Kawa – jak może ci pomóc w diecie?

Data dodania: 2017-10-30

Kawa jest jednym z nielicznych napojów, które mają tak szeroki zakres oddziaływania na nasz organizm. Poprawia samopoczucie, zmniejsza zmęczenie, zwiększa możliwość koncentracji, a także wpływa na metabolizm.

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Niektórzy nie potrafiliby bez niej “normalnie” funkcjonować, zwłaszcza po nieprzespanej nocy. W istocie kawa poprawia koncentrację i odsuwa zmęczenie na bok. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten napój może być także bardzo pomocny w trakcie diety. W połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednim odżywianiem zapewnia znakomite efekty.

Dlaczego właśnie kawa?

Zawarta w kawie kofeina oddziałuje na proces termogenezy. Stymuluje organizm do wytworzenia większej ilości ciepła, tak aby zapewnić jego stałą temperaturę. Jeżeli wypijemy kawę bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym, zwiększymy ilość spalanych kalorii, które będą potrzebne do wyzwolenia energii.

Jak wiadomo, kofeina oddziałuje również na nasze samopoczucie, dodając przysłowiowego „kopa”. Pobudzony do działania organizm bez wątpienia lepiej poradzi sobie w trakcie intensywnych ćwiczeń. Właśnie dlatego substancja ta jest jednym z głównych składników suplementów dostępnych na rynku.

A może zielona?

Całkiem popularna jest także zielona kawa. W swoim składzie zawiera dodatkowo kwas chlorogenowy, który obniża ilość cukru wchłanianego w przewodzie pokarmowym. Ten gatunek zawiera również więcej kofeiny. Nad zieloną kawą prowadzone są liczne badania potwierdzające jej skuteczność (np. doświadczenia tureckiego lekarza Mehmeta Oz, który udowodnił, że zielona kawa ma istotny wpływ na redukcję masy ciała.). Jeśli chciałbyś ją przetestować, jest dostępna w formie napoju oraz w kapsułkach.

Kawa odchudzi każdego? Niekoniecznie!

Jeśli jednak po przeczytaniu powyższej części artykułu pomyślałeś, że wystarczy pić kawę, aby w krótkim czasie uzyskać świetną sylwetkę – nic bardziej mylnego. A to z kilku powodów.

  • To, czy schudniesz, pijąc kawę, zależy przede wszystkim od tego, w jakiej formie ją pijesz. W większości przypadków zawartość tego napoju w kubku/filiżance jest niewielka. Zwykle przeważają tłuste śmietanki, mleko czy cukier. Chcesz wysmuklić sylwetkę? Pij espresso albo czarną kawę, bez dodatków, takich jak cukier czy syropy smakowe. Filiżanka takiej kawy ma 3-5 kcal.
  • Picie kawy da najlepsze efekty wówczas, gdy będziesz regularnie ćwiczył. Musisz także pamiętać o racjonalnym odżywianiu. Nie zrzucisz zbędnych kilogramów, jeśli będziesz dostarczał do organizmu nadmierną ilość kalorii.
  • Kawa może być świetnym dodatkiem do diety i ćwiczeń. Musisz jednak pamiętać o tym, by nie pić jej w nadmiarze. Wypita od czasu do czasu zapewni energię do ćwiczeń i pomoże spalić tkankę tłuszczową. Przesadzając, możesz nabawić się zaburzeń snu albo podatności na stres. Specjaliści sugerują, by nie pić więcej niż pięć filiżanek kawy dziennie.

Jeśli będziesz pamiętał o powyższych zasadach, kawa na pewno wpłynie pozytywnie na efekty twojej diety oraz ćwiczeń. A na tym jej dobroczynne działanie jeszcze się nie kończy. Kawa także dotleni twój organizm, poprawiając tym samym koncentrację i krążenie, polepszy perystaltykę jelit czy zmniejszy ryzyko zachorowania na marskość wątroby oraz chorobę Parkinsona. Oby tylko nie przesadzić z jej ilością!

 

kawa

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: