Jak dobrze zaprezentować swoją sylwetkę… na zdjęciu

Data dodania: 2018-11-03

Już od dobrych kilku lat jedną z najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych jest Instagram (który – jeśli jeszcze ktoś nie wie – pozwala dzielić się swoimi zdjęciami z wybraną grupą przyjaciół lub z każdym, kto wpisze odpowiedni hashtag w okienko wyszukiwarki). Czy to dobre miejsce dla sportowców? Jak najbardziej! Korzystają z niego piłkarze, biegacze oraz… kulturyści! Masz wrażenie, że to nie dla ciebie? Dowiedz się więcej o tym medium społecznościowym i przeczytaj, jak dobrze zaprezentować swoją sylwetkę na zdjęciach wrzucanych do sieci. To naprawdę wciąga!

Instagram to miejsce dające wiele możliwości. Jedni szukają w nim modelek i modeli do komercyjnych przedsięwzięć, inni zdobywają za jego pośrednictwem kontakty, a jeszcze inni czerpią z niego inspirację oraz motywację do dalszego działania, także w dziedzinie sportu i zdrowego stylu życia.

Dlaczego sportowcy korzystają z Instagrama?

Instagram to między innymi spora dawka motywacji, która przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy dopadnie nas kryzys. Pod hasztagami #motivation, #staystrong, #keepfit i szeregiem im podobnych możesz znaleźć mnóstwo kont osób o podobnych zainteresowaniach. Tych, którzy chcą zrzucić parę kilo, wypracować efektowne mięśnie lub zwyczajnie żyć zdrowo, są setki tysięcy.

Swoje konta prowadzą tam sportowcy uprawiający przeróżne dyscypliny, dzięki czemu Instagram jest źródłem pomysłów na ćwiczenia. Znajdziesz je zarówno u trenerów personalnych, którzy często w oryginalny sposób zachęcają do aktywności fizycznej, jak i u sportowców-amatorów.

To ciągle nie koniec! Ta aplikacja sprawdza się także jako baza wiedzy na temat ciekawych wydarzeń sportowych. Dzięki bardziej sprecyzowanej grupie docelowej kryjącej się pod danym hasztagiem sprawdza się znacznie lepiej od Facebooka. Jego otwarta forma natomiast pozwala na dotarcie do większej grupy ludzi niż newslettery.

Jednak dla większości osób, które regularnie trenują i pracują nad sylwetką, Instagram to przede wszystkim sposób na pochwalenie się efektami swojej pracy. To źródło motywacji dla każdego – zarówno dla tego, kto publikuje (zwykle pod zdjęciem pięknie wyrzeźbionej klatki piersiowej albo brzucha pojawia się sporo polubień i pochwał), jak i dla tego, kto ogląda (można zobaczyć, jak niedługo możemy wyglądać, jeśli tylko będziemy sumiennie ćwiczyć i dbać o dietę). Jeśli postanowisz, że czas najwyższy, aby pochwalić się swoimi postępami w drodze do perfekcyjnej figury, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, zanim zrobisz pierwsze zdjęcie.

Jak pozować do zdjęć na Instagramie (i nie tylko)?

Jeśli podejdziemy do sprawy nieumiejętnie, nawet fantastyczna sylwetka może wyjść na zdjęciu zaledwie nieźle. Za to mając choć podstawową wiedzę o sztuce fotografii, możemy sprawić, że i przeciętna sylwetka wyjdzie w obiektywie całkiem przyzwoicie. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad:
Skup uwagę na najważniejszym

Chcesz pokazać mięśnie? Niekoniecznie musisz usuwać ze zdjęcia swoją twarz, niemniej jednak skup uwagę odbiorcy na tym, co najważniejsze. Dobrze wyglądają zdjęcia z pochyloną głową i delikatnie ukrytą twarzą, na których światło pada jedynie na tę partię ciała, którą chcesz uwydatnić. Wybierz ciemniejsze tło, by podkreślić kontury dobrze zbudowanej sylwetki.

Zadbaj o postawę

Niezależnie od tego, co chcesz pokazać, nawet najbardziej imponującą muskulaturę może przyćmić niedbała sylwetka. Koniecznie wyprostuj plecy, wypręż pierś i podnieś delikatnie podbródek. Unikniesz w ten sposób nieestetycznego zgarbienia, niechcianej fałdki na brzuchu czy tzw. drugiego podbródka.
Ustaw się bokiem do obiektywu

Ten trik sprawdza się nie tylko w przypadku modelek, które chcą pokazać swoją imponującą talię. Dzięki “pozycji na ¾” ciało nabiera proporcji klepsydry, sylwetka staje się smuklejsza, ale także uwidaczniają się twoje mięśnie. Tymczasem, stojąc na wprost obiektywu, twoje ciało optycznie się poszerza – zarówno tułów, jak i twarz sprawiają wrażenie krąglejszych niż są w rzeczywistości.

Znajdź dobre oświetlenie

To jedno z ważniejszych zagadnień w fotografii w ogóle. Jeśli chcesz dobrze zaprezentować swoją sylwetkę na zdjęciu, znajdź źródło światła, które będzie ciepłe, delikatnie rozproszone i będzie padać na ciebie od góry, pod lekkim kątem – wówczas efektownie zarysuje wszystkie mięśnie (nawet, jeśli nie są jeszcze bardzo okazałe). Staraj się unikać takiego, które będzie świecić na ciebie od przodu (wówczas “spłaszczy” sylwetkę),a także od dołu (efekt końcowy będzie mniej naturalny).

Sprawdzaj, eksperymentuj…

Zanim wrzucisz zdjęcie do sieci, spróbuj kilku ustawień – zarówno światła, jak i sylwetki. Zrób testowe ujęcia z kilku stron, baw się filtrami (Instagramowa aplikacja oferuje ich całe mnóstwo), eksperymentuj. Baw się przy tym dobrze i staraj się być sobą. A jeżeli wstydzisz się pozować przez kilka minut przed lustrem w klubie, poćwicz wcześniej w domu. Później zrobienie dobrego zdjęcia w siłowni zajmie ci dosłownie chwilę.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: