Kreatyna – kto i dlaczego powinien po nią sięgnąć?

Data dodania: 2018-03-29

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów wśród sportowców na całym świecie. Dzięki niej o wiele łatwiej zbudować suchą, beztłuszczową masę mięśniową. Są jednak dwa warunki, które musisz spełnić, jeśli chcesz, by zadziałała – powinieneś zadbać o odpowiednią dietę oraz regularne treningi.

Kreatyna jest nie tylko skuteczna (potwierdzają to liczne badania, prowadzone od ubiegłego wieku), ale również bezpieczna (to jeden z najmniej ryzykownych suplementów, jakie możesz przyjąć). Co ciekawe, organizm ludzki jest w stanie wytwarzać ją samodzielnie, by następnie wykorzystywać w przemianach energetycznych. W komórkach mięśniowych łączy się ona z fosforanem, a utworzona w ten sposób fosfokreatyna jest rozkładana do ATP (nośnika energii). Energia w tym procesie uwalniana jest bardzo szybko, co ma szczególne zastosowanie przy intensywnym wysiłku, np. wytężonym treningu siłowym czy sprincie.

Kreatyna dla sportowców

Związek wykazuje również inne własności, chętnie wykorzystywane przez kulturystów oraz ćwiczących na różnym poziomie zaawansowania. Mimo, że kreatyna jest metabolizowana bezpośrednio przez organizm, a także zawarta w produktach spożywczych (np. mięsie wieprzowym, wołowym czy w rybach), ilość ta jest nadal zbyt mała, aby spełnić zapotrzebowanie sportowców. Dlatego też decydują się oni na dodatkową suplementację w postaci proszku, kapsułek lub batoników.

Oprócz oczywistego wzrostu ilości fosfokreatyny w mięśniach, a co za tym idzie – zwiększonej siły oraz wytrzymałości mięśni (są w stanie dłużej wykonywać bardzo intensywne ćwiczenia) – przyjmowanie kreatyny korzystnie wpływa na przyrost masy i produkcję białka. W komórkach mięśniowych gromadzi się woda, dzięki czemu biceps, triceps i inne części ciała zaczynają wyglądać na pełniejsze, wręcz “napompowane”. Jednak przyrost masy odbywa się nie tylko na poziomie wizualnym. Możemy podnosić coraz większe ciężary i tym samym lepiej stymulować wzrost mięśni, ponieważ poprawia się nasza siła i wytrzymałość

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Louisiana State University, przyjmowanie kreatyny przekłada się również na poziom glikogenu magazynowanego w mięśniach, co ma szczególne znaczenie dla miłośników sportów wytrzymałościowych. U osób, które stosowały ją na pięć dni przed przyjmowaniem węglowodanów, poziom glikogenu wzrósł aż o 53%. Wykazano również, że działa przeciwzapalnie i zapobiega uszkodzeniom komórek po intensywnym wysiłku.

Być w formie – nie tylko fizycznej

Kreatyna spełnia ważną rolę również w przypadku osób wykonujących intensywną pracę umysłową. Wspomaga działanie mózgu, dostarczając mu dodatkowego źródła energii. Osoby, które ją przyjmują, zauważają poprawę m.in. w szybkości przetwarzania informacji oraz zapamiętywaniu. Regularne stosowanie tego suplementu obniża poziom zmęczenia psychicznego, a przy tym zapewnia lepszą pracę mózgu w obszarze funkcji poznawczych. Dzięki niemu spada także poziom stresu oksydacyjnego (spowodowanego nagromadzeniem w organizmie wolnych rodników oraz zachwianiem równowagi między nimi a antyoksydantami).

Kreatyna może przynieść naprawdę wiele korzyści dla osób pracujących nad sylwetką. Na zasłyszane mity na jej temat (które zostawiamy sobie na inną okazję) należy wziąć sporą poprawkę i jedynie odpowiednio zaplanować suplementację. Wybierz sposób dawkowania oraz formę (proszek, tabletki, kapsułki lub inne), które będą dla ciebie najbardziej odpowiednie (możesz skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem, np. podczas organizowanych przez nas co miesiąc, bezpłatnych konsultacji), i ciesz się efektami, jakie ci zapewni w połączeniu z prawidłową dietą i regularnym treningiem.

 

kreatyna

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: