Odżywki białkowe – kto i ile powinien ich spożywać?

Data dodania: 2017-09-19

Białko pełni bardzo ważną funkcję w funkcjonowaniu organizmu. Jego odpowiednia ilość jest kluczem do sukcesu osób pracujących nad sylwetką. To właśnie dlatego coraz popularniejsze są odżywki, które pozwalają wypełnić niedobór protein i urozmaicić naszą codzienną dietę.

Odżywki mogą „uratować” nas w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu niezbędnych ilości białka w spożywanych pokarmach. W sklepach dla sportowców pojawia się ich coraz więcej i są coraz bardziej różnorodne. Ba, niektóre są już dostępne nawet w zwykłych marketach. To dowód na ich rosnącą popularność. Warto jednak podkreślić, że odżywki powinny być jedynie uzupełnieniem zbilansowanej diety. Ich nadmierne stosowanie może zakwasić organizm, a nawet rozregulować pracę układu pokarmowego.

Czy odżywki są niezbędne?

Na początku przygody z siłownią niejednokrotnie zastanawiamy się, jakich środków najlepiej użyć, aby uzyskać satysfakcjonujące nas efekty. Kluczem do sukcesu są dwa elementy: trening i odpowiednio zbilansowana dieta. To właśnie ten drugi będzie w głównej mierze decydował o utracie wagi czy możliwości budowania tkanki mięśniowej.

Stosowanie odżywek białkowych od pierwszego treningu mija się z celem. Najlepiej próbować swoich sił z produktami, w których zawartość protein jest wysoka, a poza tym w stu procentach naturalna (jeżeli zastanawiasz się, w których produktach znajdziesz najwięcej białka, przeczytasz o tym w naszym artykule).

Kto powinien spożywać odżywki białkowe?

Bardzo często tego typu środki kojarzą się głównie z napakowanymi kulturystami,  oczywiście płci męskiej. Jednak tak naprawdę po odżywki możemy sięgać bez względu na naszą płeć. Z tych samych środków z powodzeniem mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dobierając ich dawkę „pod siebie”.

Odżywki białkowe polecamy głównie osobom, które przy wytężonym treningu (w szczególności siłowym) nie są w stanie dopełnić zapotrzebowania na białko. Sprawdzą się one również u osób odchudzających się – dostarczanie odpowiednich ilości protein sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu tzw. suchej tkanki mięśniowej.

Dlaczego warto?

Wracając do samego początku, warto zadać sobie pytanie: co właściwie możemy zyskać dzięki dodatkowej porcji białka? W skrócie – ten składnik diety wspomaga regenerację naszego organizmu, uczestniczy w budowie komórek tkanki mięśniowej oraz reguluje metabolizm.

W trakcie pracy nad sylwetką staje się niemal niezbędne. Pozwala na rozbudowę mięśni, które zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie energetyczne. W konsekwencji organizm może wykorzystywać znacznie większe pokłady tkanki tłuszczowej. Ponadto usprawnia metabolizm, więc sam proces spalania kalorii zachodzi jeszcze intensywniej (a mogłoby się wydawać, że białko nie sprzyja odchudzaniu – nic bardziej mylnego!). Oczywisty jest również wpływ protein na przyrost tzw. suchej masy mięśniowej.

Jak dużo odżywek białkowych można spożywać?

Należałoby przytoczyć regułkę powtarzaną na opakowaniach większości odżywek – o tym, że produkt powinien stanowić jedynie uzupełnienie dla odpowiednio zbilansowanej diety, a nie jeden z jej podstawowych elementów. Odżywka znakomicie sprawdzi się jako „przyprawa” do śniadania na słodko czy dodatek do koktajlu przed czy po treningu.

Jej spożycie nie powinno być jednak zbyt duże. Pamiętaj, że nadmierna ilość białka dostarczana do organizmu może ci zaszkodzić. Ale jak obliczyć jego prawidłowe dzienne spożycie? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku każdego ćwiczącego będzie ono inne. Zależy od płci, wieku, wzrostu, wagi, częstotliwości ćwiczenia oraz celu treningowego. Przykładowo:

  • mężczyzna w wieku 25 lat, o masie ciała 70 kg i wzroście 176 cm, ćwiczący trzy razy w tygodniu i chcący przybrać na wadze – powinien spożywać około 120 gramów białka dziennie;
  • mężczyzna w wieku 35 lat, o masie ciała 80 kg i wzroście 185 cm, ćwiczący ciężko cztery razy w tygodniu i chcący przybrać na wadze – powinien spożywać około 130 gramów białka dziennie;
  • kobieta w wieku 27 lat, o masie ciała 60 kg i wzroście 165 cm, ćwicząca umiarkowanie dwa razy w tygodniu i chcąca stracić na wadze – powinna spożywać około 95 gramów białka.

Jak widzisz, różnice są wyraźne, a niedobór bądź nadwyżka w postaci np. 10 gramów może ci dość wyraźnie utrudnić osiągnięcie celu. Dlatego zanim zaczniesz układać dietę i zaplanujesz spożycie odżywek białkowych, skorzystaj z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów, a najlepiej skonsultuj się z instruktorem bądź dietetykiem. Oczywiście znajdziesz ich w naszych klubach 🙂

Przydatna w doborze odpowiedniej odżywki może okazać się również wiedza o ich podstawowych rodzajach. Najczęściej nie zwracamy na nie zbyt dużej uwagi, tymczasem koncentraty, izolaty i hydroizolaty różni nie tylko smak i cena, ale także czas wchłaniania i zawartość węglowodanów, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia.

Pamiętaj, że do końca września w Fitness Platinium duży shake białkowy kupisz w cenie małego czyli za 5 zł! Promocja obowiązuje we wszystkich klubach w Krakowie i Skawinie.

 

odzywki-bialkowe

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: