Jak określić swój poziom zaawansowania?

Data dodania: 2020-10-05

Każdy, kto wprowadza w swoje życie regularny trening po pewnym czasie staje się coraz sprawniejszy i lepszy. Aby wykonywać odpowiednie ćwiczenia warto poznać swój poziom zaawansowania, aby dobrać odpowiedni plan treningowy. Kiedy więc osiągamy poszczególne stopnie „wtajemniczenia”?

Co ma wpływ na przynależność do danej grupy?

Określenie poziomu zaawansowania ma kluczowe znaczenie, kiedy chcemy uniknąć kontuzji lub dobrać dla siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń. Przypisanie się do jednej z trzech grup zapewnia niezbędne bezpieczeństwo. Kluczowym czynnikiem w określeniu etapu na jakim się znajdujemy, jest staż treningowy oraz posiadana wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu kulturystyki i fitnessu. Aby więc wspinać się po szczeblach w hierarchii ważne są zarówno czynniki siłowe jak i edukacja. Co więcej, na poziom zaawansowania wpływ ma także posiadana siła i zdolności motoryczne, które pozwalają czynić postępy. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi etapami zaawansowania sprawia, że rozwijamy nie tylko swoje możliwości fizyczne, ale także poszerzamy niezbędną wiedzę.

Poziom początkujący

Osoba początkująca to adept siłowni, który stawia na niej dopiero swoje pierwsze kroki. Aby móc się po niej sprawnie poruszać i wykonywać ćwiczenia, warto podszkolić się najpierw z wiedzy teoretycznej. Oczywiste jest, że osoba, która dopiero zaczyna ćwiczyć, nie może brać na siebie takich samych obciążeń i realizować podobnego programu treningowego, jak doświadczony kulturysta. Częstym problemem jest nieumiejętność dobrania odpowiednich obciążeń. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej wiedzy np. trenera osobistego, przyjaciela który ćwiczy od wielu lat, czy sięgnąć po fachową literaturę i artykuły. Na tym etapie zaawansowania należy skupić się przede wszystkim na poprawności wykonywanych ćwiczeń, dokładności podczas powtórzeń, umiejętności wykorzystania akcesoriów na siłowni, a także pracy nad oddechem. Etap początkujący trwa zazwyczaj do 12 miesięcy od rozpoczęcia regularnych treningów.

Poziom średniozaawansowany

Trening ten sprawdzi się u osób, które są już po etapie początkującym i czują, że ich kondycja znacznie się poprawiła. Etap ten trwa zazwyczaj od 12 do 24 miesięcy. Pojawiając się systematycznie na siłowni przez rok, jesteśmy już w stanie wyćwiczyć w sobie prawidłowe nawyki i poczuć większą siłę. Symptomami wchodzenia na wyższy poziom może być odczucie, że mniej się męczymy podczas wykonywania tych samych ćwiczeń, lub że możemy wziąć na siebie większe obciążenie niż dotychczas. Poziom ten powinien skłaniać do chęci eksperymentowania. To dobry czas, aby postawić na bardziej zindywidualizowany plan treningowy. Wówczas możemy skupiać się na partiach ciała, na których najbardziej nam zależy. Warto również zadbać o różnorodność ćwiczeń, aby po pierwsze nie popaść w rutynę, a także odkrywać kolejne możliwości. 

Poziom zaawansowany

Poziom zaawansowany osiągają osoby, które ćwiczą na siłowni co najmniej 2 lata i nie zamierzają na tym poprzestać. Wielokrotnie bywa, że tego typu trenującym, siłownia tak weszła w krew, że trudno im wyobrazić sobie bez niej funkcjonowanie. Osoby zaawansowane powinny znać różne rodzaje treningów, posiadać szeroką wiedzę z zakresu biologii i anatomii, a także na temat zbilansowanej diety i zdrowego odżywiania. Ćwiczący, który znajduje się na tym najwyższym poziomie umie już ułożyć indywidualny plan treningowy oparty na własnej wiedzy i doświadczeniu. Osoba, która ćwiczy przez co najmniej 2 lata powinna mieć ładnie ukształtowaną sylwetkę oraz posiadać fachową wiedzę z zakresu żywienia i wysiłku siłowego. 

Podsumowanie 

Bez względu na jakim etapie się znajdujemy nie warto spoczywać na laurach. Regularny trening połączony z odpowiednią dietą pozwoli na wypracowanie sylwetki, ale także polepszenie ogólnego samopoczucia i rozwinięcia w sobie pozytywnych nawyków związanych z dietą i treningami. Najlepiej jak najszybciej zidentyfikować na jakim poziomie zaawansowania się znajdujemy, aby nie popełniać błędów i móc rozwijać się jeszcze szybciej.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: