Jak zachować formę w okresie świąteczno-sylwestrowym?

Data dodania: 2018-12-07

Święta to okazja do odpoczynku, spotkań z rodziną i zjedzenia wielu pysznych potraw. To także ogromne wyzwanie dla regularnie trenujących i tych, którzy postanowili zawalczyć o lepszą sylwetkę. Siedząc przy świątecznym stole, trudno odmówić domowego sernika czy ulubionych pierogów. Często pojawia się na nim także alkohol. Co zrobić, aby nie zaprzepaścić swojej formy podczas Świąt?

W okresie świątecznym prawie wszyscy przybieramy na wadze. Sama wigilijna kolacja najczęściej kilkukrotnie przewyższa nasze zapotrzebowanie kaloryczne. A przecież są jeszcze dwa dni świąt, podczas których najczęściej spotykamy się z rodziną przy bogato zastawionym stole, nie stroniąc przy tym od alkoholu. Jednak głównym problemem, wbrew pozorom, nie są wcale pojawiające się, nadprogramowe kilogramy, a rozleniwienie i spowolnienie metabolizmu. Jak tego uniknąć? Przedstawiamy kilka złotych zasad!

Jak zachować formę w Święta?

Zmodyfikuj przepisy świąteczne. Nie trzeba od razu rezygnować z tradycyjnych potraw na rzecz smoothies z jarmużu i grillowanych warzyw. Wielu dietetyków i kucharzy od lat udostępnia swoje przepisy w internecie. W kilka chwil znajdziesz lekkie i dietetyczne alternatywy dla ciężkich i kalorycznych potraw. Czasem wystarczy niewiele – rezygnacja z białego cukru na rzecz ksylitolu lub zastosowanie mąki pełnoziarnistej. Pamiętaj również, że wiele świątecznych potraw można przygotować w piekarniku. Nie wszystko musisz smażyć na głębokim tłuszczu, by smakowało.

Nie przemęczaj swojego organizmu zbyt dużymi porcjami. Nie przejadaj się, a nie będziesz czuł się ociężały i zmęczony tylko dlatego, że skosztowałeś wszystkich potraw babć, mam i cioć. Każda gospodyni (czy gospodarz) coś przygotowuje i zrozumiałe jest to, że chcesz tego spróbować. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i decyduj się na odrobinę mniejsze porcje.

Jeśli gotujesz, pamiętaj, że robisz to dla kilku, a nie kilkudziesięciu osób. Nie musisz przygotować ogromnych porcji, które później będą zalegać w lodówce przez długie tygodnie. Istnieje ryzyko, że w obawie przed zmarnowaniem będziesz się nimi raczył aż do sylwestra.

Pamiętaj o przerwach w jedzeniu. W Święta również obowiązują zasady zdrowego żywienia. Oczywiście, że świąteczne posiłki kuszą bardziej, jednak twój organizm potrzebuje 2-3 godzin przerwy pomiędzy nimi. Kontrolując to, nie doprowadzisz do przejedzenia i jego nieprzyjemnych skutków, a finalnie – zjesz mniej i zmniejszysz ryzyko pojawienia się dodatkowych kilogramów.

Zrezygnuj ze świątecznego, ścisłego postu. W wielu domach wciąż obowiązuje ścisły post 24 grudnia, który trwa od rana do samej kolacji. W ten sposób siadasz do niej głodny i dosłownie rzucasz się na jedzenie, nie kontrolując tego, co i w jakich ilościach jesz. Twój metabolizm, spowolniony całodniowym brakiem pożywienia, nie da rady, a ty zapewnisz sobie wzrost wagi. Jeśli z powodu swoich przekonań nie chcesz rezygnować z postu, nie musisz tego robić – możesz przez cały dzień jeść małe, lekkie posiłki.

Nie pij za dużo alkoholu. W niektórych domach w czasie Świąt nie pije się go wcale, w innych spożywanie go jest czymś zupełnie naturalnym (natomiast chyba wszędzie trudno go uniknąć podczas sylwestrowych imprez). My nie namawiamy do przesady w żadną stronę. Jeśli chcesz pić alkohol – pij, ale rób to mądrze. Miej świadomość, że 40 ml wódki to 110 kcal, jasne piwo – 115 kcal, a likier – nawet 300 kcal w 100 ml! Jednak jeszcze gorsze od samych kalorii jest to, że podczas picia alkoholu zawsze nabiera się chęci do podjadania.

Nie warto przesadzać z alkoholem nie tylko dlatego, że jest kaloryczny. Niesie on ze sobą sporo skutków ubocznych, negatywnych zwłaszcza dla osób trenujących. Alkohol zakłóca regenerację organizmu – musi on bowiem podjąć się usuwania dostarczonych toksyn. Dodatkowo odwadnia i wypłukuje z niego cenne minerały.

Pamiętaj o nawadnianiu. Aby zachować formę w okresie świątecznym, wybieraj nie tylko wodę. Pij również herbaty ziołowe oraz miętę. Po pierwsze – nawadniają, ale także sycą i przyspieszają proces trawienia.

Ćwicz! To bardzo ważne, by się nie rozleniwiać. Niekoniecznie musisz iść na siłownię (chociaż zapraszamy cię do trenowania nawet w wigilię i sylwestra – sprawdź tylko wcześniej godziny otwarcia klubów!). Aby połączyć czas spędzony z rodziną ze sportem, możesz zaproponować wspólne wyjście na łyżwy, wypad na narty czy po prostu spacer. Każda forma aktywności fizycznej będzie dobra. 

jak-zachowac-forme-w-swieta-fitness-platinium

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: