Jak najefektywniej schłodzić organizm podczas upałów?

Data dodania: 2019-07-21

Oczywiście, że wysokie temperatury w lecie nie powinny nikogo zaskakiwać (przynajmniej nie w tej części globu, w której żyjemy). Jednak znacznie łatwiej się teoretyzuje niż znosi powietrze rozgrzane do 40 stopni Celsjusza, dokuczliwe podczas codziennych obowiązków. Nie można jednak w tym okresie wziąć urlopu od wszystkiego, dlatego po prostu trzeba znaleźć najlepszy sposób na upały. Jak sobie z nimi radzić?

Upały a zdrowie

Z punktu widzenia biologii i medycyny to bardzo ważne, by człowiek sposób na upały rzeczywiście znalazł i go stosował. Możliwości adaptacyjne organizmu do autoregulacji przy skrajnie wysokich temperaturach w którymś momencie się wyczerpują. Konsekwencją jest zwiększony metabolizm i obumieranie komórek. Co powinno cię zaniepokoić? Zawroty głowy, szumy w uszach, bóle głowy, utrata przytomności czy drgawki. To bardzo ważne, by w tym okresie być szczególnie wyczulonym także na innych. Reagować i wezwać pomoc, gdy widzimy nienaturalne zachowania i kiedy coś nas niepokoi – także u zupełnie obcych nam osób.

Szczególnie narażoną w tym okresie grupą są oczywiście dzieci i osoby starsze, ale także ci, którzy chorują przewlekle. Większe prawdopodobieństwo stania się ofiarą szkodliwego wpływu wysokich temperatur jest też w przypadku otyłych lub wręcz przeciwnie – niedożywionych. W grupie szczególnego ryzyka są również wszyscy pracujący na słońcu.

Ostatnią grupą, której upały będą nie tylko doskwierały najmocniej, ale także zagrażały, są kobiety w ciąży. Przy ponad 30-stopniowych temperaturach nie powinny one wychodzić nigdzie same, gdyż znacznie łatwiej u nich o omdlenia. Niemniej każdy z nas musi mieć wiedzę o tym, jak się ochłodzić latem.

Sposób na upały – jak się ochłodzić?

Jak dbać o siebie latem wewnętrznie?

Latem najważniejsze jest to, by naprawdę dużo pić (o tym, jakie napoje najskuteczniej gaszą pragnienie, piszemy tutaj). Znacznie więcej się pocisz, zatem naturalnie też tracisz ogrom niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu wody. Co więcej, razem z nią pozbywasz się cennych mikroelementów, dlatego w lecie lepiej sięgać po wodę mineralną i pić jej nie mniej niż 2,5 litra dziennie. Stroń natomiast od napojów, które zakwaszają twój organizm, jak np. kawa (a jeśli nie wyobrażasz sobie bez niej życia, pij jeszcze więcej wody!) czy alkohol. Zwróć uwagę na poziom cukru w napojach, które wybierasz i raczej zrezygnuj z tych o jego dużej zawartości.

Woda to jednak nie wszystko. Aby dobrze czuć się latem, wprowadź też zmiany w swoich posiłkach. Przede wszystkim jedz lżej i zrezygnuj ze smażonych i tłustych potraw. Wybieraj sezonowe warzywa, które nie tylko będą smaczne, ale także zaskoczą cię zawartością wody. Większość z nich możesz jeść na surowo, dodając do kanapki czy lekkich sałatek.

Zawartość procentowa wody w warzywach i owocach sezonowych
ogórek szklarniowy 96
cukinia 95
rzodkiewka 95
arbuz 93
truskawki 92
grejpfrut 91
melon 90
brzoskwinie 89
maliny 87
ananas 87


Okazuje się również, że w okresie największych upałów warto odstawić część leków – wymaga to jednak konsultacji z lekarzem. Często jednak zdarza się, że np. antykoncepcja hormonalna jest moczopędna, więc warto zastanowić się nad inną metodą na okres letni. Jeśli to natomiast niemożliwe, w sposób szczególny dbaj o prawidłowe nawodnienie.

Pamiętaj także, by nie doprowadzać do przemęczenia organizmu. W ten sposób znacznie szybciej tracisz z niego wodę.

Jak się ochłodzić zewnętrznie?

Przede wszystkim – chroń przed nadmiernym nasłonecznieniem głowę i oczy. Nie kupuj okularów przeciwsłonecznych w odzieżowej sieciówce, ale wybierz się do optyka, który dobierze je specjalnie dla ciebie. Zyskasz komfort noszenia i prawdziwą ochronę oczu. Okulary z sieciówek (te za kilkadziesiąt złotych) najczęściej dają efekt odwrotny od zamierzonego i mogą przyczynić się do poważnych wad wzroku. Pamiętaj także o czapce, ale zdecyduj się na tę, która jest przewiewna, wykonana z lekkich materiałów i jasna.

Co więcej, staraj się nie przebywać na pełnym słońcu w godzinach od 11 do 18. Jeśli tylko możesz, schowaj się na ten czas w cieniu. Gdy jesteś na słońcu, pamiętaj o kremie – nie bój się sięgać po wysokie filtry, bo już od dawna wiadomo, że mocna opalenizna nie jest zdrowa, a oparzenia słoneczne prowadzą do przebarwień i zmarszczek. Jeśli trenujesz na świeżym powietrzu, w lecie rób to o poranku lub wieczorem albo pójdź zamiast tego do klubu fitness, w którym działa przyjemna klimatyzacja.

Efektywny sposób na upały to także odpowiednia higiena. Nie wystarczy stosowanie antyperspirantów (chociaż w tym okresie warto wybrać te mocniejsze). Pamiętaj, że chłodny prysznic doda ci energii i przyjemnie schłodzi skórę. Możesz zdecydować się także na przyjemne mgiełki do ciała. Wystarczy także chłodna woda z miętą, którą wlejesz do butelki z atomizerem.

Gdy zastanawiasz się, jak się ochłodzić, pamiętaj  również o odpowiednim stroju. Nie zawsze i nie wszędzie możesz pozwolić sobie na sukienkę czy szorty, ale koniecznie wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Na szczęście obecnie bez trudu dostaniesz w sieciówkach także marynarki czy bardziej eleganckie kostiumy z przewiewnych materiałów (nie są one wcale drogie).

Nie zapominaj również o stopach! Odpowiednie obuwie ułatwi ci przetrwanie upałów. Panie powinny postawić na lekkie espadryle, baleriny czy oksfordy o smashowej strukturze cholewki, a mężczyźni – na sandały, japonki albo przewiewne trampki.

Dobrym sposobem na ochłodzenie organizmu jest też rozrywka nad wodą. W weekend warto wyskoczyć za miasto, a jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, wybierz się po prostu na basen.

Nie ma złotego sposobu na upały. Jest cała lista rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, by w letnim okresie żyć możliwie jak najbardziej komfortowo i – co powinno być znacznie ważniejsze – jak najbezpieczniej. Aby cieszyć się wakacjami mimo upałów, warto sobie przypomnieć, że wkrótce nadejdzie paskudna jesień, podczas której znów będziemy tęsknić za słońcem.

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: