Jak zadbać o zdrowy kręgosłup

Data dodania: 2021-05-05

Tryb życia, który prowadzimy na co dzień potrafi być wręcz zabójczy dla naszego kręgosłupa. Praca siedząca, mało aktywności fizycznej, opuszczona głowa podczas wpatrywania się w ekran smartfona. Takich sytuacji z życia codziennego, podczas których dobro naszego kręgosłupa odkładamy na drugi plan jest mnóstwo. Co zrobić, żeby chociaż trochę wspomóc kręgosłup?

Obecnie coraz młodsze osoby skarżą się na bóle kręgosłupa i karku czy dyskomfort. Bólu, nawet lekkiego, nie można lekceważyć, ponieważ w krótkim czasie może on sprawić, że nie będziesz w stanie wykonywać codziennych czynności. Stosując kilka prostych zasad możesz uchronić się przed negatywnymi skutkami swojego trybu życia.

Ćwiczenia na kręgosłup:  ruch to podstawa!

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na stan Twojego kręgosłupa jest poziom Twojej aktywności fizycznej. Należy przy tym zaznaczyć, że kręgosłup może być podatny na kontuzje i uszkodzenia, dlatego tak ważne jest, aby wyczuć swoje ciało i nie przekraczać pewnych limitów. Ruch, w rozsądnych dawkach i ilościach, jest bardzo wskazany nawet wtedy, gdy nie odczuwasz bólu. Co możesz zrobić, żeby zadbać o swój kręgosłup?

Ćwiczenia w pracy

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, pamiętaj o tym, aby chociaż raz na godzinę wstać od biurka, przejść kilka kroków. Jeśli masz wokół siebie przestrzeń, wykonaj kilka skłonów i wymachów ramionami – taka szybka seria ćwiczeń poprawi także krążenie krwi, od razu poczujesz pobudzenie i przypływ nowej energii.

Rower zamiast samochodu

ten sposób pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić na paliwie, ale także znacznie poprawi stopień aktywności! Trzeba koniecznie podkreślić, że jazda na rowerze nie przeciąża kręgosłupa, należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie. Przede wszystkim musisz wybrać rower, który będzie dobrze dopasowany do Twojego wzrostu – wyreguluj wysokość siodełka oraz kierownicy w taki sposób, aby zachować wyprostowaną postawę. Dzięki temu nie Twoje mięśnie grzbietu nie ulegną rozciągnięciu.

Spaceruj!

Teraz już nie masz wymówki – pogoda za oknem wcale nie jest taka zła. Coraz cieplejsze i słoneczne dni, to koniecznie trzeba wykorzystać! Jeśli możesz – wysiądź dwa przystanki  wcześniej jadąc do pracy, nie parkuj pod samymi drzwiami marketu. Spędź popołudnie na spacerze, zamiast oglądając seriale. Kilka bardzo prostych zmian w Twoim życiu może przynieść naprawdę pozytywne skutki. Pamiętaj, aby do spacerowania wybrać wygodne buty z elastyczną podeszwą. Niezwykle ważne jest także prawidłowa postawa – staraj się prostować plecy, a nie patrzeć w dół, na przykład zerkając w telefon. Staraj się także wykonywać długie kroki, które aktywują mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i przykręgosłupowe – są one bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa.

Znajdź ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

które pomogą Ci wzmacniać mięśnie wspomagające pracę kręgosłupa. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego pamiętaj o regularności. Zajrzyj na nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz treningi jak stretching, pilates na kręgosłup , core training czy zdrowy kręgosłup. Wykonywanie tych ćwiczeń pozwoli Ci wzmocnić mięśnie kręgosłupa i mięśnie głębokie oraz poprawić mobilność. Takie działania pozwolą Ci uniknąć bóli kręgosłupa, dyskomfortu związanego z długotrwałym przyjmowaniem jednej pozycji

Zadbaj o swoje miejsce pracy

Praca przy biurku to naprawdę nie lada wyzwanie dla kręgosłupa. Wpatrywanie się w ekran laptopa, który położony jest poniżej linii wzroku wymusza nienaturalne ułożenie odcinka szyjnego. Ponadto, obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest znacznie większe, niż w czasie stania, a różnica sięga 40-90%. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przystosowanie miejsca pracy. Ekran powinien znajdować się na wysokości wzroku – w tym celu stworzone zostały specjalne podkładki. Podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę, obie stopy ustaw stabilnie na podłożu. Plecy powinny przylegać do oparcia, co pozwoli odciążyć odcinek lędźwiowy.

Kręgosłup jest odpowiedzialny za utrzymywanie pozycji całego naszego ciała. Tworzy silną podstawę, dlatego tak ważne jest to, aby dbać o niego i utrzymywać w dobrej kondycji jak najdłużej to możliwe. Dbanie o kręgosłup wcale nie wymaga dużo energii, a może przynieść wymierne skutki w przyszłości, dlatego warto podejmować wszelkie kroki, żeby jak najdłużej zapewnić sobie sprawność.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: