Recepta na zdrowy kręgosłup

Data dodania: 2017-09-26

Prowadzisz siedzący tryb życia i spędzasz długie godziny pracując za biurkiem? Możesz mieć pewność, że jeśli do tej pory nie miałeś problemów z plecami, prędzej czy później zaczną doskwierać Ci ich bóle. Jak z nimi walczyć? Czy jest jakiś sposób, by sobie z nimi poradzić? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

 

Skutki siedzącej pracy

Najnowsze statystyki pokazują, że około 70% osób czynnych zawodowo wykonuje swoją pracę za biurkiem. Jak się okazuje, w konsekwencji wpływa to negatywnie na postawę całego ciała. Wielogodzinne siedzenie dzień w dzień w jednej pozycji osłabia mięśnie i więzadła, które mają za zadanie utrzymywać kręgosłup w prawidłowej pozycji. W dłuższej perspektywie czasu prowadzi to nawet do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

 

Zwyrodnienie kręgosłupa – choroba cywilizacyjna

Czy wiesz, że siedząc obciążasz kręgosłup dwukrotnie bardziej niż stojąc? Mięśnie stają się słabe, dochodzi do deformacji, zesztywnień i zwyrodnień stawów. Zwyrodnienie kręgosłupa jest przez lekarzy nazywane chorobą cywilizacyjną, a jej początkowe stadium zwykle pozostaje niezauważalne. Wśród objawów jest m.in. ból promieniujący do barku, ręki, pośladka, uda, łydki czy stopy. Siedzący tryb życia wywołuje boleści w różnych częściach kręgosłupa i w dalszym stadium choroby bywa na tyle uporczywy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. To choroba, która w dzisiejszych czasach w dużej mierze dotyka ludzi młodych, nawet tych przed 30. rokiem życia.

 

Co robić, by nie bolało? Ćwiczyć!

Co zrobić, by nie dopuścić do opisanych wyżej dolegliwości? W tym wypadku kluczowa jest aktywność fizyczna. Jeśli Twoje obowiązki zawodowe zmuszają Cię do wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji, zainwestuj w specjalną poduszkę korekcyjną. Możesz również robić sobie kilkuminutowe przerwy od pracy, które przyniosą ulgę. Pamiętaj jednak, że bez wprowadzenia do swojego planu aktywności fizycznej, nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. Lekarze zalecają regularne spacery, pływanie oraz jazdę na rowerze.

 

Zajęcia w Fitness Platinium

W naszej ofercie znajdziesz m.in. zajęcia Zdrowy kręgosłup. To trening wzmacniający mięśnie stabilizujące kręgosłup. Ćwiczenia pomagają zapobiegać schorzeniom kręgosłupa oraz minimalizują skutki jego przeciążeń. Relaksacyjna forma ćwiczeń pozwala w sposób bezpieczny uelastycznić mięśnie pleców i zmniejszyć ich napięcie, jednocześnie ucząc prawidłowej postawy i nawyków ruchowych.

Osobom, które wiele godzin spędzają za biurkiem, polecamy również Pilates oraz Pilates/Stretching. To zajęcia z nurtu Body&Mind, których podstawą jest wykonywanie ćwiczeń w rytmie własnego oddechu i pełnej koncentracji. Trening ten, prowadzony przy spokojnej muzyce, wzmacnia głębokie mięśnie brzucha, pleców i miednicy oraz wyrabia nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Podczas stretchingu skupiamy się na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i na ćwiczeniach rozciągających, poprawiających elastyczność mięśni oraz zwiększających zakres ruchu w stawach,

Jesteś miłośnikiem pływania? Odwiedź nasz basen w klubie przy ul. Wadowickiej. Zapisz się na zajęcia online.  Gwarantujemy, że Twój kręgosłup się za to odwdzięczy. ?

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: