Najlepsze sposoby na zwiększenie motywacji do treningów

Data dodania: 2018-01-18

Nowy rok często określa się mianem niezapisanej księgi, którą chcemy wypełnić tak, aby była jeszcze ciekawsza niż poprzednia. W związku z tym podejmujemy szereg postanowień, m. in. w zakresie prowadzenia aktywności fizycznej oraz zmiany diety. Problem jest jednak następujący – o większości z nich zapominamy zazwyczaj już w styczniu.

Brak motywacji do dalszej pracy to problem, z którym na pewnym etapie swojej przygody ze sportem mierzy się chyba każdy ćwiczący. Najczęściej jest konsekwencją nieodpowiednio wyznaczonych celów – wybieramy te zbyt mało istotne lub niemożliwe do wykonania.

Każde postanowienie powinno być realne. Nie chodzi nam o to, aby komukolwiek podcinać skrzydła, ale zwrócić uwagę na to, by poważnie się zastanowić. Założenie „zrzucę 30 kg w miesiąc” jest niemożliwe do urzeczywistnienia w bezpiecznych dla organizmu warunkach (przyjmuje się, że powinno się zrzucać maksymalnie kilogram-półtora na tydzień), ale również wywołuje ogromną presję wraz z ostatecznym poczuciem, że „skoro się nie uda, to nie warto”.

Początek nowego roku to idealny czas, aby zabrać się za siebie i zacząć pracę nad sylwetką marzeń. Motywacja jest jednym z ważniejszych elementów, dzięki któremu nie odpuścisz w chwilach największego rozleniwienia i nie zwątpisz w sens treningów. Poznaj trzy sprawdzone sposoby na to, by nie opuściła cię przez długi czas.

1. Odpowiedz sobie na proste pytanie…

Jedną z podstawowych kwestii, o których zapominamy, wybierając się na trening, jest powód, dla którego właściwie ćwiczymy. W dzisiejszych czasach sport jest modny. Najlepszym dowodem na to są kluby fitness pękające w szwach (pomimo, że jest ich coraz więcej i są coraz większe) oraz biegacze czy rowerzyści widoczni na każdym kroku. Nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego właściwie tak ważny jest zdrowy styl życia ani co dzięki niemu zyskujemy. Mechanicznie podnosimy ciężary i stawiamy kolejne kroki na bieżni.

Koniec z tym.

Przed dzisiejszym treningiem zastanów się nad korzyściami, jakie ci przynosi. Być może jest to twój własny sposób na rozładowanie codziennego stresu. Albo dawka endorfin niezbędna do przetrwania najzimniejszego i najciemniejszego okresu w roku. Może to szansa na coraz lepsze poznawanie samego siebie – swoich ograniczeń, pokonywanie ich… A może do tej pory nie mogłeś siebie zaakceptować i, ćwicząc, starasz się stworzyć swoją lepszą wersję?

Dlaczego właściwie ćwiczysz?

2. Uporządkuj i rozpisz swoje postanowienia

Najgorszym treningiem jest ten, który niczemu nie służy. Po serii kilku takich pewnie dojdziesz do wniosku, że mógłbyś inaczej spożytkować ten czas i w klubie więcej się już nie pojawisz.

Aby sesja ćwiczeniowa stała się ważnym punktem twojego dnia, określ, co możesz dzięki niej zyskać. Jaki trening wykonasz? Czy będzie służył rozbudowie twojej sylwetki, czy utracie nadmiaru kilogramów? A może zależy ci na poprawie wytrzymałości?

Doprecyzuj ogólne zamierzenie i tym samym uczyń je możliwym do osiągnięcia. Ile kilogramów chcesz zgubić? Jaki chciałbyś mieć rozmiar bicepsa? Jeśli biegasz, do osiągnięcia jakiego czasu czy dystansu będziesz dążył?

Skup się na jednym celu. Przy pomocy kilku pytań określ czas, sposób oraz środki do jego realizacji.

Na przykład:

Co?
Zgubię 5 kg.

Jak?
Trening siłowy (sesja 1,5h) + trening aerobowy (sesja 45 minut) + dieta o obniżonym bilansie kalorycznym, o zrównoważonej zawartości białek, węgli i tłuszczów.

Kiedy?
Trening siłowy 2 x tydzień + trening aerobowy 2 x tydzień (oddzielne dni tygodnia).

Do kiedy?
Do marca 2018 roku.

3. Uwierz we własne możliwości

Tym, czym mistrzowie świata różnią się od znacznej części społeczeństwa, jest ich wiara we własne siły oraz gotowość do podporządkowania całego życia marzeniom, które chcą spełnić. Zbyt często rezygnujemy z realizacji własnych planów tylko dlatego, że wydają się nam zbyt oddalone lub korzystamy z rad osób trzecich. Tymczasem one często zazdroszczą nam odwagi, chęci i determinacji – właśnie dlatego starają się podciąć skrzydła. Nie patrz na nich i uparcie dąż do celu.

Otaczaj się osobami, które – widząc, jak ważny jest dla ciebie twój cel – będą motywować cię do działania, a nie ściągać w dół. W przypadku treningów dobrym sposobem jest uczestnictwo w zajęciach grupowych. Możliwość wzajemnego śledzenia postępów między uczestnikami działa zbawiennie dla tych, których motywacja zaczyna niebezpiecznie spadać.

motywacja

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: