Najlepsze sposoby na walkę z jesiennym przesileniem

Data dodania: 2018-09-28

Choć lato zawsze trwa 3 miesiące i jesień co roku przychodzi o tej samej porze, niemal wszyscy wyglądamy wówczas na zaskoczonych. Niezbyt chętnie wyciągamy z szafy ciepłe kurtki, a nad głowami po raz kolejny rozkładamy smętnie parasole. Coraz dłuższe wieczory zabierają energię, która latem napędzała nas do działania. To normalne – dopada nas jesienne przesilenie. Na szczęście można z nim walczyć!

Niektórzy twierdzą, że jesienne przesilenie to wymysł, którym leniwi ludzie tłumaczą swój brak produktywności, tymczasem absolutnie nie jest to zjawisko, które powinno się ignorować. Jest znacząca grupa ludzi, która reaguje na zmianę pogody oraz diety (latem odżywiamy się znacznie lżej i zdrowiej niż jesienią, kiedy to zaczynamy sięgać po tłuste i kaloryczne potrawy). Przyczyny jesiennego przesilenia należy doszukiwać się również w zmniejszonej aktywności fizycznej, rzadszych spacerach na świeżym powietrzu oraz drastycznym spadku ilości światła, które do nas dociera każdego dnia. Naukowcy ukuli nawet sformułowanie – choroba afektywna sezonowa (Seasonal Affective Disorder, w skrócie SAD) – które opisuje okresowe objawy, występujące po nastaniu jesieni bądź zimy.

Depresja sezonowa może stać się poważnym problemem, jeśli ją zignorujesz. Dlatego gdy zaczynasz odczuwać takie objawy, jak apatia, smutek, lęk, spadek libido czy przewlekłe zmęczenie, zacznij z tym walczyć. Najbardziej narażone na chorobę afektywną sezonową są kobiety. Najczęściej dosięga osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Jak walczyć z jesiennym przesileniem?

Jesienne przesilenie nie minie, jeśli raz czy dwa zrobisz coś, co lubisz, co doda ci adrenaliny lub pobudzi endorfiny do działania. Walka z chorobą afektywną sezonową może wymagać nieco więcej wysiłku. A już na pewno najlepiej jest jej zapobiegać niż ją później leczyć. Jeśli masz obawy, że wkrótce może cię dopaść, zastosuj się do poniższych wskazówek.

1. Przede wszystkim – bez gwałtownych ruchów

Początek rzeczywistej (nie kalendarzowej) jesieni jest ruchomy, ale można przyjąć, że przypada na koniec września/początek października. Gdy tylko zauważysz jej pierwsze oznaki, zacznij przechodzić z trybu letniego na jesienny w sposób łagodny – zarówno pod względem ubioru, jak i diety. Po kurtki, płaszcze i szaliki sięgaj stopniowo, unikaj też rewolucji na talerzu.

Zachowaj w mieszkaniu trochę skarbów lata, które pozwolą ci je na dłużej zatrzymać. Mogą to być pamiątki po wakacjach czy ulubione, typowo letnie dekoracje. Zadbaj o przyjemne oświetlenie oraz kolory w swoim otoczeniu.

2. Zdrowie to podstawa

Jeśli jesienią dopadnie cię przeziębienie, jesienna chandra jest raczej nieunikniona. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie trochę bardziej o siebie zadbać. Podstawą – jak przez cały rok – jest zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna (wiemy, zrobiło się chłodno i ciemno, spadła ci motywacja, ale nie pozwól, by to sprawiło, że porzucisz treningi!).

Jesienią pogoda bywa kapryśna. Choć w ciągu dnia temperatura może sięgać nawet do 25 stopni, poranki i wieczory bywają naprawdę chłodne. Ubieraj się więc “na cebulkę” – w ten sposób unikniesz przegrzania, ale i nie zmarzniesz.

Ważny dla zdrowia jest również sen – jesienią szczególnie zadbaj o to, by się wysypiać. 6 godzin to absolutny obowiązek i nieoceniony dar dla twojego samopoczucia. Jeśli będziesz sypiać krócej, zwiększysz ryzyko zachorowania (w okresie jesiennym wirusy i bakterie zbierają swoje żniwo).

W tym okresie suplementuj witaminę D. Najlepiej tę, którą dostaniesz tylko dzięki recepcie od lekarza – suplementy nie zawsze okazują się skuteczne. Wzbogać również swoją dietę o składniki poprawiające odporność, jak czosnek czy miód.

3. Małe przyjemności zawsze w cenie

Pomimo, że coraz dłuższe i chłodniejsze popołudnia oraz wieczory sprawiają, że masz ochotę zaszyć się w domowym zaciszu, postaraj się przełamać i wyjść poza cztery ściany mieszkania. Może znajdziesz coś w kinie albo teatrze? Albo umówisz się na masaż? Albo wyjedziesz ze znajomymi do spa na weekend? Już teraz zaplanuj, co chciałbyś zrobić tej jesieni, niezależnie od tego, jaka będzie pogoda. Jednak staraj się przesadnie nie wysilać – przemęczenie może tylko pogorszyć sprawę. Dbaj o siebie, rozpieszczaj się i ciesz się nawet najdrobniejszymi rzeczami. To działa!

jesienne-przesilenie

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: