarczy, że twoje ubranie nie będzie krępowało ruchów i pozwoli skórze oddychać. Więcej uwagi powinieneś poświęcić obuwiu. To bardzo ważne, by twoje stopy były stabilne i nie za bardzo obciążone.

Dlaczego buty na siłownię i fitness są takie ważne?

To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Dobrze dobrane obuwie zapewnia odpowiednią amortyzację i stabilizację stopy. Wpływa to nie tylko na komfort ćwiczeń, ale znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji.

Jeśli postanowisz ćwiczyć w butach quasi-sportowych – takich, jakie pamiętasz pewnie z lekcji wf-u – wkrótce możesz zacząć odczuwać ból stóp, mogą też pojawić się problemy ze stawami. Częstym przypadkiem jest również zapalenie okostnych, a nawet problemy z kolanami i kręgosłupem!

Wiesz już, że nie możesz oszczędzać na obuwiu, kiedy planujesz regularne treningi na siłowni lub wybierasz się na fitness. Jak zatem wybrać mądrze, gdy chcesz ćwiczyć i nie martwić się o kontuzje i swoje bezpieczeństwo?

Jak dobrać odpowiednie buty na siłownię?

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących bywalców siłowni jest inwestycja w buty do biegania. Tymczasem ich właściwości sprawiają, że są po prostu nieodpowiednie do tego rodzaju aktywności fizycznej. Cechują się zbyt dużą amortyzacją i zbyt małą stabilnością, co z pewnością narazi cię na ryzyko urazu.

Buty na siłownię przede wszystkim mają pozwolić na precyzyjne powtórzenia, zatem najważniejsze, by były sztywne i dobrze dopasowane do stopy. Większą wygodę i przede wszystkim stabilizację zapewni podwyższona pięta. Zwróć również uwagę, czy wybrane przez ciebie buty mają minimalne podwyższenie – to znacząco zmniejsza ryzyko bólu stawów.

Pamiętaj, że buty na siłownię muszą mieć twardą podeszwę, która da gwarancję, że nie dojdzie do poślizgu. Zwróć jednak uwagę, czy możesz wykonać w nich bez trudu wszystkie ruchy – podeszwa musi być wystarczająco elastyczna. Sprawdź także materiały, z których zostały wykonane (obuwie na siłownię zwyczajnie musi być dobrej jakości).

Jak wybrać buty na fitness?

Buty do fitnessu mają inne cechy niż buty na siłownię, niemniej jednak tu również bardzo ważnym elementem jest podeszwa. Musi być dostosowana do rodzaju podłoża, na którym ćwiczysz. Często w salach do fitnessu podłoga jest dość śliska, więc wybierz buty o wysokiej przyczepności.

Niezależnie od stopnia przyczepności, buty muszą zapewniać stabilizację twojej nodze. To bardzo ważne, gdyż wykorzystywane w fitnessie dodatki (np. ciężarki) wpływają na ośrodek równowagi. Najlepiej zdecyduj się na buty sznurowane, które utrzymają piętę. W ten sposób możesz uniknąć niechcianego zwichnięcia.

Buty do fitnessu musi cechować dobra amortyzacja. Coraz łatwiej dostępne jest obuwie z poduszką powietrzną lub żelową wbudowaną w podeszwę. Ogromne znaczenie odgrywa również waga butów – do fitnessu najlepiej wybrać lekkie i wykonane z przewiewnych materiałów. Warto zainwestować w skórę, bo syntetyczne materiały nie pozwalają oddychać stopom.

Czy wygląd butów na siłownię lub fitness ma znaczenie?

Design obuwia sportowego nie powinien być czynnikiem decydującym o zakupie danego modelu. Niemniej jednak nie ma go co bagatelizować, gdyż świadczy o naszym guście i stylu, a także wpływa na samopoczucie i pewność siebie. To może być szczególnie istotne na samym początku, kiedy to dopiero oswajamy się z siłownią/klubem fitness.

 

obuwie

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: