Jakie błędy treningowe popełniają początkujący?

Data dodania: 2021-12-10

Aktywność fizyczna przynosi pożądane efekty tylko wtedy, kiedy jest wykonywana regularnie i prawidłowo. Ta druga kwestia jest o tyle istotna, że zignorowanie jej może prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci kontuzji czy spadku motywacji. Treningi fitness, szczególnie te online, cieszą się niesłabnącą popularnością i są wygodną formą uprawiania sportu. Jednak brak osoby, która nadzoruje i podpowie, jak wykonywać ćwiczenia prawidłowo, sprzyja popełnianiu błędów. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Błędy początkujących – na co zwrócić uwagę?

Każdy popełnia błędy, to nieodzowny element nauki. Nic w tym złego, ale warto skupić się na tym, żeby jak najszybciej je wyeliminować. W wypadku treningów fitness prowadzonych online trudno mieć pewność, jak prawidłowo pracować, żeby wzmocnić klatkę piersiową czy ustawić stopy, żeby nie obciążyć mięśni. Trzeba nad tym pracować i szukać rozwiązań. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Brak rozgrzewki

Wiele osób jej unika, chcąc szybciej przejść do ćwiczeń właściwych. To duży błąd, który może prowadzić do kontuzji. Wystarczy 10-15 minut, żeby rozgrzać prawidłowo mięśnie. Dzięki temu szybciej zobaczysz efekty!

Unikanie jedzenia i nieodpowiednie nawodnienie

Istnieje wiele teorii na temat wykonywania treningów fitness na czczo lub po jedzeniu. Najlepiej ustalić to z dietetykiem, który wie, co jest bezpieczne dla organizmu. Jedno jest pewne – żeby ćwiczyć skutecznie, trzeba mieć energię, a daje ją jedzenie. Prawidłowa dieta jest kluczem do sukcesu. Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Nadwyrężanie organizmu

Wykonywanie zbyt wielu powtórzeń czy trening z za dużym obciążeniem nie sprawi, że efekty przyjdą szybciej. Dobierz ciężary do swoich możliwości, zasięgnij porady osoby doświadczonej i ułóż konkretny plan. Możesz też umówić się na jednorazowe zajęcia fitness z trenerem personalnym, który przygotuje harmonogram ćwiczeń w domu z wykorzystaniem sprzętu, którym dysponujesz.

Nieodpowiedni strój

Wydaje Ci się mało istotne to, w jakim stroju ćwiczysz? Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Wysokiej jakości obuwie z odpowiednią amortyzacją zabezpieczy stawy i zapewni stabilność. Wygodne i dopasowane ubranie sportowe da komfort i swobodę ruchów, a także ochroni ciało przed otarciami czy utratą ciepła, szczególnie jeśli planujesz uprawiać aktywność na dworze.

Za szybkie tempo

Dotyczy to kilku kwestii, zarówno zbyt szybkiego wykonywania ćwiczeń, jak i za częstych treningów. Bardzo ważne jest, żeby zachowywać regularne przerwy między seriami i pilnować ustalonych dni treningowych zgodnie z planem. Odpoczynek jest równie ważny dla efektów co ćwiczenia. Regeneracja powinna być na stałe wpisana w Twój harmonogram.

Skupianie się na konkretnych partiach ciała

Konieczne jest angażowanie całego ciała, bo mięśnie ze sobą współpracują. Wykonując wyłącznie trening klatki piersiowej, zamykasz sobie drogę do rozwoju i zwiększenia zakresu swoich możliwości. Najlepsze są ćwiczenia angażujące kilka grup mięśniowych, wtedy szybko zauważysz, że masz więcej siły. To oznacza, że osiągniesz wyraźniejsze efekty, również tam, gdzie tego chcesz, przy zachowaniu prawidłowych proporcji i zdrowym podejściu.

Brak regularności

Staraj się ćwiczyć regularnie. Treningi online są świetnym rozwiązaniem jeśli masz mało czasu, bo możesz je wykonać w domowych zaciszu w dowolnej chwili. Systematyczność jest podstawą. Miesiąc intensywnych treningów nie wystarczy – lepiej ćwiczyć rzadziej (2-3 razy w tygodniu), a regularnie przez długi czas. Wystrzegaj się też rutyny, może to prowadzić do spadku motywacji!

Skup się na technice

Poświęć więcej czasu na wypracowanie prawidłowej techniki. Nie spiesz się. Spokojne i przemyślane wykonywanie ćwiczeń jest bardzo ważne, musisz być świadomy każdego ruchu. Korzystaj z wiedzy merytorycznej dostępnej online lub zasięgnij porady specjalisty. Wystarczy poświęcić trochę czasu na naukę podstaw, żeby szybciej widzieć efekty i bezpieczniej trenować.

Zaangażuj się w swój trening, a zobaczysz efekty!

Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo wykonujesz ćwiczenia fitness, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony Fitnessplatinium.pl, gdzie znajdziesz sporą dawkę wiedzy i wskazówek dostępną online. Wymieniliśmy tylko część popularnych błędów. Na początkujących czekają też takie trudności jak wyznaczanie celu nieadekwatnego do możliwości lub nieumiejętne korzystanie ze sprzętu i wiele innych. Na szczęście wyeliminowanie ich jest bardzo proste – wierzymy, że Ci się uda. Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, zapraszamy do kontaktu!

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: