Jaka jest jakość powietrza w naszych klubach? Sprawdź!

Data dodania: 2018-02-28

Zastanawiasz się czy w związku z panującym na zewnątrz smogiem musisz martwić się o jakość powietrza w naszych klubach? Dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości: trenując w Fitness Platinium nie masz się czego obawiać.

Problem smogu dotyczy nie tylko mieszkańców Krakowa, ale całego naszego kraju, jednak w stolicy Małopolski – między innymi ze względu na położenie w niecce – notuje się rekordowe stężenia pyłów zawieszonych. Normy zanieczyszczenia powietrza są tu przekraczane przez blisko połowę roku kalendarzowego. Szacuje się, że z powodu chorób bezpośrednio spowodowanych smogiem umiera kilkuset mieszkańców Krakowa rocznie.

Sytuacja powtarza się co zimę i jest ściśle związana z sezonem grzewczym. Jak podaje Krakowski Alarm Smogowy, aż 10% mieszkańców naszego miasta korzysta z pieców na paliwa stałe. Wielu z nich używa węgla najniższej jakości lub pali śmieci (mimo że jest to nielegalne) i to właśnie wtedy emitowane są toksyczne substancje, będące źródłem wielu poważnych chorób.

Najbardziej niebezpiecznymi związkami są PM2,5 oraz PM10. Przybliżymy pokrótce co powinieneś o nich wiedzieć.

PM2,5 to cząsteczki o średnicy nie większej niż 2,5 μm. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) twierdzi, że jest to najbardziej szkodliwy rodzaj pyłu zawieszonego. Osoby długotrwale narażone na jego działanie w konsekwencji żyją krócej, natomiast krótkotrwała ekspozycja na jego wysokie stężenia powoduje m.in. choroby układu oddechowego i krwionośnego. Ze względu na małą średnicę, pył przedostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi, dlatego jest tak niebezpieczny.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. Pył ten przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy i może akumulować się w górnych drogach oddechowych, jest również szkodliwy dla oczu (głównie spojówek).

Wśród osób szczególnie narażonych na negatywne oddziaływanie pyłów zawieszonych w powietrzu są dzieci, osoby starsze i cierpiące na choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Nie oznacza to wcale, że ludzie młodzi, w sile wieku i aktywni fizycznie nie mają się czym martwić.

Podczas wysiłku wdychamy znacznie więcej powietrza. Trenując na zewnątrz, podczas gdy stężenie pyłów przekracza dozwolone normy, narażamy nasze zdrowie na duży uszczerbek. Zachęcamy, by zamiast rezygnować z aktywności fizycznej, po prostu przenieść się do klubu fitness.

Temat walki ze smogiem jest nam szczególnie bliski, dlatego regularnie monitorujemy poziom m.in. PM2.5 i PM10 w naszych klubach. W ostatnich dniach sprawdziliśmy jakość powietrza we wszystkich klubach Fitness Platinium. 27 lutego dokonaliśmy pomiaru między innymi w naszym klubie przy ul. Lea 213.

Pomiar poziomu PM2.5 zatrzymał się na 3 µg/m3 (norma: 25 µg/m3), natomiast poziom PM10 na 7 µg/m3 (norma: 50 µg/m3).

 

smog-fitness-platinium

Wynik pomiaru przeprowadzonego w klubie Fitness Platinium Lea w dniu 27.02.2018.

 

Chcesz uchronić się przed smogiem? Noś maskę antysmogową. W chwili obecnej w naszej sieci trwa akcja Zdemaskuj Smog. Aby otrzymać maskę antysmogową z logo Fitness Platinium lub Szkoły Walki Drwala, należy zebrać 10 pieczątek na przeznaczonym do tego karneciku (1 trening – 1 pieczątka). W akcji biorą udział nasi Klubowicze, posiadacze kart Multisport, Fit Sport, Fit Profit, pakietów OK System, bonów Sodexo oraz osoby korzystające z jednorazowych wejściówek do naszej sieci.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: