Pilates – sposób na zdrowy kręgosłup i piękną sylwetkę

Data dodania: 2017-07-04

Pilates kojarzy się najczęściej z ćwiczeniami ułatwiającymi uzyskanie poprawnej postawy ciała. To prawda, wzmacniają one mięśnie podtrzymujące kręgosłup, dzięki czemu nasza sylwetka staje się bardziej prosta, a nam jest się o wiele łatwiej poruszać. Ale to nie wszystko. Pilates angażuje niemal wszystkie partie mięśniowe, a co za tym idzie – znakomicie wysmukla, ujędrnia oraz kształtuje nasze ciało.

Trening został wynaleziony na początku ubiegłego stulecia przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa. Jego celem było ułatwienie powrotu do formy kontuzjowanym sportowcom i tancerzom. Jednak ze względu na swoje właściwości szybko wzbudził on również zainteresowanie osób, które aktywnością fizyczną zajmowały się wyłącznie amatorsko.

Pilates jest techniką ćwiczeń, która odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu naszej sylwetki. Dzięki niej jesteśmy w stanie ładnie wyrzeźbić i zarysować mięśnie bez ich nadmiernego rozbudowywania. Szczególnie skuteczna okazuje się w pracy nad dolną partią mięśni brzucha. Osiągnięcie wymarzonych efektów tej newralgicznej części ciała zazwyczaj sprawia niemałe problemy. Jednak połączenie ćwiczeń wykorzystywanych w technice pilatesu z odpowiednią dietą może doprowadzić do osiągnięcia tego celu bez większych trudności. Także dzięki temu, że podczas treningu angażowane są mięśnie głębokie.

Co ciekawe, trening ten poprawia również równowagę, elastyczność ciała, a nawet koordynację ruchową. W tej technice ćwiczeń najistotniejsza nie jest liczba wykonanych powtórzeń czy sam rodzaj ruchu i przyjmowanych pozycji. Kluczową kwestią jest zaangażowanie do pracy najgłębszych mięśni całego ciała. Kolejne powtórzenia wykonywane są powoli, z dużą koncentracją. W czasie treningu nie spalimy co prawda tylu kalorii, ile moglibyśmy chociażby podczas interwałów, ale jest to forma ćwiczeń idealna do tego, aby osiągnąć harmonię ze swoim ciałem.

Ze względu na to, że pilates jest treningiem bardzo bezpiecznym, do jego wykonywania zachęca się wszystkich. Na co dzień wykorzystywany jest nawet w rehabilitacji (pod okiem fizjoterapeuty). Może być podejmowany zgodnie z pierwotnym założeniem autora techniki, tj. przy powrocie do aktywności po kontuzjach i urazach, ale także przez kobiety w ciąży. Ćwicząc najgłębsze mięśnie, panie przygotowują swój organizm do ogromnego wysiłku, jakim będzie dla nich poród. Niezbędna jest jednak konsultacja z lekarzem, czy w obecnym stanie jakikolwiek dodatkowy ruch będzie zalecany.

Pilates to wszechstronny trening, który można polecić w zasadzie każdemu, niezależnie od celu ćwiczeń oraz stopnia zaawansowania. Najlepiej, abyś włączył do swojego programu treningowego chociaż jedną sesję w takim charakterze (tak, aby twoje mięśnie oprócz wzmożonej pracy zostały również odpowiednio rozciągnięte, a w dalszej kolejności rozluźnione). Zajęcia tego typu odbywają się w naszych klubach kilka razy w tygodniu, więc z pewnością znajdziesz dogodny dla siebie termin.

 

pilates_fitness_platinium

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: