Siedem kroków do wymarzonej sylwetki

Data dodania: 2017-06-12

Droga do wymarzonej sylwetki jest długa i pełna wyrzeczeń, a zanim zobaczysz pierwsze efekty swojej pracy, musisz stawić czoła wymówkom i własnym słabościom. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z siłownią i fitnessem lub trenujesz już od jakiegoś czasu, ale nie widzisz zadowalających efektów, upewnij się, czy posiadasz wystarczającą wiedzę. Poznaj siedem zasad, dzięki którym twoje treningi będą efektywne, a praca nad formą stanie się przyjemnością.

Namierz cel

Pierwsza i najważniejsza zasada to określenie celu, jaki zamierzasz osiągnąć. Bez względu na to, czy chcesz zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, rozbudować masę mięśniową czy poprawić kondycję, pamiętaj, by twoje plany nie przerastały możliwości. Nie zakładaj na samym początku trudnego do osiągnięcia celu. Jeżeli założysz, że przebiegniesz maraton po zaledwie dwóch tygodniach treningów, szybko się zniechęcisz i twoja dotychczasowa praca pójdzie na marne. Skup się na małych, realnych zmianach, które będziesz mógł dostrzec po upływie określonego czasu. Pamiętaj: nawet niewielkie postępy motywują do dalszej pracy!

Dobierz plan treningowy

Jeżeli masz już określony cel, kolejnym krokiem w kierunku wymarzonej sylwetki jest dobranie odpowiedniego planu treningowego. To bardzo ważny i zarazem trudny element, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. W naszych klubach fitness swoją pomocą i wiedzą służą doświadczeni instruktorzy, którzy z chęcią przygotują dla ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń. Indywidualny plan treningowy zawiera tylko takie ćwiczenia, które są niezbędne do osiągnięcia celu, dostosowane do twojego poziomu zaawansowania, czasu i możliwości fizycznych. Wskazówki trenera dotyczące techniki wykonywanych ćwiczeń pozwolą także uniknąć niechcianej kontuzji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapisz się na darmowy trening personalny, w wybranym klubie Fitness Platinium. Treningi odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca.

Trzymaj dietę

Zapewne wielokrotnie słyszałeś o tym, że 70% sukcesu stanowi urozmaicona i zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, zgodnie z twoim zapotrzebowaniem. Zapomnij o głodówkach, dietach oczyszczających i niskokalorycznych. Mogą one prowadzić do poważnych chorób, a na pewno oddalą cię od upragnionego celu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie i co powinno znaleźć się na twoim talerzu, wybierz się na darmowe konsultacje żywieniowe, które odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w wybranych klubach Fitness Platinium.

Bądź systematyczny

Dobierając plan treningowy, ustal częstotliwość, z jaką będziesz ćwiczyć. Pamiętaj, że tylko systematyczność przynosi oczekiwane efekty. Staraj się nie robić pomiędzy treningami przerw dłuższych niż 3 dni – mogą one zahamować postęp i spowodować konieczność zaczynania wszystkiego od początku. Jeżeli masz kłopoty z motywacją, prowadź dziennik treningowy lub skorzystaj z aplikacji mobilnych. Ułatwią one kontrolę nad postępami, pomogą zaplanować wizyty na siłowni lub treningi z instruktorem.

Postaw na różnorodność

Twoje ciało posiada umiejętność szybkiego przystosowywania się do wszelkich czynników zewnętrznych, w tym także do dużego wysiłku fizycznego. Treningi oparte na tych samych powtarzających się ćwiczeniach, po dłuższym okresie przestają przynosić rezultaty. Efekt? Długie godziny spędzone na siłowni, brak postępów i chęci do dalszych treningów. Dlatego postaw na różnorodność! Co kilka tygodni wprowadzaj zmiany do swojego planu treningowego (oczywiście zgodne z założonym celem). Wypróbuj inne zajęcia fitness lub sprzęt na siłowni, testuj nowe strefy w swoim klubie – wszystko po to, by uniknąć monotonii i nudy.

Sprawdź grafik zajęć grupowych w naszych klubach. Do wyboru masz zajęcia funkcjonalne, wzmacniające, aerobowe, taneczne, a nawet… sztuki walki.

Słuchaj swojego ciała

Oprócz treningów i diety, ważny jest również odpoczynek. Dzień przerwy pomiędzy treningami pozwoli mięśniom się zregenerować i odbudować, co przyspieszy efekty treningów. Jeżeli trenujesz siłowo, regeneracja mięśni jest zdecydowanie wskazana. Zwróć uwagę na sygnały, jakie wysyła twój organizm – długotrwałe zmęczenie może być oznaką przetrenowania. Skorzystaj z sauny – w klubach Fitness Platinium znajdziesz saunę suchą, parową lub na podczerwień. Sesja w saunie to najlepszy sposób na odpoczynek po treningu, pozwoli się zrelaksować i oczyścić organizm.

Zachowaj równowagę

Podstawą zdrowego i aktywnego trybu życia jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema elementami: treningami, dietą i odpoczynkiem. Trzymaj się planu, ale pamiętaj też, by nie popadać w skrajności – pozwól sobie od czasu do czasu na słodką przekąskę lub fast food. Rozsądne podejście do diety i aktywności fizycznej pozwoli ci utrzymać osiągnięte efekty, a praca nad formą stanie się przyjemnością.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: