Poznaj lepiej swój typ sylwetki

Data dodania: 2020-09-08

Poznanie swojego typu sylwetki jest ważne nie tylko ze względu na modę, ale także efektywne ćwiczenie.

Praca nad sylwetką przyniesie tym lepsze efekty, im lepiej dopasujemy plan treningowy do naszych naturalnych predyspozycji. To, jakie ćwiczenia sprawdzą się najlepiej, determinuje m.in. rodzaj sylwetki. Należy jednak pamiętać o tym, że efektywne dopasowanie zestawu ćwiczeń do treningowych celów jest sprawą indywidualną i powinno być konsultowane z trenerem personalnym.

Warto jednak spojrzeć na podział budowy według somatotypów i zobaczyć, jaki typ sylwetki reprezentujemy. Jej znajomość może urozmaicić nasze zestawy ćwiczeniowe.

Sylwetka ektomorficzna

Dla jednych ten rodzaj sylwetki to powód do niepokoju, dla innych zaś źródło szczęścia. Osoby o tym typie figury zazwyczaj nie muszą przejmować się swoją wagą. To osoby o tzw. drobnej budowie – cechują je długie kończyny, wąska łabędzia szyja, wąskie barki i niewielki ogólny udział tkanki tłuszczowej (osoby te bywają także wysokie, ale to nie reguła). Jednak również osoby z tego typu sylwetką napotykają problemy – często występuje u nich słabo zarysowana, dość szeroka talia i zaokrąglony brzuszek. Posiadaczom tego typu sylwetki poleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie, a także kręgosłup, gdyż wykazują tendencję do garbienia się.

Najlepszy rodzaj treningu dla sylwetki ektomorficznej

Przy tego typu sylwetce – z racji na bardzo dobre znoszenie ćwiczeń – zalecany jest trening siłowy z dużym obciążeniem. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z treningu aerobowego w ramach rozgrzewki czy w celu poprawienia ogólnej kondycji organizmu. Lepiej jest wykonywać wówczas mniej powtórzeń, za to dbać o ich dokładność. Osoba o tego typu sylwetce powinna często odwiedzać siłownię. W jej przypadku zbudowana masa mięśniowa może bardzo szybko zanikać.

Sylwetka mezomorficzna

Nazwa tej sylwetki związana jest z pierwotnymi, najsilniej rozwiniętymi zespołami komórek w okresie zarodkowym. Ten typ sylwetki najczęściej występuje wśród mężczyzn. To tzw. mocna budowa z silnym układem kostnym i mięśniowym. Osoby o tym typie sylwetki mają szeroką klatkę piersiową, intensywnie rozwinięte przedramiona i ramiona oraz mocno umięśnione łydki. Duża ilość mięśni stanowi dobrą bazę do treningu siłowego. Regularny trening połączony z dobrą dietą może pomóc w zbudowaniu atletycznej sylwetki.

Najlepszy rodzaj treningu dla osób z sylwetką mezomorficzną

Wielu specjalistów uważa, że przy tym typie sylwetki można ćwiczyć praktycznie jak się chce, a efekty i tak będą bardzo dobre. U mezomorfików wystarczy niewielkie pobudzenie mięśni, aby sylwetka stawała się coraz lepsza. Jeśli jednak oczekujemy konkretnych porad, to w tym przypadku warto postawić na trening pogłębiający z coraz większym obciążeniem. Nie zaszkodzi również aktywizacja stawów np. poprzez stretching. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, zawierającą produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, ryby, orzechy i warzywa strączkowe, nabiał.

Sylwetka endomorficzna

To tzw. krągła budowa ciała, najczęściej występująca wśród kobiet. Często w parze z nią idzie powolna przemiana materii i problemy z tarczycą, które mogą objawiać się m. in. szybkim przybieraniem na wadze. Osoby o tego typu sylwetce mają mocne uda i ramiona oraz stosunkowo delikatne łydki i przedramiona. W sylwetce endomorficznej większą część mięśni przykrywa tłuszcz, dlatego aby zobaczyć efekty treningu, reprezentanci tej grupy powinni być naprawdę systematyczni i zdeterminowani, jak również powinni pamiętać o niskokalorycznej diecie.

Najlepszy rodzaj treningu dla osób z sylwetką endomorficzną

Aby osiągnąć efekty, endomorficy muszą niestety stosować trudniejszy i cięższy trening niż w przypadku osób o pozostałych typach sylwetek. Nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej można pokonać tylko poprzez ścisłą dietę oraz wymagający trening. Podczas stosowania diety zdecydowanie należy postawić na redukcję kalorii – bez niej osoby te nie stracą ani grama. Do tego należy dołożyć ćwiczenia cardio na bieżni, rowerku i stepperze. Przy rzeczywistej systematyczności uzyskane efekty mogą być naprawdę zadowalające.

Bez względu na to, jaki rodzaj sylwetki posiadamy, warto ją określić, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał, a także efektywnie rozplanować trening. Właściwie dobrane ćwiczenia będą nie tylko przyjemniejsze, ale również bardziej korzystne dla wyglądu.

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: