Medytacja – sposób na relaks i wyciszenie po treningu

Data dodania: 2018-07-23

Równowaga ciała i umysłu sprzyja skuteczności treningów, często jednak nie docenia się jej znaczenia. Jednym z podstawowych stanów, który umożliwia osiągnięcie harmonii, jest medytacja. Dzięki niej nie tylko poczujesz się lepiej sam ze sobą, ale również poprawisz efektywność wysiłku i skrócisz czas regeneracji po jego zakończeniu.

Medytację można określić jako dążenie do oczyszczenia umysłu, uwolnienia go od zbędnych myśli oraz zagłębienia się w sygnałach, które otrzymujesz od organizmu. W zależności od ostatecznej formy, na jaką się zdecydujesz, możesz medytować zarówno samodzielnie, w ciszy, koncentrując się bezpośrednio na własnym oddechu, jak i przy pomocy instruktora.

Świetnym sposobem na wyciszenie jest uczestnictwo w zajęciach jogi (jogę sportową znajdziesz w ofercie naszego klubu Fitness Platinium Plaza). Możesz również przeplatać formy koncentracji ze sobą, stosując bardziej wymagającą bezpośrednio po zakończeniu standardowego treningu oraz uproszczoną (skupioną wyłącznie na oddechu), np. w trakcie przerwy, w pracy, kiedy tylko czujesz taką potrzebę.

Dlaczego warto?

Medytacja przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, także po zakończeniu treningu. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego jesteś narażony na dodatkowy stres. Jego odpowiednia dawka może działać na ciebie mobilizująco, regulować prawidłowe samopoczucie, a nawet wspierać spalanie tłuszczu. Niestety, nadmierny poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi może wywołać zupełnie odwrotny efekt. Jeżeli będzie utrzymywał się długotrwale, twój organizm rozpocznie szereg procesów obronnych, m.in. pojawi się uczucie zmęczenia i zniechęcenia, spadnie odporność, a nawet możesz zacząć przybierać na wadze.

Co ciekawe, poziom stresu w organizmie kumuluje się bez względu na to, czy jest spowodowany twoją pracą, życiem prywatnym, czy właśnie treningiem. Dlatego też może bardzo łatwo wymknąć się spod kontroli. Aby tego uniknąć, poświęć kilkanaście minut dziennie i zagłęb się w sobie. Według badań tajlandzkich naukowców, medytacja pomaga obniżyć poziom kortyzolu we krwi, a co za tym idzie – obniża ryzyko wystąpienia chorób, które wywołuje długotrwały stres.

Kolejnym zbawiennym oddziaływaniem medytacji jest umiejętność skoncentrowania się na każdym ruchu wykonywanym w trakcie treningu. Dzięki niej unikniesz urazów, które mogłyby wynikać z błędnej techniki, a także nauczysz się rozpoznawać sygnały, które wysyła twój organizm oraz świadomie angażować kolejne partie mięśniowe. Pozwoli ci to wyraźnie określić, w którym momencie myśl, że „się nie da”, jest tylko i wyłącznie wymówką, a kiedy rzeczywiście brak ci sił.

Pozytywne nastawienie, na którym powinieneś się skoncentrować w trakcie treningu, pozwoli ci realizować zamierzone cele. Każdy wykonywany przez ciebie ruch powinien być zaplanowany i przemyślany. Wówczas trening będzie jeszcze bardziej efektywny. Jeżeli skoncentrujesz się na „tu i teraz”, na otoczeniu (na sali, w której ćwiczysz) i obciążeniu, a pozostałe kwestie pozostawisz za sobą, odprężysz się i wyniesiesz z ćwiczeń jeszcze więcej.

Medytacja a regeneracja

Jeżeli będziesz kontrolować poziom stresu obecny w twoim życiu oraz zadbasz o prawidłowe samopoczucie i wewnętrzny spokój, twój organizm będzie mógł się skoncentrować na niezwykle ważnym etapie każdego treningu, czyli… regeneracji. Towarzyszące ci na co dzień stany zapalne i związany z nimi ból obniżają jego skuteczność. Pamiętaj – aby twój organizm mógł się prawidłowo zregenerować, powinieneś zadbać również o “zdrową psychikę”. Oczyść swoją głowę z negatywnych myśli. Po zakończeniu ćwiczeń weź głęboki wdech i ponownie przeanalizuj wykonywane ćwiczenia. Skoncentruj się na ruchu każdego z mięśni i ciesz się nim. Zwróć uwagę na postępy, które wykonałeś od ostatniej sesji.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: