Jak wybrać buty do biegania, a jak do crosstrainingu?

Data dodania: 2022-02-11

„Trza być w butach” na treningu, a to, co włożysz na nogi, ma niebagatelny wpływ na jego komfort. Jasne – możesz założyć trampki i w nich przebiec parę kilometrów na bieżni, a potem udać się na salę cross, ale co na to twoje ciało? Przyjrzyjmy się!

Ten artykuł dedykujemy raczej wszechstronnym amatorom-sportowcom. Czemu wszechstronnym? Bo zakładamy, że jeśli naprawdę lubisz ćwiczyć, to nie ograniczasz się do treningu 3 razy w tygodniu, a to, że się ruszasz, sprawia ci prawdziwą satysfakcję. Nie stronisz więc od różnego rodzaju aktywności fizycznej. Jednego dnia wkładasz buty do biegania i robisz ulubioną trasę, a drugiego wpadasz do klubu poprzerzucać trochę żelastwa. To nie tylko styl życia, to także pewna sportowa równowaga, dzięki której harmonijnie dbasz o rozwój fizyczny.

Jedna para butów załatwia problem?

A skoro uprawiasz różne sporty, to potrzebujesz do tego różnego sprzętu, a dobre buty, to podstawa. Myślenie, że jedna, uniwersalna para nadaje się do wszystkich rodzajów sportu, jest tak samo powszechna, co błędna. To, czego potrzebują twoje ścięgna, kolana i kostki podczas biegu różni się od tego, jakiej stabilizacji wymagają przy podnoszeniu sztangi nad głowę, czy wielkich ciężarów w martwym ciągu. Nie mówiąc już o przysiadach.

 Poniżej przedstawiamy kilka elementów, które mają kluczowe znaczenie, przy wyborze odpowiedniego obuwia sportowego.

Waga buta

Jeśli robisz więcej niż 15 kilometrów tygodniowo, doskonale zdajesz sobie sprawię, jakie znaczenie ma ciężar buta. To między innymi za jego redukcję płaci się spore sumy, wybierając topowe modele. Dobry but do biegania powinien być lekki, a przy tym stabilny i zapewniający odpowiedni poziom amortyzacji. Inne buty do biegania sprawdzą na bieżni automatycznej, na bieżni bitumicznej, a jeszcze inne do biegania po betonie. W przypadku crosstraningu nie ma to żadnego znaczenia. Buty mogą być ciężkie.  

Podeszwa

Podeszwa to drugi najważniejszy element butów do biegania. Piankowe technologie nowej generacji pozwalają tworzyć grube, elastyczne, lekkie i sprężyste podeszwy. Dobre buty poznasz po tym, że właściwie nie możesz w nich biec przesadnie wolno. Każdy krok powoduje na tyle sprężyste wybicie, że twój bieg nabiera innego tempa. Ma to też wpływ na amortyzację, a tym samym kostki, kolana i kręgosłup. Buty do crosstraningu powinny charakteryzować się maksymalnie cienką podeszwą, która będzie stabilnie trzymać cię jak najbliżej podłoża. W końcu mowa tu o przysiadach z naprawdę dużymi ciężarami. W takich butach powinieneś czuć się, jak przyspawany do podłoża, gdy podnosisz sztangę, a jednocześnie móc wykonywać wszystkie niezbędne przeskoki i wyskoki. Amortyzacja tu jednak nie odgrywa aż takiego znaczenia.

Elastyczność

Buty do crosstrainingu nie muszą i nie powinny być zbyt elastyczne. Jak wspomnieliśmy wyżej, ich celem jest stabilne i mocne wsparcie. Buty do biegania, z kolei muszą wspierać ciągła pracę stopy i przenoszenie ciężaru z pięty do śródstopia. Ich podeszwa jest zazwyczaj dodatkowo perforowana lub wycinana w miejscach, w których dochodzi do zgięcia.

Wytrzymałość

Mówi się, że buty do biegania są nieśmiertelne… pod warunkiem, że nie stracą bieżnika. Latem może nie jest to szczególny problem, ale gdy biegasz jesienią lub zimą, gdy na chodnikach pojawia się szadź i lód, musisz być pewny tego, że nie wywrócisz się w najmniej oczekiwanym momencie. Buty do crosstraningu powinny mieć dodatkowe wzmocnienia w okolicy palców i po bokach. Częste wykonywanie burpess, pompek, czy deski bocznej szybko zweryfikują jakość obuwia, które nosisz.

Czy warto więc na trening w klubie zabierać kilka par butów? To zależy. Bez problemu pokonasz w butach do crossa rozgrzewkowy kilometr czy dwa na bieżni. Niekoniecznie jednak zdrowe będzie podnoszenie ciężarów w obuwiu do biegania. 

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: