Nietolerancje pokarmowe – jak rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Data dodania: 2020-03-14

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nietolerancjach pokarmowych. Nie tylko dlatego, że to nośny temat. Po prostu mamy coraz lepszy dostęp do wiedzy i wyników wielu nowych badań.

Czy ty także powinieneś się zainteresować tym zagadnieniem? Kiedy możesz podejrzewać, że nietolerancje pokarmowe dotyczą także ciebie? Jeśli to również twój problem, warto dobrze go poznać, by nie dopuścić do obniżenia jakości i komfortu swojego życia.

Nietolerancja pokarmowa

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, czym jest i skąd bierze się nietolerancja pokarmowa. Najprościej mówiąc, to nietypowe dolegliwości ze strony ciała na spożyty pokarm. Wynikają z nieprawidłowej reakcji twojego układu immunologicznego. Ważne, żeby pamiętać, że objawy nietolerancji pokarmowej cechuje przewlekły charakter.

Niestety, nieprawdą jest, że nietolerancje na różne pokarmy dotykają jedynie układu trawiennego. To mocne uproszczenie. Tak naprawdę mogą objawiać się ze strony niemal wszystkich układów i narządów. Najpowszechniejsze są natomiast zaburzenia żołądkowo-jelitowe i problemy skórne. Rzadziej pojawiają się zmiany zachowania czy bóle głowy.

Objawy nietolerancji pokarmowej

W wyniku połączenia się przeciwciał z alergenami pokarmowymi powstają specjalne kompleksy. Ich największe stężenie można zaobserwować zawsze po upływie ok. 24-48 godzin od spożycia produktu, który szkodzi danej osobie. Jak wspominaliśmy, warto zdawać sobie sprawę, że mogą się one zlokalizować w naprawdę różnych miejscach, przez co stan zapalny może dawać różne objawy. Standardowo objawy nietolerancji powinny zniknąć po ok. 4 dniach od zaprzestania przyjmowania danej grupy posiłków.

Dlaczego nietolerancje pokarmowe nie mogą być bagatelizowane?

Okazuje się, że nietolerancje pokarmowe znacznie częściej dotykają osoby chorujące na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Ich występowanie może wyraźnie nasilić stałe objawy. W przypadku jakich chorób należy pozostać szczególnie wyczulonym na reakcje swojego organizmu?

 • Hashimoto,
 • otyłość,
 • depresja,
 • zespół jelita drażliwego,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • insulinooporność,
 • ADHD.

Co może być przyczyną powstawania nietolerancji pokarmowych?

Oczywiście, lekarze nie mają żadnych wątpliwości. Najczęstszą przyczyną pojawienia się nietolerancji na pokarmy jest nieszczelność bariery jelitowej. To właśnie przez nią do krwiobiegu przedostają się niestrawione białka pokarmowe, patogeny i toksyny bakteryjne. Co może powodować rozszczelnienie jelit?

Bardzo powszechną przyczyną jest przewlekłe leczenie. Dlatego nietolerancje pokarmowe często dotyczą osób, które leczą się antybiotykami, przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne czy przeszły lub są w trakcie chemioterapii lub radioterapii.

Rozszczelnienie jelit będące bezpośrednią przyczyną pojawienia się nietolerancji pokarmowej może powodować również zła dieta. Powoduje je nie tylko nadmiar mięsa i niedobór warzyw i owoców, ale także obecność konserwantów i sztucznych dodatków w spożywanej żywności. Dlatego szacuje się, że alergie i uczulenia dotyczą już ponad połowy Polaków.

Nietolerancje pokarmowe często stają się problemem osób zmagających się z zaburzeniami jelitowymi. Niekorzystne działanie ma także nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest również przewlekły stres, który zaburza prawidłową pracę mikroflory jelitowej.

nietolerancje-pokarmowe

 

Jak sobie radzić z nietolerancją pokarmową?

Przede wszystkim należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza. To on skieruje cię na testy na nietolerancje pokarmowe i prawidłowo odczyta ich wyniki. Dietetyk wyposażony w tę wiedzę powinien pomóc ci w ułożeniu takiego jadłospisu, który wykluczy szkodliwe dla ciebie produkty spożywcze. Jednocześnie należy pamiętać, by codzienna dieta dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Można jednak wyróżnić podstawowe działania, będące wsparciem terapii nietolerancji pokarmowych:

 1. dieta eliminacyjna, którą stosuje się w przypadku silnych reakcji alergicznych – polega na zupełnym usunięciu z jadłospisu produktów spożywczych wywołujących niechciane reakcje,
 2. dieta rotacyjna, którą mogą stosować osoby zauważające u siebie lekkie reakcje – w niej zamiennie spożywa się pokarmy alergizujące i tolerowane,
 3. stosowanie probiotyków, które „zasilają” mikroflorę jelitową w żywe kultury bakterii o właściwościach prozdrowotnych.

Dobra wiadomość jest taka, że większość nietolerancji pokarmowych jest odwracalna. Gdy więc będziesz stosował się do zaleceń lekarza i przestrzegał diety rozpisanej przez fachowca, możesz znacząco osłabić dręczące cię objawy lub nawet całkiem cofnąć utrudniające życie schorzenie.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: