Jak ułatwić sobie gotowanie na diecie (i nie tylko)

Data dodania: 2018-01-30

Jednym z głównych powodów, dla których przekładamy dietę “na później”, jest brak czasu. Zdrowe nawyki żywieniowe kojarzą się nie tylko z wyrzeczeniami, ale przede wszystkim z godzinami spędzonymi w kuchni. Na szczęście odpowiednia organizacja znacznie ułatwi pogodzenie tych dwóch kwestii.

Dietetyczne posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i zważone zgodnie z zapotrzebowaniem twojego organizmu. Początki diety są dla wielu osób trudne między innymi ze względu na konieczność rezygnacji z wielu dotychczasowych produktów spożywczych. Drugą kwestią jest konieczność ważenia produktów i wdrażania nowych przepisów. Z czasem nauczysz się dobierać produkty “na oko”, ale na początku gotowanie może być niezwykle frustrujące i czasochłonne. Dlatego mamy dla ciebie 5 wskazówek, które pomogą ci gotować zdrowo, a przy tym szybko i smacznie.

1. Zaplanuj menu na najbliższy tydzień

Wybranie posiłków, które będziesz przygotowywać przez najbliższy tydzień, to znakomity sposób na poprawę organizacji czasu spędzonego w kuchni. Dzięki temu możesz już wcześniej określić, jakie produkty będą potrzebne do konkretnych dań, które z nich masz w domu lub powinieneś dokupić.

Na początku tygodnia wybierz się na zakupy i zaopatrz się we wszystkie niezbędne składniki (na bieżąco uzupełniaj tylko pieczywo, wędliny i nabiał). Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który zmarnowałbyś na codziennych zakupach, ale także pieniądze. Wiele osób podczas każdej wizyty w sklepie zaopatruje się w rzeczy, które później okazują się nie do końca potrzebne.

2. Nie gotuj „dwa razy”

Ustalone menu pomoże również bezpośrednio w przypadku gotowania/smażenia/pieczenia. Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych dni w twoim planie pojawią się dania z ryżem, tym samym gatunkiem mięsa lub podobnym zestawem warzyw, zachęcamy, aby za pierwszym razem przygotować ich dwie porcje. Możesz przechowywać gotowe elementy w lodówce lub zamrażarce. Kiedy przyjdzie pora na drugie danie z ich wykorzystaniem, po prostu podgrzej je, zaoszczędzając czas, który zajęłoby przygotowywanie go od nowa.

3. Danie z pudełka

Nie zachęcamy do kupowania gotowych posiłków, dostępnych w każdym markecie. Pod określeniem “danie z pudełka” rozumiemy w tym przypadku dania, które przygotowujesz z wyprzedzeniem (najczęściej wieczorem poprzedzającym następny dzień), a następnie pakujesz w pudełko i do lodówki, tak aby móc później szybko chwycić coś rozsądnego do zjedzenia, niezależnie od tego, ile będziesz miał czasu.

To rozwiązanie docenisz w szczególności, jeśli pracujesz, studiujesz albo przemieszczasz się nieustannie z punktu A do punktu B. W związku z tym, że dania przygotujesz wieczorem, gotowanie nie zabierze ci niemal w ogóle czasu w ciągu dnia.

4. Twoi kuchenni sprzymierzeńcy

Jeżeli nie masz czasu na spędzanie godzin na gotowaniu, zaopatrz się w urządzenia, które większość pracy wykonają za ciebie. Zamiast przewracać co chwila warzywa podgrzewane na patelni, wrzuć je do parowaru i ciesz się ich pełnią smaku po niespełna 30 minutach. Gdy one będą dochodziły, ty bez wyrzutów sumienia będziesz mógł zająć się czymś innym. W przypadku mięsa warto zdecydować się na jego pieczenie. Będzie kruche, miękkie, a jego stan w trakcie pieczenia wystarczy sprawdzać co jakiś czas. Warto zainteresować się także zakupem robota kuchennego, który pomoże ci w szatkowaniu, przecieraniu czy blendowaniu.

5. Miej zdrowe jedzenie w pogotowiu

Zadbaj o to, aby w twojej kuchni zawsze znajdował się brązowy ryż lub kasza, pomidor (lub inne warzywo, które lubisz), twarożek, a w zamrażarce mięso, najlepiej indyk. Kiedy coś ci wypadnie i nie będziesz w stanie zrobić zakupów potrzebnych do przygotowania zdrowego posiłku, zapewne sięgniesz po to, co aktualnie masz pod ręką. Wiele osób tłumaczy się, że przerwało dietę, bo nie miało nic zdrowego do jedzenia w domu. Jak wiadomo, życie lubi sprawiać niespodzianki, dlatego warto zawsze mieć jakiś „plan B” w lodówce.

zdrowe-posilki

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: