Jak poznać, że czas na porządną… regenerację?

Data dodania: 2022-10-20

Znasz ten stan, w którym jesteś lekko poirytowany i każdy dodatkowy bodziec, który do ciebie trafia sprawia, że czujesz się jeszcze mniej komfortowo? Codzienne zadania jawią się jako góry nie do zdobycia, a konieczność spakowania torby i wyjścia na trening kojarzy się z trzymiesięcznym wyjazdem do pracy fizycznej?

Spoko – z tobą jest wszystko w porządku, ale może nałożyłeś sobie na barki zbyt dużo i potrzebujesz odpoczynku? Także od treningu? Potrzeba zastopowania na tydzień – dwa, dopada każdego. Różnica polega na tym, że jednych szybciej, a drugich dopiero po dłuższym czasie.

Najbardziej zmotywowani narażeni są na szybkie zmęczenie

Hurra-motywacja to kolejny stan, który możesz znać – euforia związana z rozpoczęciem treningów. Nie opuszczasz żadnej sesji, dajesz z siebie wszystko, chcesz mieć natychmiastowe efekty. Tu i teraz. Na każdym treningu przekraczasz kolejną granicę i nagle… czujesz, że masz tego dosyć.

Wszystko co żyje, potrzebuje odpoczynku, by stawać się lepszym

Każde pojedyncze włókno, każda malutka komórka w twoim ciele potrzebują odpoczynku. Po treningu trzeba odpocząć, żeby zawiązały się wszystkie mikro urazy, do których dochodzi w trakcie ćwiczeń. Lekceważenie odpoczynku bardzo szybko może doprowadzić do kontuzji, bólu i zniechęcenia.

Czym jest odpoczynek?

Odpoczynek to proces, który doprowadza twój organizm do gotowości do pełnego działania. Odpoczynek powinien być utożsamiany z relaksem, snem, niedoprowadzaniem do kolejnych przeciążeń organizmu w krótkim odstępie czasu (choć akurat krótki odstęp czasu jest bardzo relatywny, bo czasem wystarczy jeden dzień do pełnej regeneracji).

Twój organizm jest świetnym sygnalizatorem i kiedy odczuwasz symptomy opisane w pierwszym akapicie tekstu, oznacza to ni mniej ni więcej, że BRAKUJE CI PALIWA. Jakie inne wskazówki możesz otrzymywać?

Czujesz ciągłe zmęczenie

Wstajesz zmęczony, w pracy nie możesz się skupić, kładziesz się spać zmęczony i tak koło się zamyka. Mózg domaga się cukru i „mediów społecznościowych”. Specjalnie wzięliśmy to w cudzysłów. Zwróć uwagę, że im większe zmęczenie odczuwasz, tym chętniej sięgasz po smartfon i scrollujesz, scrollujesz, scrollujesz. Mózg domaga się wtedy szybkich bodźców, które jednocześnie nie zmuszają go do pracy. Każdy ruch palca to mała dawka dopaminy, która co prawda podtrzymuje cię na nogach, ale nie daje wytchnienia. W rezultacie – choć tego nie czujesz – męczysz się jeszcze bardziej. Zostaw to wszystko i idź spać. To pierwszy krok do tego, żeby wrócić na właściwe tory i naładować puste zbiorniki motywacji.

Mięśnie bolą i bolą

I nie chcą przestać nawet po kilku dniach od treningu. Temat DOMS poruszaliśmy już tutaj, dziś wspomnimy tylko, że jeśli czujesz ból mięśni – odłóż ćwiczenia na bok. Weź ciepłą kąpiel i odpocznij. Z dobrego treningu i tak nic nie będzie, bo przy dolegliwościach bólowych raczej trudno ci będzie utrzymać prawidłową formę i technikę. Zamiast tego będziesz odczuwać jeszcze większe zmęczenie.

Czujesz senność, masz bóle głowy

To może być też objawem tego, że za mało pijesz. Jesienią jesteśmy szczególnie narażeni na to zjawisko. Jest chłodniej, wydaje się więc, że nie chce nam się pić. Nic bardziej mylnego. Poziom płynów, które musisz przyjmować w ciągu dnia nie zmienia się znacząco między porami roku (okej – olbrzymie upały są tutaj wyjątkiem). 2 litry u kobiet i 2,5 litra płynów dziennie u mężczyzn to absolutne minimum.

MUSZĘ ODOPCZĄĆ!

Wykrzykiwał w jednej ze scen Dnia Świra Adaś Miauczyński. Dzień, dwa, tydzień. Jasne, że zaraz pojawi się w Twojej głowie obawa. Jeśli odpuszczę tydzień, to zaraz odpuszczę drugi i w rezultacie przestanę trenować w ogóle. No nie. Jest różnica (głównie w głowie) między tym, gdy opuszczasz trening „bo ci się nie chce”, a tym gdy opuszczasz trening, by na kolejnych dać z siebie jeszcze więcej. Nie ma nic gorszego dla psychiki niż zmuszanie się w sytuacji, gdy ciało odmawia posłuszeństwa. Czujesz zmęczenie? Odpocznij. Nie – nie siedź przed telewizorem czy smartfonem. Odpocznij. Z dobrą książką, w wannie i dłuuuuuuuuuuuugim snem.

Dobranoc! 😊

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: