Sery – jak wybrać najlepsze dla ciebie?

Data dodania: 2019-03-21

Jak wybrać najlepszy ser, kiedy ich wybór jest tak szeroki? Możemy przebierać w rodzajach: żółte, białe, topione, sprzedawane na wagę lub te w hermetycznych opakowaniach… A to dopiero początek! Łatwo dostępne są również sery z dodatkami, zawierające zioła czy różnego rodzaju warzywa. Wybór nie jest wcale taki prosty i absolutnie nie powinniśmy kierować się tylko smakiem. Wiele serów dostępnych w sklepach składem… w niczym nie przypomina sera!

W procesie produkcji 1 kg białego sera powinno się użyć około 2-4 litrów mleka. Co ciekawe, do wytworzenia kilograma żółtego potrzebne jest ich nawet 12! Oznacza to, że już samo przygotowanie jest naprawdę drogie i dlatego wielu producentów idzie drogą na skróty. Niestety, coraz częściej zastępuje się mleko znacznie tańszymi wypełniaczami – ulepszaczami, barwnikami i konserwantami. Jeśli ładnie zapakuje się tego rodzaju produkt i umieści go wśród prawdziwych serów, na pierwszy rzut oka niczym nie będzie się różnił. Jednak po otworzeniu opakowania będzie się można szybko przekonać, że w smaku jest podobny do niczego, a jego konsystencja pozostawia wiele do życzenia.

Jak rozpoznać ser?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale nazwa „ser” jest chroniona i na podstawie przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej można używać jej jedynie w przypadku produktów wykonanych w 100% z mleka. Zatem nic, co ma w sobie choćby śladowe ilości czegokolwiek innego, co miałoby je zastępować, nie powinno się pod nią ukrywać. Każdy produkt, w którym mleko zostało zastąpione np. tłuszczem roślinnym, nie może być także nazywany „serem dietetycznym”, co początkowo wielu producentów robiło. Niestety, obecnie również całkiem skutecznie oszukują konsumentów.

Mimo tego, że mają obowiązek opisywać swoje produkty jako „seropodobne”, stosują nieuczciwe zasady. Bardzo często możesz zobaczyć krótkie, kojarzące się z prawdziwymi wyrobami hasła, np. gouda czy edamski. Dopóki nie pada słowo „ser”, wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Często kupujemy również sery topione. Jeśli i ty je lubisz, wybieraj te, które w składzie mają żółty ser twardy lub miękki z dodatkiem przetworów mlecznych. Unikaj przede wszystkim podróbek, które mają bardzo dużo wody (często więcej niż samego sera!). Zwróć również uwagę na ilość zagęszczaczy i konserwantów.

Jak kupić dobry ser?

To bardzo ważna kwestia, bo – jak już wspominaliśmy – niekoniecznie „gouda” czy „edamski” okażą się prawdziwym serem. Sprawdzaj składy i unikaj tych, w których znajduje się coś więcej niż mleko, podpuszczka, bakterie kwasu mlekowego i sól. Tyle tak naprawdę wystarczy, by nadać produktowi odpowiednią jakość i smak.

Pamiętaj, że możesz także poznać skład sera kupowanego na wagę. Kupujący ma prawo otrzymać do wglądu etykietę opakowania zbiorczego. Jeśli sprzedający ci tego odmawia, lepiej po prostu zmień sklep, w którym się zaopatrujesz. W tym miejscu warto także podkreślić, że sery pakowane próżniowo najczęściej mają w składzie znacznie więcej konserwantów i szybciej wysychają, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są zakupy na wagę.

Najczęściej stosowanym dodatkiem jest tłuszcz roślinny, który ma ogromny wpływ na strukturę oraz smak produktu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz to, co najlepsze – zwróć uwagę na symbol elipsy z 8-cyfrowym numerem identyfikacyjnym mleczarni. Oznacza to, że dana firma podlega stałej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.

sery

Nie musimy chyba przypominać, że kupując ser (i nie tylko), powinieneś sprawdzić jego termin przydatności do spożycia. Musisz zdawać sobie sprawę, że twarogi pozostają świeże naprawdę krótko, niezależnie od formy ich zapakowania. Biały ser należy spożyć do dwóch dni od otwarcia, a twarożek czy serek homogenizowany – w ciągu 24 godzin. Jeśli producent twierdzi, że możesz przechowywać jego ser nawet kilka miesięcy, z pewnością zastosował w nim dużo konserwantów.

Zwróć uwagę na konsystencję i strukturę produktu. Dobry żółty ser nie kruszy się i nie skleja, gdy go pokroisz. Uważnie przyjrzyj się także rozmieszczeniu dziur. W twardych serach powinny być rozmieszczone regularnie, a ich kształt powinien być owalny lub lekko podłużny. W wersji miękkiej oczka mogą występować naprawdę sporadycznie.

Nie bez znaczenia pozostaje także kolor kupowanego sera. Choć generalnie zależy on od gatunku, warto dokładnie przeczytać skład tych o jaskrawożółtej barwie. Najczęściej będą one bogate w sztuczne barwniki.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: